Skip to content

Tiger [PDL-3] Traditional Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 3/15/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Před odlovem celé série je dobré si přečíst jak listing keše Po Demarkační linii - bonus, tak i listing této keše - bude se vám to hodit. Keš otevírejte s citem, prosím. Přineste si vlastní tužku pro případ, že by v keši chyběla, děkujeme. Přejeme vám hodně štěstí při odlovu.

Úvod

Jen málo lidí asi nikdy v životě neslyšelo o tanku Tiger. Tento legendární tank, je jedním ze symbolů výkonné německé vojenské techniky za druhé světové války. Skutečnost, že Němci jsou viníkem vypuknutí 2. světové války, nejhrůznějšího válečného konfliktu v celé historii lidstva, nic nemění na faktu, že ve zbrojním průmyslu předběhli dobu. Na tomto místě bych rád tvrdě odsoudil a distancoval se od veškerých zvěrstev, které nacistický režim páchal. Tato keš, ač popisuje německou vojenskou techniku, nemá podporovat nacismus, rasismus ani jiné zvrácené ideologie. Snaží se pouze objektivně popsat tank Tiger a jinou techniku.

PzKpfw Tiger I


Vývoj tanku

Po první světové válce bylo ve Versailleské smlouvě zakotveno, že Německo nesmí vyrábět a vlastnit žádné tanky. Po roce 1930 však Německo začalo tento bod smlouvy porušovat a provádělo testy s tančíky Leichtraktor a Grosstraktor Krupp. Hitler však potřeboval k uskutečnění svých agresivních výbojných plánů tanky mnohem těžší a komplexnější. Už v roce 1937 byla firma Henschell pověřena vývojem těžšího tanku, který měl vážit 30-33 tun. Vývojový prototyp nesl název Durchbruchtswagen 2. Tento tak měl doplnit a nahradit stávající páteř německých tankových sil, tanky Pz.III a Pz.IV. Koncem roku 1941 Němci ukořistili nepoškozenou sovětskou T-34. S hrůzu zjistili, že tento sovětský tank, nejenže se plně vyrovná německým Pz.IV, ale v mnoha ohledech tento tank překonává. Od plánu s 33 tunovým tankem bylo rychle upuštěno a bylo rozhodnuto vyvinout těžší tank. V dubnu roku 1942 na Hitlerovy narozeniny měly být hotovy dva prototypy. Vývoj tanku dostaly na starost dvě firmy – Henschel a Porsche. Obě firmy měly vyrábět svého Tigera ten lepší měl být uveden do sériové výroby. Firma Porsche si byla jista svým vítězstvím a tak začala vyrábět podvozky tanku ještě předtím, než byla soutěž ukončena. Zakázku na výrobu tanku však trochu překvapivě vyhrála firma Henschel, ačkoliv překročila požadovanou hmotnost tanku (45 tun) o celých 12 tun. Podvozky a korby Porscheho tanků byly později použity na stíhač Elefant (někdy označován jako Ferdinand). Tank se vyráběl až do roku 1944. Do té doby prodělal i několik menších úprav. Celkem bylo do roku 1944 vyrobeno 1350 tanků Tiger.

Tiger navržený firmou Porsche


Zleva: Leichtraktor Krupp, Jagdpanzer Elefant, Durchbruchtswagen II


Parametry tanku

Tank byl vybaven vynikajícím 88mm kanonem, s délkou hlavně L/56. Kanon probíjel 110mm silný pancíř pod úhlem 30°, se speciální wolframovou municí dokonce až 150mm. Byl spřažen dvěma kulomety MG34 ráže 7,92. Aktivní pancíř činil na zádi a bocích 60mm, na přídi korby 100mm a mantlet děla byl osazen 130mm pancířem. Zpočátku byl tank poháněn motorem Maybach HL210 o výkonu 642 koní, později dostal výkonnější motor Maybach HL230 o 692 koních. Maximální rychlost tanku byla 38 km/h a spotřeba byla až 10 litrů na kilometr. Tank měl revoluční systém podvozku s přesazenými koly, avšak do tuhých podmínek východní fronty se příliš nehodil.

Silné a slabé stránky tanku

Tank byl, co se týče výzbroje, bezkonkurenční. 88 mm kanon byl výkonný přesný a lze říci, že na co namířil, to zničil. Naopak sám neměl sobě rovného konkurenta, který by mohl Tigerovi vážněji ublížit. Jeho pancíř mu zajišťoval silnou ochranu před ostatními nepřáteli. Tank měl mnoho do té doby revolučních prvků (podvozek, výkonné rádio, hydraulické otáčení věže). Pozoruhodné bylo i vizuálně moderní provedení tanku. Na druhou stranu tank měl i mnoho slabin. Spotřeba paliva byla obrovská, navíc motor, který byl konstruován pro tank s hmotností 45 tun se často a brzy přehřál. Tank byl těžký a v rozbředlém terénu východní fronty měl tendenci zapadávat. Pozoruhodné hydraulické otáčení věže se velmi často zasekávalo, proto ho osádka tanku využívala jen minimálně a raději věž otáčela manuálně. Tiger byl také pomalý a těžkopádný. Hbitější a rychlejší sovětské T-34 se naučili využívat taktiku vlčí smečky, kdy se na jednoho Tigera vrhlo více T-34. Tímto způsobem dokázaly Tigera zničit, nebo vyřadit z boje.

Tiger vs. T-34

Věčná otázka, která nedá spát nikomu z fandů jednoho či druhého tanku – který tank byl lepší? Výkonnostně se T-34 nedá s Tigerem vůbec srovnávat. V přímém boji 1 vs. 1, by T-34 neměla šanci. Ba dokonce ani 1 vs.2. Tuto cennou zkušenost zaplatili Sověti stovkami zničených tanků. Německo však nedokázalo vyrábět svůj technologický skvost ve větším počtu. Naopak ruské továrny chrlily spousty a spousty nových T-34, později navíc modernější T-34-85. Němci nedokázali své ztráty nahradit a východní bojiště postupně ovládly sovětské střední tanky. Podíváme-li se na ostatní fronty, kde Němci vedli válku, tak ani na nich neměl Tiger rovnocenného soupeře. Americký hlavní bitevní tank M4 Sherman, měl sám o sobě mnoho much, které bylo třeba vychytat, aby se mohl postavit Tigerům. Zdokonalenější verze Shermana – M4A3E2 Sherman Jumbo a M4A3E8 (mnoha filmy proslavená “Easy Eight“) se už alespoň nejevily jako úplně bezbranní otloukánci. Zajímavé výsledky mohlo přinést střetnutí amerického M26 Pershing s Tigerem, avšak Pershing se dostal na evropské bojiště až v posledních měsících války a ke vzájemné konfrontaci nikdy nedošlo. Ještě hůře než Američané na tom byli Britové. Jejich tanková koncepce spočívala v tom, že tanky pouze podporovaly pěchotu. (německá spočívala v tom, že tanky formou blizkriegu proniknou hluboko do území nepřítele a z křídel obklíčí množství nepřátel a vytvoří obrovský kotel, který posléze pomaleji postupující pěchota likviduje). Britské tanky byli tudíž rychlé, avšak slabě pancéřované a se slabými děly. Výjimku tvořila až pozdější britská úprava Shermana – Shemarna Firefly s kvalitním a konkurenceschopným dělem QF-17.

Sovětský protivník Tigera, tank T-34 a vylepšená verze T-34-85


Zleva: M26 Pershing, Slavná Easy Eight - Sherman M4A3E8 a jeho britská verze Sherman Firefly s vynikajícím kanonem


Tiger II a modifikace

V roce 1942 už se uvažovalo a zavedení nového supertěžkého tanku do tankové rodiny wehrmachtu. Na výrobu a dodání nového tanku byly osloveny opět firmy Porsche a Henschel. Vyhrál prototyp firmy Henschel, ovšem s typem věže od Porscheho firmy. První prototyp vyjel až v říjnu 1943 pod názvem Panzerkampfwagen VI. Aufs. B (Tiger II.) Tank dostal přezdívku Královský Tiger. Do konce války bylo vyrobeno téměř 500 kusů. Tank byl silně pancéřován, kdy tloušťka předního pancíře byla 180mm. Mohutné pancéřování a silná výzbroj měla negativní vliv na váhu tanku (téměř 70 tun) a také na jeho spolehlivost. První Kingtigery byly vybaveny novým binokulárním zaměřovačem. Jako hlavní zbraň tanku sloužil nový kanon KwK 43 8,8 cm (některé tanky měly i vylepšení KwK 43/III). Doplňující výzbroj tvořily dva kulomety MG34. Poháněn byl motorem Maybach HL230, který byl pro tento tank absolutně nedostatečný. Tiger II byl nejsilnější tank celé 2.světové války a konkurovat mu mohl pouze sovětský IS-2 se svým 122 mm kanonem. Vývoj tanku byl však uspíšen německými prohrami na všech frontách a nebylo dostatek času odstranit nedostatky tanků (především slabý motor). Tento tank byl pro slábnoucí Německo luxusním a předraženým výdobytkem, který si Němci nemohli dovolit. Stal se však poválečnou předlohou moderních tanků. Oba Tigery se dočkaly celé řady modifikací, založených zejména na stíhačích tanků a dělostřelectvu. Nejzajímavějším kouskem je určitě stíhač tanků Jagdtiger. Jednalo se o mohutně pancéřovaný stroj se 122 mm dělem, schopným likvidovat nepřátelské tanky z bezpečné vzdálenosti. Bohužel pro Německo se do bojů zapojil pozdě a byl příliš nákladný a vysoce poruchový. Na koncepci Tigera II existovaly i návrhy na výrobu supertěžkých tanků. Těch měli Němci několik. Zajímavá byla koncepce série E (tanky E100, E75, E50, E25, E10) nebo tank Lowe. Tyto stroje však zůstaly pouze na projektovém papíře. Stejně tak dopadly i supertěžké mobilní pevnosti Landkreuzer P1000 Ratte a P1500 Monster – existovali pouze na papíře. Jediný supertěžký tank, který se dočkal alespoň prototypu, byl Panzer VIII Maus. Bylo to 188 tunové monstrum s těžkým, 128mm kanonem. Byly vyrobeny dva prototypy, kdy z druhého byla hotova pouze korba. Jediný celý pojízdný Maus Němci zničili před postupující rudou armádou. Sověti však zachránili věž a později ukořistili korbu druhého Mause a zkompletovali celý tank. Nyní je tank k vidění v muzeu Kubinka v Rusku.

PzKpfw Tiger II, známý jako Královský Tiger


Zleva: Stíhač tanku Jagdtiger, supertěžký tank E100 (model od wargaming.net) a tank Lowe


Zničený Maus objevený sovětskou armádou


Jediný exemplář tanku Maus (složený z korby jednoho tanku Maus a věže druhého tanku Maus) v muzeu v ruské Kubince

Additional Hints (Decrypt)

obebivpr - irz fv ehxnivpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)