Skip to content

Souradnicova Mystery Cache

This cache has been archived.

dedecko 75: Bohužel zdravotně nezvládám, klidně předám

More
Hidden : 10/3/2015
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš vás seznámí s možnými formáty souřadnic


WGS-84
WGS-84 (World Geodetic System 1984) - Světový geodetický referenční systém z roku 1984 je založený na referenčním elipsoidu, trefně označeném také WGS-84 (parametry a = 6378137,00000 m, b = 6356752,31425 m). Tento systém se nejen u nás používá jako standardní při Satelitní navigaci GPS. WGS-84 je geodetický geocentrický systém armády USA, ve kterém pracuje globální systém určování polohy GPS a který je zároveň standardizovaným geodetickým systémem armád NATO (STANAG 2211­IGEO, ed.5 - Geodetic Datums, Ellipsoids, Drids and Grid References, 1991). Na území bývalého Československa bylo započato s realizací systému WGS-84 na základě kampaně VGSN'92, organizované DMA (Defense Mapping Agency = Obranná mapovací agentura armády USA, dnes NIMA - National Imagery and Mapping Agency) a Topografickou službou (TS) Armády ČR (AČR). Od 1.1.1998 je WGS-84 zaveden ve vojenském a civilním letectvu a v AČR je běžně používán v rámci kooperace a armádami NATO a standardizace v geodézii a kartografii. WGS-84 používá souřadnice zeměpisné, jednotlivé body jsou definované zeměpisnou délkou, šířkou a výškou. Zápis zeměpisné šířky a délky může být ve stupních, ve stupních a minutách nebo ve stupních, minutách a vteřinách (s jednotkami v desetinném tvaru). Je třeba vždy správně uvést, zda se jedná o severní nebo jižní šířku a o východní nebo západní délku. Zápis výšky je uveden v metrech - není to skutečná nadmořská výška, ale elipsoidická výška (neboli vzdálenost od elipsoidu). Naštěstí se skutečné nadmořské výšce poměrně dobře přibližuje. Nultým poledníkem ve WGS-84 je IERS Reference Meridian. Leží 5.31 úhlových vteřin východně od "Greenwich Prime Meridian". Odchylka na zeměpisné šířce Královské observatoře činí 102.5 metrů. Zdroj: Wikipedia Pozor na nastavení GPS a souřadnicovém systému zadávaných souřadnic. Některé turistické mapy, které vycházejí z vojenských map, vytvořených za Varšavské smlouvy, používají souřadnicový systém S-42 - vlivem použití jiného elipsoidu (Krasovského) jsou rozdíly mezi zeměpisnými souřadnicemi WGS-84 a S-42 v rámci ČR i 100-150m!

730110.701

Referenční systém Vojenské mřížky
Referenční systém vojenské mřížka (MGRS) [1], je standardní geocoordinate používaný NATO armád pro umístění bodů na zemi. MGRS je odvozen od Universal Transverse Mercator (UTM) distribuční soustavy a univerzální polární stereografická (UPS) distribuční soustavy, ale používá jiné značení konvence. MGRS se používá pro celou zemi. Příkladem MGRS souřadnic, nebo reference mřížky, by 4QFJ12345678, který se skládá ze tří částí: 4Q (grid zóna označení, GZD) FJ (identifikátor náměstí 100.000 metrů) 12345678 (číselné umístění; východní souřadnice je 1234 a northing je 5678, v tomto případě zadejte umístění s rozlišením 10 m) Odkaz na síť MGRS je bod, referenční systém. Pokud je použit výraz "čtvercové mřížky ', může odkazovat na čtverce o délce strany 10 km (6 mi), 1 km, 100 m (328 stop), 10 m nebo 1 m, v závislosti na přesnosti souřadnic k dispozici. (V některých případech, čtverce přilehlé k mřížce zóny Junction (GZJ) oříznuty, takže polygon je lepší deskriptor z těchto oblastí.) Počet číslic v číselném místě, musí být i: 0, 2, 4, 6, 8 nebo 10, v závislosti na požadované přesnosti. Při změně úrovně přesnosti, je důležité zkrátit spíše než kolo na východní souřadnice a northing hodnot pro zajištění přesnější polygon zůstane uvnitř hranic méně přesné polygonu. S tím souvisí i prvenství jihozápadním rohu polygonu bytí označení bod pro celý polygon. V případech, kdy polygon není čtverec a byl připnutý pomocí mřížky zóny křižovatky, polygon udržuje štítek jihozápadním rohu, jako by to nebyl oříznut.

4Q ..................... GZD pouze úrovně přesnosti 6 ° × 8 ° (ve většině případů)

4QFJ ................... GZD a 100 km Grid Square ID, úrovně přesnosti 100 km

4QFJ 1 6 ............... úroveň přesnosti 10 km

4QFJ 12 67 ............. úrovně přesnosti 1 km

4QFJ 123 678 ........... úrovně přesnosti 100 m

4QFJ 1234 6789 ......... úrovně přesnosti 10 m

4QFJ 12345 67890 ....... úrovně přesnosti 1 m

Maidenhead Locator System

1077928.976

Maidenhead Locator System je geografický souřadný systém používaný radioamatérské operátory. Dr. John Morris, G4ANB, původně vymyslel systém, a skupina VKV manažerů, zasedání v Maidenhead, Anglie v roce 1980, přijal to. Maidenhead Locator System nahrazuje starší lokátoru QRA systém s jedním, který je použitelný mimo Evropu. [1] Maidenhead lokátory jsou také běžně označuje jako QTH Locator, mřížky lokátory nebo čtverce mřížky, přesto, že má non-čtvercový tvar na jakýkoli non equirectangular kartografických. Použití termíny QTH lokátoru a QRA lokátorem byl zpočátku odradit, protože to způsobilo zmatek s starším QRA lokátoru systému. Jediným zkratka doporučuje uvést odkaz Maidenhead v Morseově abecedě a rádio dálnopis přenos byl "LOC", jak v "LOC KN28LH".

Univerzální transverzální Mercatorův systém souřadnic (UTM)


je způsob určování polohy na povrchu Země založený na mřížkách. Od systému šířka-délka se liší v několika zásadních směrech. Nejedná se o jedno mapové zobrazení, ale o síť šedesáti zón zobrazených pomocí transverzního Mercatorova zobrazení. Protože se jedná o zobrazení částí elipsoidu do roviny, lze na mapách v UTM měřit vzdálenost dvou bodů pomocí Pythagorovy věty. Ale pouze v případě, že oba body leží ve stejné zóně. Střed souřadnic je pro každou zónu jiný a tvoří jej průsečík středového poledníku zóny s rovníkem. Od tohoto středu se měří vzdálenosti v metrech po ose x rostoucí od středového poledníku směrem na východ (tzv. eastings) a po ose y rostoucí od rovníku směrem na sever (tzv. northings).

Systém jednotné trigonometrické sítě katastrální
Systém jednotné trigonometrické sítě katastrální (S-JTSK, někdy též nesprávně JTSK) je pravoúhlá souřadnicová síť používaná v geodézii na území České republiky a Slovenska (pro zeměměřické práce v civilním sektoru).[1] Vychází z tzv. Křovákova zobrazení (stanoveném Josefem Křovákem v roce 1922), jehož snahou bylo zavést takový pravoúhlý souřadnicový systém, v němž by se celá (v té době nově vzniklá Československá republika) nacházela v prvním kvadrantu a měla tedy obě souřadnice kladné. To usnadňuje souřadnicové výpočty. Kladná část osy X tohoto souřadného systému je směřována k jihu, kladná část osy Y vždy k západu. Pro každý libovolný bod na území České i Slovenské republiky navíc platí, že hodnota souřadnice Y je vždy menší než souřadnice X.[2] Geodetickými základy S-JTSK je Jednotná trigonometrická síť katastrální.

Zdroj:Wikipedia

Additional Hints (Decrypt)

arav cbgeron

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)