Skip to content

Wielka Dziura EarthCache

Hidden : 7/18/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Punkt widokowy na Kopalnię Węgla Brunatnego 'Bełchatów'


Kopalnia eksploatuje złoże węgla brunatnego, które jest zlokalizowane w rowie tektonicznym Kleszczowa.

wycieczkowe widoki

Rów Kleszczowa jest najgłębszym neotektonicznym zapadliskiem na obszarze Niżu Polskiego. Zlokalizowany jest w obrębie synklinorium szczecińsko-łódzko-miechowskiego, w południowej części, w strefie granicznej pomiędzy niecką łódzką i miechowską.

tektonika rowu

Rów ograniczony jest uskokami brzeżnymi. Od południa: południowym uskokiem brzeżnym nr 1 (USB1), od północy: północnym uskokiem brzeżnym nr 3 (UNB3). Wewnątrz rowu występuje wtórna jednostka strukturlna - tzw. rów II rzędu - czyli "rów w rowie".Od północy ograniczony jest on północnym uskokiem brzeżnym nr 2 (UNB2) a od południa USB1. Skrzydła wiszące Rowu Kleszczowa zbudowane są osadów jury oraz kredy.

rozwój rowu

Otwarcie rowu nastąpiło prawdopodobnie w starszym trzeciorzędzie, jako efekt naprężeń rozciągających fazy sawskiej. Wtedy formują się główne zręby rowu oraz osady kompleksu podwęglowego. Następnie aż po środkowy miocen trwało zasypywanie rowu połączone z powolną subsydencją dna, aż do całkowitego wypełnienia rowu. Wtedy to tworzą się osady kompleksu węglowego oraz ilasto - węglowego. Na przełomie sarmat/baden dochodzi do zdeformowania osadów oraz rozwoju powierzchni erozyjnej rozpoczynającej sedymentację kompleksu ilasto-piaszczystego. Wtedy to następuje całkowite wypełnienie rowu. W początkach czwartorzędu w północnej części rowu rozwija się dolina erozyjna rozcinająca złoże do podłoża mezozoicznego.Kolejna faza deformacji zaznacza się po ustąpieniu lądolodu zlodowacenia południowopolskiego oraz stadiału maksymalnego zlodowacenia środkowopolskiego jako efekt izostatycznego wypiętrzenia podłoża. Należy nadmienić, iż ruchy w obrębie rowu trwają z mniejszą intensywnością nadal, o czym świadczą zwiększone miąższości glin warciańskich w strefach uskoków brzeżnych oraz zbiorniki eemskich jezior i współczesne niecki torfowe.
 
Węgiel eksploatowany przez KWB Bełchatów wydobywany jest z dwóch pól eksploatacyjnych: Pola Bełchatów (które widzisz) i Pola Szczerców (położonego na zachód od Pola Bełchatów). Te dwa pola eksploatacyjne rozdziela wysad solny Dębina. Przebija się on z głębokości 5000 metrów do około 200 metrów poniżej powierzchni terenu.
Wysad tworzą cechsztyńskie sole należące do cyklotemu Z1.
Co ciekawe - jest to najdalej na południe występujący wysad solny należący do tego cyklotemu.
 
Obecnie trwa proces polegajacy na robotach zwałowych w wyrobisku po zakończonej eksploatacji węgla. Na ścianie zachodniej wyrobiska nadal widoczne są struktury powstałe w wyniku działalności wysadu solnego.

ZADANIA:

1. Jaki przebieg ma Rów Kleszczowa? Popatrz dokładnie na Kopalnię to będziesz wiedział.

2. Spróbuj opisać (zgodnie z porządkiem chronostratygraficznym) profil złoża. Tablica na punkcie widokowym może ci trochę pomóc.

3. Jaką nazwę nosi cyklotem Z1?

4. Stojąc twarzą do odkrywki, spójrz w lewo. Jakie charakterystyczne elementy budowy geologicznej możesz zaobserwować na zboczu zachodnim? Opisz w kilku zdaniach.

5. Kopalnia jest niebylejaka - może jakie foto ?


Logować skrzynkę możesz od razu po przesłaniu mi maila z odpowiedziami.

Gdy będzie coś nie tak - dam znać.

Additional Hints (No hints available.)