Zvu vás na návštěvu do jedné z nejzapadlejších západočeských vesniček, do míst kde se tak trochu zastavil čas. Pokud sem zavítáte v době mimo sezonu, kdy už tu atmosféru neruší auta chalupářů a hlučné sekačky, můžete si připadat jakobyste se vrátili v čase o několik desítek let let zpět.
Radějov
Malá osada Radějov leží v srdci manětínských lesů asi 4 km jižně od Manětína. První zmínky o vsi jsou ze 14.st. kdy ji od vladyků z Hvozda získali manětínští johanité. Roku 1483 získal Radějov spolu s Manětínem a dalšími osadami Bohuslav ze Švamberka. V době husitských válek byla ves vypálena a zůstala více než 150 let pustá. V té době několikrát změnila majitele. Na konci 16. století byla ves nově osazena, ale během třicetileté války byla opět zcela vypálena. V letech 1670-1680 Karel Maxmilián Lažanský osadil pustinu pěti sedláky tzv.pololáníky. Aby jich využil založil v nedaleko odtud poplužní dvůr Libenov. V polovině 18.st žilo v Radějově asi 30 obyvatel. V současné době zde trvale žijí 3 obyvatelé.
Díky své odlehlosti si Radějov zachoval svůj původní vesnický ráz. V roce 1995 byl vyhlášen vesnickou památkovou zónou.
Radějov, č.p.18
Nejvýznamně stavbou je usedlost č.p.18, od roku 2009 zapsaná jako nemovitá kulturní památka. Patří k ní roubený dům se sedlovou střechou, překládaným bedněným štítem a zděnou černou kuchyní. Dále roubená patrová sýpka s pavláčkou a hospodářská budova s roubenou průjezdní kůlnou. Naproti přes cestu stojí roubená stodola. Ještě před pár lety byly stavby v dezolátním stavu, dnes už jsou z velké části opravené včetně nových doškových a šindelových střech. V přístřešku stodoly i v kůlně můžete vidět i zachovalý inventář.
Radějov, č.p.E1
Zajímavou stavbou je i dům č.p.E1. Jde o roubený dům tzv.”v kožichu”, to je roubená stavba jejíž stěny jsou z vnější strany omazány silnou vrstvou hliněné malty a pak obíleny. Neobvyklým prvkem je druhotně připojený zadní trakt se sýpkovou komorou v podstřeší.
Radějov, č.p.4
Při příchodu od Lipí určitě nepřehlédnete celoroubený dům č.p.4 z 2. poloviny 18. století, k němuž patří pěkná patrová roubená sýpka. V Radějově najdete i dřevěnou kapli. Ta v roce 1941 nahradila původní roubenou zvoničku.
Jak ke keši
Pokud přijedete autem doporučuji zaparkovat u lipské hájovny. Tady už narazíte na zákaz vjezdu a do Radějova musíte pokračovat po svých.
Zdroje
KOPECKÁ, Lucie. Vesnické památkové zóny v severním Plzeňsku. Plzeň, 2011. bakalářská práce (Bc.). ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI. Fakulta pedagogická
KOČKA, Václav. Dějiny politického okresu kralovického. 2. vyd. Rakovník: Agroscience ve spolupráci s Musejním spolkem královského města Rakovníka a okresu rakovnického a Muzeem T.G.M. Rakovník, 2010. ISBN 978-80-85081-32-9