Skip to Content

<

Opukove lomy v Libchavach

A cache by VladoCa Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/14/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš je věnována těžbě opuky v katastru obce Libchavy.


Když jsem zakládal keš  GC618Z2 50. rovnobezka v Libchavach a četl si informační tabuli, napadlo mně, že by zde mohla být taky earthka. Tak tady je. Výchozí souřadnice ukazují na opukovou stěnu v Cakli a další stage je u informační tabule k 50. rovnoběžce v Libchavách, která se věnuje i geologii a opukovým lomům v místním katastru.

Geologické zařazení Ústí nad Orlicí a Libchav.

Ústí nad orlicí a Libchavy leží mezi Orlickými horami a Českomoravskou vysočinou, v oblasti, která je nazývána Třebovské mezihoří. Obec Libchavy je rozložena v brázdě, kterou od severu protéká  Libchavský potok. Ten  se v nejnižším místě vlévá do řeky Tichá Orlice.

Východní svahy libchavského katastru jsou tvořeny Borem nad Hlavnou a Vadětínem s výškou 524 m n.m. Západní  svahy jsou příkřejší a členitější a nejvyšším kopcem je Hůrka.

Libchavský katastr je součástí českého křídového útvaru. Leží v jeho východní okrajové oblasti, která je nazývána Podorlická křída. Tuto oblast charakterizují vápnité sedimenty jílovitopísčité povahy (slínovce, písčité slínovce - opuky).

Území bylo dříve zaplaveno křídovým mořem a v dnes ve vrstvách písčitých slínovců (opuk) nalézáme množství pevných zkamenělých schránek mořských živočichů.

Opuka

Opuka je vžité označení pro slínovec, především slínovec písčitý. Je to usazená hornina, která vznikala na dne moří z jemných částic jílu a prachu. Průměrná hustota opuky je okolo 2 400 kg/m3. Více o opuce určitě najdete na Wikipedii.

Opuka se snadno láme a některé druhy proto sloužily již ve středověku jako oblíbený stavební materiál. Z opukových kamenů byla vybudována i blízká Libchavská tvrz a nedaleký hrad Lanšperk.

Lomy, těžba kamene a písku v Libchavách.

Základním stavebním kamenem v oblasti byla opuka. Do dnešní doby se zachovaly v Libchavách tři lomy: Panská skála, Dolní skála a Horní skála. Písek se těžil v meandrech řeky Tiché orlice směrem k Ústí. Donedávna byl písník také v místní části obce znané Cakle. Zde uvidíte i pěkné opukové stěny.

Pískovec s jemně zeleným nádechem se donedávna těžil v blízké Hnátnici. Zde kameníci z pískovce vyráběli různé stavební a hospodářské prvky.

Lomy a písníky v Libchavách. A – Horní skála, B – Dolní skála, C – Panská skála, D – Písník a opuková stěna v Cakli, E – Pískovcový lom v Hnátnici.

Úkoly:

St 1:  Opuková stěna v místní části zvané Cakle  N 49°59.340  E 16°24.007

1.        Odhadněte přibližně výšku opukové stěny na úvodních souřadnicích. (v metrech).

2.        Jaká je průměrná hustota opuky v kg/m3 ? (viz listing)

 St 2: Infotabule na souřadnicích N 49°59.998  E 16°23.616

3.      Jak je zde nazývána sytě šedá, tvrdá a trvanlivá opuka? (infotabule)

4.      Jakým číslem je na mapě označen lom Panská skála? (infotabule)

 Budu rád pokud k logu připojíte vaši fotku z Cakle s opukovou stěnou nebo s pomníkem u 50. rovnoběžky (nepovinný úkol).

Odpovědi zašlete emailem přes profil. Pokud možno logujte a zašlete odpovědi ve stejný den. Logovat můžete ihned, pokud bude některá z odpovědí špatně,  ozvu se. Pokud nedojde odpověď do týdne od zalogování, bude log smazán.

 Původně měla být jedna stage ještě v některém lomu, ale vzhledem k obtížnějšímu přístupu jsem to nakonec zamítl. Pokud by jste se přesto do lomu chtěli podívat, přístup do lomu Horní skála je od Hospody U čerta N 50°00.657  E 16°23.217,  podél dřevěného plotu venkovního posezení a dětského hřiště a dále přes mostek N 50°0.696  E 16°23.264 viz mapy.cz. Nechoďte po pravém břehu potoka přes soukromý pozemek.

 

 Horní skála

 

Posezení v lomu Horní skála

 Zdroje (sources):

Wikipedie

Infotabule Vítáme vás v Libchavách, v obci na 50.  rovnoběžce

 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

235 Logged Visits

Found it 230     Write note 3     Publish Listing 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 174 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.