Skip to content

Etno Lietuva. Suvalkija Multi-Cache

Hidden : 8/7/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


LT - Lietuvos ir užsienio geolobiautojams Smile Family ir Anubis! komandos pristato lobiukų ciklą, skirtą paminėti 2015 - uosius – Lietuvos etnografinių regionų metus. Visuose 5 Lietuvos etnografiniuose regionuose – Žemaitijoje, Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Suvalkijoje ir Mažoje Lietuvoje bus padėtos multi tipo geoslėptuvės, geriausiai regiono paveldo savitumus atskleidžiančiose vietose. Rudenį vyksiančių seminarų metu, kurių dalis bus įtraukta į 2015 m. Europos paveldo dienų programą, aktyviausi geoslėptuvių sistemos bendruomenės nariai (surinkę bent 3 iš 5 regionų lobių) bus apdovanoti specialiai šiai progai išleista etnografinius Lietuvos regionus reprezentuojančia geomoneta.

Tai trečiasis multi tipo lobis iš serijos "Etnografinė Lietuva". Lobis susidaro iš 4 etapų, iš kurių pirmas ir finalinis turi konteineriukus. Pirmame etape yra užduotis, kurią išsprendę rasite kito etapo koordinates, vedančias į J. Basanavičiaus gimtinę. Joje, kaip ir prie V. Kudirkos klėtelės, konteineriukų nėra. V. Kudirkos klėtelė yra privačioje teritorijoje, todėl norint aplankyti rekomenduoju susitarti iš anksto paskambinant į Vilkaviškio krašto muziejų Tel. 865605577.

EN - Smile Family and Anubis! geocaching teams present a special cycle of goecaches for all the goecachers. This cycle is dedicated to the ethnographic regions of Lithuania, because year 2015 is dedicated to commemorate the ethnographic regions of Lithuania. There will be 5 multicaches put in each region – Žemaitija, Aukštaitija, Dzūkija, Suvalkija and Mažoji Lietuva. The geocaches will be placed in the most characteristic spots regarding the regional heritage. The most active geocachers (who will have completed 3 out of 5 multicaches) will be given prizes during the seminar session in autumn in each region. The winners will get special geocoins which are made for this occasion.

This is the third multicache from series "Ethnographical Lithuania". This multicache consists of 4 stages - the first and the final ones have physical containers. In the first stage you will find a task. The answer will be the coordinates of the second stage in Jonas Basanavičius birthplace. There you will find no physical containers - just as near Vincas Kudirka granary. This granary is in private teritory so if you would like to visit it, you should arrange the visit with Vilkaviškis museum, tel. +37065605577.

LT - Seniausias šio krašto pavadinimas – Sūduva, kildinamas iš čia gyvenusios sūduvių genties, pirmą kartą paminėtų Klaudijaus Ptolemėjaus II a. veikale „Geografija“. Sūduvos teritorijos pavadinimas paminėtas XIII a. Po 1795 m. paskutinio padalinimo šis kraštas atiteko Prūsijai, ir teritoriją imta vadinti Užnemune. Vėliau 1867 m. teritorija pateko į Carinės Rusijos Suvalkų guberniją. Pagal pagrindinį gubernijos miestą - Suvalkus ir kilo dabartinis regiono pavadinimas. Kadangi tai buvo pasienio regionas, dideliems miestams ir miesteliams plėtotis trukdė nuolatiniai karai su kryžiuočiais. Suvalkijoje iki XIX a. pr. valstiečiai gyveno gatviniuose rėžiniuose arba laisvo savaiminio plano kaimuose. Užnemunėje anksčiausiai panaikinta baudžiava, todėl kaimai ėmė skirstytis į vienkiemius, kas ir dabar yra būdinga Suvalkijai. Baudžiavos panaikinimas paskatino ekonominį proveržį šiame krašte ir pirmiausiai buvo užsiimama žemdirbyste derlingose Sūduvos lygumose. Iš žemdirbystės sukauptas materialinis turtas sudarė sąlygas ūkininkų vaikams siekti išsilavinimo, todėl būtent iš čia kilo žymiausi ir aktyviausi XIX a. pab.-XX a. pr. politiniai ir visuomeniniai veikėjai. Būtent suvalkiečių tarmės pagrindu ir buvo suformuota bendrinė lietuvių kalba.

Apie įvairių Lietuvos regionų žmones (juokai)

Suvalkietis atvažiavo pas dzūką į svečius. O dzūko kaimynas kaip tik pro šalį eina ir vedasi lyg kokią šmėklą, bet lyg ir kokį gyvulaitį. Buvo pavasaris, visi sulysę ir išsekę. Tas suvalkietis, tokių keistenybių savo krašte nematęs, klausia draugo:

- Ką tę veda?

O dzūkas susinepatoginęs nedrįsta sakyti, kad čia karvė, todėl sako:

- Ne katę, cia tep kas...

Pirmoji stotelė – Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija. 1867 m. įkurta gimnazija svarbus Lietuvos tautinio atgimimo židinys. Joje mokėsi ir brendo svarbiausi Lietuvos XIX a. pab. – XX a. pr. visuomenės veikėjai (J. Basanavičius, J. Jablonskis, P. Klimas, V. Kudirka, V. M. Putinas, K. Grinius ir kt.). Neatsitiktinai būtent iš šio krašto kilo didžioji dauguma to laikmečio šviesuomenės, kadangi dar 1807 m. Užnemunėje Napoleono nutarimu buvo panaikinta baudžiava leido šio krašto žmonėms greičiau susikurti materialinį gerbūvį, nei likusioje Lietuvos dalyje. Čia anksčiau nei kitur buvo suprasta švietimo nauda. Palanku buvo ir tai, jog tuo metu šis kraštas priklausė Suvalkų gubernijai, kuri įėjo į Carinę Lenkijos karalystę, todėl čia buvo ne tokia griežta rusifikavimo politika. Marijampolės gimnazijoje į mokymo programą buvo įtrauktas lietuvių kalbos mokymas, mokytojauti čia buvo leista vietiniams mokytojams, kuriuos rengė 1866 m. Veiveriuose įsteigti pedagoginiai kursai. Gimnazijas baigusiems mokiniams su lietuvių kalbos pažymiu atestate buvo įsteigtos stipendijos Maskvos universitetuose. Taip norėta išsilavinusius žmones išblaškyti po visą Carinę imperiją. Visgi ši politika atsisuko prieš patį režimą. Išsilavinę lietuviai, skirtingai negu siekta, turėjo didelių politinių ambicijų dėl savo krašto. Visa tai turint omenyje, Marijampolės gimnazija yra bene svarbiausias objektas visoje Suvalkijoje, liudijantis tautos išsilavinimo svarbą.

Antrasis etapas atves į svarbiausio Marijampolės gimnazisto J. Basanavičiaus gimtinę Ožkabalių kaime. Teisybės dėlei, reikia pasakyti, jog praktiškai visa J. Basanavičiaus gimtinė yra atkurta. Autentiškų objektų išlikę yra nedaug – šulinys, rūsys ir kluonas (kuris yra patrauktas 10 m į priekį). Visa kita yra 1988-1998 m. vykusio atkūrimo dalis, kuris vyko, pagal išlikusias fotografijas. Dabartinis vaizdas – pasiturinčių Suvalkijos ūkininkų (tokie ir buvo J. Basanavičiaus tėvai) sodyba su tradiciniu išplanavimu - stuba (gyvenamasis namas), klėtimi, kluonu, tvartu, kiaulide. 1988 m. buvo iškelta mintis šalimais įkurti Tautinio atgimimo ąžuolyną. Dabar tai 39 ha teritorija su ~9000 medelių, kurioje savo ąžuolą gali pasodinti kiekvienas. Ąžuolyno teritorija suskirstyta į atskirus segmentus: Tautos atminties, Vasario 16-osios Akto signatarų, Represijų aukų, Vilkaviškiečių, Valstybinės J. Basanavičiaus premijos laureatų, Tautos vienybės, Jaunimo giraites. Ąžuolyne galima rasti sodintus ąžuolus svarbiausiems Lietuvos istorijos asmenims ir įvykiams paminėti. Nuo 1998 m. J. Basanavičiaus gimtinė ir ąžuolynas kultūros paminklas. Nuo 2010 m. - Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys, į kurį labai rekomenduoju nuvykti kiekvienam.

Trečiasis etapas Jus atves į dar vieno, itin šaliai nusipelniusio asmens, Lietuvos himno autoriaus klėtelę. Nors tai nėra V. Kudirkos gimtinė, tačiau šioje sodyboje jis praleido nemažai laiko ir itin mėgo laiką leisti išlikusiame vieninteliame pastate – klėtelėje, kadangi sodyba sugriauta buvo dar I p. k. metais. Mintis įkurti čia muziejų kilo 1965 m. mokytojui S. Ankevičiui. Stebėtina, tačiau greitai buvo rastas pritarimas ir netrukus čia įsikūrė muziejus su literatūrine, etnografiniame ir biografine ekspozicija. Iš svarbiausių daiktų čia buvo eksponuojamas V. Kudirkos smuikas, kuris dabar saugomas Paežerių dvare. Būtent šiame muziejuje kad ir sovietmečiu, bet užgimė tradicija sugiedoti Tautišką giesmę. Atgavus nepriklausomybę, sodyba buvo grąžinta savininkams ir ilgai virė diskusijos ką daryti su klėtele. Visgi, nutarta ją išsaugoti kaip muziejų. Nors dabar tai privati teritorija, tačiau pastato lankymas iš išorės yra galimas, o norint patekti vidun, reikalingas susitarimas iš anksto su Vilkaviškio krašto muziejaus darbuotojais. Sodyboje taip pat galima rasti paminklinį akmenį (skulpt. V. Pleškūnas) V. Kudirkai atminti.

Finalinė vieta pakvies Jus į gražiausią Suvalkijos krašto dvarą Paežeriuose. Tai yra ryškiausias baroko perėjimo į klasicizmą pavyzdys Lietuvoje. Dvaras šioje vietoje įsikūrė XVIII a. pab. Stilingus dviejų aukštų dvaro rūmus suprojektavo žymus Lietuvos klasicistinės mokyklos atstovas Martynas Knakfusas. Rūmai ne kartą buvo restauruojami. Dabar vykdomi paskutiniai restauracijos darbai, finansuojami ES. Gretimai stovi romantizmo stiliaus oficina su raudonų plytų neogotikiniu 17 m aukščio Belvederio bokštu. Dvaro sodybą juosia peizažinio tipo parkas, į jo kraštovaizdį natūraliai įsilieja Paežerių ežero pakrantė. Jame laiką itin mėgsta leisti apylinkių gyventojai ir lankytojai iš kitur. Dvaro oficinoje įsikūręs Vilkaviškio krašto muziejus su etnografijos, buities ekspozicijomis. Dvaro rūmuose įsikūręs Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras, kuris propaguoja ir puoselėja Suvalkijos krašto etninį, istorinį, kultūrinį savitumą ir tradicijas. Taip pat visuomenei pristato dvarų kultūros paveldą.

EN - Suvalkija was earlier named Sūduva - name came from the tribe sūduviai, who were first mentioned by Claudius Ptolemy in his work "Geography" in second century AD. The region is primarily agrocultural - larger towns could not emerge because this teritory was a buffer zone between the Teutonic Order and Lithuania. Later, due to early abolishment of serfdom, the living standarts were relatively high and it allowed to invest the money into education. Therefore, Suvalkija is a region of many 19-20 century Lithuanian public and political personalities.

The first stage is Marijampolė's Rygiškių Jono gymnasium. Many prominent personalities were taught there (J. Basanavičius, J. Jablonskis, P. Klimas, V. Kudirka, V. M. Putinas, K. Grinius ir kt.). Therefore, this place is very important for the cultural and political revival of Lithuania in 19-20 century.

The second stage is in Ožkabaliai village - the birthplace of Jonas Basanavičius who is often refered as Patriarch of Lithuania. Actually, the majority of the homestead is rebuilt. Only the well, the basement and the granary are original ones. The present setting of the homestead represents the homestead of well-off farmers (Basanavičius parents were like that). Near the homestead you can find an oakery for National Revival. Everyone is allowed to plant an oak here. Now, the oakery takes about 39 ha and all the territory is divided into separate areas. This oakery and Basanavičius birthplace was enlisted as a cultural monument in 1998.

The third stage is Vincas Kudirka granary. Vincas Kudirka is a famous cultural personality, an author of Lithuanian anthem. The granary was a favourite place of V. Kudirka, he spent a lot of time there. A memorial museum was established here in 1965, in spite of Soviet regime. Now the granary is in private teritory but you can visit it if you arrange the visit with Vilkaviškis museum staff.

Paežeriai manor is the most beautiful manor in Suvalkija. Namely here you will find the final stage of this multicache. The manor is the best example of transition from Baroque to Classicism in Lithuania. The author of the project was a famous architect Marcin Knackfus. Next to the manor you can see an officine and a red brick neogotic Belveder tower. The manor is surrounded by a scenic park. Now, the manor is dedicated to museum and local Culture centre.

Parengta pagal: Lietuvos etnografiniai regionai: Aukštaitija, Dzūkija, Suvalkija, Mažoji Lietuva, Žemaitija, sud. V. Jocys, Terra publica, 2015; Z. Kiaupa „Lietuvos valstybės istorija“, baltos lankos, 2004; J. Basanavičiaus gimtinės muziejaus informacija; Vilkaviškio krašto muziejaus informacija; 153 įdomiausi Lietuvos dvarai, sud. D. Kandrotienė ir V. Kandrotas, VŠĮ TerraPublica, 2011.

LT - Projektas "Šiuolaikinių technologijų panaudojimas Lietuvos etnografinių regionų paveldo animavime" dalinai finansuojamas Lietuvos mokslo tarybos. Sutarties Nr. LIT-9-15. Projektą įgyvendina Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas.
EN - Project: "The Heritage Animation of Lithuanian Ethnographical Regions by using Modern Technologies" is partly financed by The Research Council of Lithuania. Contract number LIT-9-15. The project is implemented by Vilnius Academy of Art Kaunas Faculty.

Flag Counter

LT- Multislėptuvių ciklas Lietuvos etnografiniams regionams:
EN- Series of Multi-Caches dedicated to Ethnographical Regions in Lithuania:
Etno Lietuva. Žemaitija
Etno Lietuva. Mažoji Lietuva
Etno Lietuva. Aukštaitija
Etno Lietuva. Dzūkija

Pirmieji projekto rezultatai

LT- Georenginių ciklas Lietuvos etnografiniuose regionuose:
EN- Series of Events in Ethnographical Regions of Lithuania:
I FOUND IT! #1 - Žemaitija - Telšiai - 18.09.2015
I FOUND IT! #2 - Aukštaitija - Panevėžys - 19.09.2015
I FOUND IT! #3 - Dzūkija - Alytus - 17.10.2015
I FOUND IT! #4 - Suvalkija - Marijampolė - 07.11.2015
I FOUND IT! #5 - Mažoji Lietuva - Šilutė - 05.12.2015

Additional Hints (No hints available.)