Skip to content

This cache is temporarily unavailable.

trsatko: Do kontroly vypínám...

More
<

Krabicka HORNACKO – DOLNACKEHO pratelstvi …

A cache by trsatko Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/01/2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pod označením " horňáci a dolňáci " si můžeme představit několik různých kategorií lidí. Já bych Vám chtěl představit asi dvě základní nejznámější kategorie.


První z nich rozděluje lidi na tyto jmenované skupiny místem ( většinou ) trvalého pobytu v rámci nějaké obce nebo města. Najdeme totiž u nás spoustu obcí, které byly v minulosti rozděleny na dvě samostatně správní  obce, které přívlastek horní nebo dolní měly původně v názvu, ale časem a historickým vývojem došlo k jejich spojení v jednu obec. Mezi těmito obcemi docházelo a dochází často k rivalitě a svárům.  Tato situace někdy někde trvá i dodnes. Bývá to vlivem setrvačnosti dějin minulých a někdy i historických křivd a frustrací.

Přesně tímto výše uvedeným způsobem vznikala i obec Lukavice, do které je umístěn otazníček a který vlastně leží na pomyslné hranici mezi původními obcemi Horní Lukavice a Dolní Lukavice. Takže vlastně leží na hranici mezi HORŇÁKYa DOLŇÁKY.

Zde je krátký historický výcuc toho, jak se obec co se týče celistvosti vyvíjela:

1258 – 67 Do těchto let se datuje založení obce Lukavice ( tehdá Lukavec)

1558 – V tomto roce byla obec při prodeji rozdělena. Důvodem bylo zároveň i rozdělení ložiska železitého lateritu. Největším problémem rozdělení, ale bylo to, že se každá část obce dostala pod správu  jiného panství a tím i podle přístupu jejich pánů k velice rozdílným podmínkám správy a tím potažmo kvalitě žití. To samozřejmě vedlo k velkému napětí mezi obyvateli těchto obcí.

1865 – V tomto roce se podle písemností došlo k závěru, že obec Lukavice nepřestala nikdy existovat a tím vlastně její obě osady v tomto roce zanikly. Od té doby tedy opět Lukavice figuruje jako celek, ale lidé žijící v bývalé Horní a Dolní Lukavici k sobě hledali cestu ještě hodně dlouho a rozdělení na HORŇÁKY a DOLŇÁKY ještě spoustu let  přetrvávalo… Dnes už si myslím, že je vše zažehnáno a vztahy narovnány ...

 

Druhou kategorií, na kterou bych rád poukázal je mnohem známější a v dospělé populaci rozšířenější. Je to dělení na horňáky a dolňáky z pozice vnímání fyzické stránky většinou opačného pohlaví a to nejčastěji ze strany mužů k ženám.Myslím, že podobné kategorizování nejspíše platí i ze stran žen k mužům, ale do většího zjišťování a nějakých anket jsem se nepouštěl. Možná se něco bližšího dozvím z logů lovících dam???

 

Princip rozdělení :

Horňáci : Jsou lidé, kteří při setkání s osobou druhého pohlaví,  pohledově nejvíce vnímají dotyčného  fyzickou stránku branou od pasu nahoru. To je: bříško, poprsí, ladnost šíje a tvář. Mezi horňáky ketré znám, patří i kamarád Ke4up, se kterým jsem na toto téma několikrát hovořil a má i další teorie, připomínky a poznatky, které zde raději nebudu publikovat, ale pokud někoho zajímají, tak se bude holt muset zeptat jeho osobně :-)  .

Dolňáci : Jsou lidé, kteří naopak vnímají při setkání s osobou jiného pohlaví vše, co na dotyčném mohou vidět od pasu dolů. To je : zkoumá nohy, upravené nehty na nohou, hladce oholenou kůži. Při pohledu zezadu bude středobodem jeho vesmíru samozřejmě zadeček. Mezi dolňáky mohu po pravdě zařadit nejspíše i sebe, ale asi ne úplně, protože nejdříve mne zajímají oči a jejich pohled, pak hned vše další jmenované u dolňáků.  

Tak to bylo asi vše k objasnění názvu a tématu keše a nyní již ke kešce samotné. Zavede Vás nedaleko obce Lukavice a k jejímu vyluštění budete potřebovat odpovědět na pár jednoduchých otázek.

A)   Jak se jmenuje asi nejznámější Horňák v naší republice? ( je to bývalý zpěvák 80. let )

      Jan    -  3

      Petr   -  4

      Pavel -  0

B)   Kamarád Ke4up je spíše?

      Horňák   -  8

      Dolňák   -  1

C)   Kolik kategorií dělení na "horňáky a dolňáky" jsem chtěl uvést v listingu?

      Dvě   -   1

      Tři      -  3

      Čtyři  -  7

D)   Důvod rozdělení obce Lukavice?

      Rozpory mezi obyvateli  -   9

      Rozdělení v rámci dědického řízení  -   7

      Prodej části obce  -   4  

                                                           50° 12. A  A  B

                                                         016° 17. C  D  C

 

Máte vypočteno? No ještě aby neeee :-) !!! Nyní tedy ať už jste "horňáci" nebo "dolňáci" na chvilku zapomeňte na vzájemné sváry, nebo neshody a vyražte na místo, které doslova vybízí ke spřátelení a uklidnění možných emocí mezi horňáky a dolňáky. Můžete zde posedět, meditovat, kochat se krásnou vyhlídkou a samozřejmě odlovit tuto " kedlubnu ". Doufám že se Vám bude krabička líbit a prosím o logování v duchu názvu této kešky a podle svého vkusu a přesvědčení  …

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.