Skip to content

Oz Lisewski EarthCache

Hidden : 9/29/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

.    

Kesz znajduje się w miejscowości Lisewo, 4 km na północ od Golubia-Dobrzynia. 
Odnajdujemy Świetlicę Wiejską oraz dawną remizę OSP. Pięćdziesiąt metrów dalej w kierunku północnym rozciąga się podłużny pagórek. Wchodzimy na niego. Jest to Oz Lisewski. 
Na szczycie warto spojrzeć w obie strony, wyraźnie widać wijący się brzeg niezwykłego pagórka. Ponieważ obecnie na ozie są pola uprawne poruszamy się tylko po miedzy nie niszcząc upraw. 
Cofamy czas o 100 000 lat. Ostatni okres zlodowacenia północnopolskiego. Na podanych współrzędnych płynie w głębokim wąwozie  wartka rzeka szerokości współczesnej Drwęcy. Cały teren pokryty jest warstwą lodu grubości do 1 km. W lodzie tym zatopiona jest olbrzymia ilość materiału: piasku, żwiru, iłu, kamieni i głazów. 
Pod koniec zlodowacenia lód intensywnie topi się. Ogromne masy wody roztopowej spływają z czapy lodowej tworząc strumienie, potoki, w końcu rzeki. Rzeki płynące po lodowcu wcinają się głęboko tworząc kręte wąwozy. Wartki nurt niesie z sobą setki ton materiału. Kamienie i głazy pozostają na miejscu, piach, muł i ił trafia daleko poza czoło lodowca. 
I w ten właśnie sposób z naniesionych mułów i piachów powstał pagórek na którym stoimy- oz. 
Oz Lisewski ma długość 5 km, szerokość 50 – 120 m i wysokość 5 – 12 m i jest jednym z wiekszych tego typu formacji w Polsce. Najdłuższy jest Oz Bukowsko-Mosiński -  na terenie Pojezierza Poznańskiego w Wielkopolsce długość 37 km wysokość 41m.     


Droga przecinająca oz

Z Wikipedii: Oz  – wał lub silnie wydłużony pagórek o wysokości najczęściej kilkunastu metrów i długości nawet kilkudziesięciu kilometrów, wyniesiony wskutek osadzania piasku i żwiru przez wody płynące pod lądolodem, w jego szczelinach lub na powierzchni. Ozy zbudowane są z piasków i żwirów, ułożonych poziomymi lub skośnymi warstwami. Niekiedy pokryte są cienką warstwą gliny. Zwykle wał ozu jest na przemian węższy i szerszy, przy czym rozszerzenia są wyższe, zwężenia zaś niższe. Górna powierzchnia wału niekiedy jest płaska i biegnie poziomo (podobnie jak w nasypach kolejowych). Zbocza ozów są zwykle strome. 

Zadania

  1. Jaka jest orientacyjna szerokość ozu wzdłuż asfaltowej drogi która go przecina (dwa kroki =1m.) oraz orientacyjna wysokość? 
  2. Opisz krzewy które porastają zbocze, czy widać tu uwarunkowanie geomorfologiczne? 
  3. Zadanie opcjonalne: Wasze zdjęcie w krainie Oz to byłoby coś ;) 

Odpowiedzi proszę przesyłać przez mój profil. Logować można bez mojego potwierdzenia. Gdy będzie coś nie tak, sam się zgłoszę:) 
Źródła: http://www.turystyka.torun.pl/art/341/srodowisko-przyrodnicze-kujawsko-pomorskiego.html https://pl.wikipedia.org/wiki/Oz_(geomorfologia) 
Ulotka "Powiat Golubsko-Dobrzyński" K. Barczykowski 2007

Additional Hints (No hints available.)