Skip to content

Chciałem, by Warszawa była wielka Mystery Cache

Hidden : 12/4/2015
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


"Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy przyszłości. I Warszawa jest wielka.
Prędzej to nastąpiło, niż przypuszczano. Nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto lat, lecz dziś widzę wielką Warszawę. Gdy teraz do Was mówię, widzę ją przez okna w całej wielkości i chwale, otoczoną kłębami dymu, rozczerwienioną płomieniami ognia, wspaniałą, niezniszczalną, wielką, walczącą Warszawę.
I choć tam, gdzie miały być wspaniałe sierocińce, gruzy leżą, choć tam gdzie miały być parki, dziś są barykady gęsto trupami pokryte, choć płoną nasze biblioteki, choć palą się szpitale - nie za lat pięćdziesiąt, nie za sto, lecz dziś Warszawa broniąca honoru Polski jest u szczytu swej wielkości i sławy."

~Stefan Starzyński, przemówienie z 23 września 1939 roku~

 


Stefan Starzyński, kliknij na zdjęcie by przejść do filmu biograficznego.

Stefan Starzyński (1893-1944?), polski działacz niepodległościowy, polityczny i społeczno-gospodarczy, ekonomista, publicysta. Przed I wojną światową członek organizacji niepodległościowych i paramilitarnych. Do 1921 pozostawał w służbie wojskowej. 1924-1934 wiceminister skarbu i wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. 1930-1933 poseł na sejm. Od 1931 wykładowca w Szkole Głównej Handlowej. 1934-1939 komisaryczny prezydent Warszawy, autor planu rozbudowy i modernizacji stolicy. Działacz Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem, następnie Obozu Zjednoczenia Narodowego. We wrześniu 1939 komisarz cywilny przy Dowództwie Obrony Warszawy, faktyczny przywódca walczącej stolicy.
Aresztowany przez Niemców, w październiku 1939 osadzony na Pawiaku, w grudniu tegoż roku wywieziony do obozu koncentracyjnego (prawdopodobnie Dachau). Okoliczności i dokładna data śmierci nie są znane.

Znacznik zagadki wskazuje na wille przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego 72 (przed wojną ulica Szustra), w której dziś znajduje się Ambasada Królestwa Maroka. Tę działkę zakupił, a następnie postawił na niej dom Stefan Starzyński. Było to ciekawe posunięcie, spowodowało bowiem rozwój tych okolic w okresie międzywojennym, ponieważ zadziałała pewna moda znana w dzisiejszych czasach - każdy chciał mieszkać koło kogoś znanego, a tym bardziej obok zarządcy i prezydenta Warszawy. Był wizjonerem, a wiele z jego pomysłów zostało rozpoczętych i zaprojektowanych jeszcze przed wojną, a sporo doprowadzono do realizacji już po wojnie, przykładowo Trasa Łazienkowska, aleja Na Skarpie, czy osiedle mieszkaniowe na Ursynowie. Co ciekawe wykup gruntów na te cele nastąpił jeszcze przed wojną. Warto przytoczyć jedno z największych przedwojennych przedsięwzięć łamiących istniejące formy: przebicie ulicy Bonifraterskiej poprzez gmach sądów, niemal w takiej formie jak jest ustawiony teraz ten nowoczesny i kontrowersyjny budynek na pl. Krasińskich w kierunku Żoliborza do nowo wybudowanego wiaduktu nad Dworcem Gdańskim.
Starzyński był śmiałym strategiem i planistą. Z końcem 1937 roku wydaje dyrektywy 4-letniego rozwoju Warszawy, a w marcu 1939 dyrektywy rozwoju 10-letniego. Ogrom prac wykonanych wtedy zachwyca nawet dziś. Warszawa z prowincjonalnego miasteczka imperium carskiego w XIX w. w dwudziestoleciu międzywojennym rozrosła się do półtoramilionowego miasta zauważalnego w skali Europy. Stanowiła atrakcyjne miejsce pracy dla ludzi zamieszkujących inne rejony Polski i miała wiele ciekawych zabytków na skalę Europejską i miarę naszego dziedzictwa kulturowego. Tutejsza okolica roiła się od bogatych pałacyków (np. pałacyk Szustra), kamienic mieszczańskich i domów prywatnych ładnie i funkcjonalnie zaprojektowanych i wzniesionych w okresie międzywojennym. Domy te były domami klasy średniej, zbudowanymi często na kredyt. Jest w nich podobieństwo stylu architekta, jakby powstały na deskach tego samego biura projektowego. Wydaje się, ze wiele willi wokół miało trochę więcej szczęścia niż dom naszego prezydenta. Zachowały się zapewne w pierwotnym kształcie, a aktualni właściciele zachowali ich dawny styl. Dom Starzyńskiego został wypalony w czasie Powstania, a odbudowany i wyremontowany został z tego co było dostępne po wojnie. W bryle budynku widać jednak wiele niezbyt zręcznych przebudowań, zamurowanych okien, dodatkowych mniejszych okiennic, demolujących pierwotny zamysł architektoniczny.
Stefan Starzyński spodziewał się aresztowania, które nastąpiło 27 X. Zginął w Dachau, prawdopodobnie w 1944, miejsce jego pochówku jest nieznane. Została po nim wizja rozwoju Warszawy, przejmujący głos na taśmach archiwalnych i ten dom, wyglądający dziś zupełnie inaczej niż przed wojną, który jest jednak nadal Jego byłym domem, gdzie kształtował swe wizje wielkiej Warszawy. Dom ten przeszedł takie koleje losu jak i cała Warszawa, mimo że był jakby z dala od wielkiej wojny...



W pobliżu znajduje się obelisk upamiętniający dawnego właściciela domu. Są tam też wyryte słowa jednego z jego przemówień (patrz na dodatkowy waypoint w opisie).


Droga do skrzynki


Każdego dnia podczas obrony stolicy prezydent udawał się do rozgłośni polskiego radia by nadać kolejne orędzie do mieszkańców. Każde z jego przemówień niosło ogromną siłę i charyzmę. Mobilizowało do walki i podnosiło na duchu. Informowało także obywateli o aktualnym stanie działań obronnych.
Do dnia dzisiejszego zachowała się ich tylko mała część. Poniżej prezentuję wam sześć z nich:


Uwaga! Klikając na odnośniki opuszczasz serwis geocaching.com. Ich otworzenie jest niezbędne do rozwiązania zagadki. Jako właściciel tej skrytki, zaręczam, że jest to bezpieczne chociaż linki nie zostały sprawdzone przez Groundspeak czy recenzenta pod kątem możliwej szkodliwej zawartości.


Współrzędne finału:

N 52° 12.[A][B-3][C+4]
E 021° 00.[D][E+1][F+2]


Uwaga! Miejsce ukrycia skrzynki jest często uczęszczane przez duże grupy mugoli. Pamiętaj by zachować dyskrecje. Nie podejmuj jej gdy istnieje szansa na spalenie miejscówki.

Additional Hints (Decrypt)

Dhvm: Borwemlw antenavn / jngpu ivqrb Svany: Bfgngav bpnynyl, cbpvntavw / Gur ynfg bar, chyy gur fgevat

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)