Skip to content

Origami #1 Mystery Cache

Hidden : 1/7/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Origami (jap. 折り紙) to sztuka składania papieru i tworzenia z niego różnych figur, postaci, zwierzątek, roślin itd. Jej początki wiążą się z powstaniem używanego w niej tworzywa – papieru i sięgają średniowiecznych Chin. Stamtąd sztuka ta zawędrowała do Japonii, gdzie rozwijała się niezależnie w to co znamy dziś. Ale dość teorii, wszak każdy może więcej i mądrzej poczytać sobie o origami w źródle wszelkiej mądrości jakim są internety. Co z keszem?!


Oczywiście skrytka nie została ukryta na współrzędnych startowych. Koordynaty finałowe natomiast ukarzą się po złożeniu gwiazdy. Zanim się za to zabierzesz koniecznie wydrukuj obrazek z pliku o nazwie ORIGAMI1.JPG. Ten kwadrat z literkami i cyferkami może być wydrukowany w dowolnym rozmiarze. Istotne jest by po skalowaniu nadal był kwadratem, gdyż ta figura jest wyjściową formą dla tej składanki. Wydrukowane? Kwadrat wycięty? To do dzieła!

 

  1. Ważne jest by kolejne kroki wykonywać w taki sposób, by strona z cyferkami znalazła się wewnątrz układanki. Ujrzy ona światło dzienne w swoim czasie :) Kilka wskazówek.

    1. Staraj się robić zgięcia precyzyjnie i dokładnie. Dzięki temu końcowy efekt będzie ładniejszy.

    2. Przerywana linia na rysunku to linie gięcia do wewnątrz. Czerwone strzałki pokazują ich kierunek.

    3. Linie kropkowane to linie gięć widoczne na kartce. Zostały zaznaczone, by łatwiej było Ci się odnaleźć w kartce, którą masz przed sobą. W ten sam sposób jest zaznaczony także obrys kształtu, który powstanie po wykonaniu gięcia.

    4. Linia „kropka – kreska” to zagięcie na zewnątrz.

    5. Na niektórych rysunkach widać fragmenty szarej płaszczyzny. Tak została zaznaczona zadrukowana strona kartki. Mimo, że przez większość czasu jest ona ukryta w środku, czasem jej fragment będzie widoczny. To też jest forma orientacji w układance :)

  2. Zaczynamy. Kładziemy przed sobą kartkę nadrukiem do góry.

  3. Zginamy kartkę na pół. Linia pierwszego gięcia to pionowa linia, łącząca środki górnego i dolnego brzegu. Rozkładamy ją i powtarzamy zgięcie na pół, ale tym razem poziomo. Znów rozkładamy kartkę. Uzyskaliśmy dwie, przecinające się linie gięcia jak na prawym rysunku.

  4. Powtarzamy czynność, ale tym razem linie gięć to obie przekątne kartki.

  5. Po rozłożeniu kartki uzyskaliśmy cztery linie gięcia. Dzięki nim będzie nam łatwiej składać gwiazdkę.

  6. Zaginamy oba boki do środka tak, by brzegi kartki spotkały się dokładnie nad pionową linią gięcia. Powstaje nam w ten sposób wyjściowa forma „drzwi”.

  7. Doginamy dół i górę kartki tak jak pokazano na rysunku.

  8. Powstały kwadrat zginamy po obu przekątnych i rozkładamy, podobnie jak robiliśmy w punkcie '4'.

  9. Teraz będzie trudniej. Dolne rogi drzwi odginamy do góry i w bok, tak jak pokazuje rysunek. Środek dolnego boku kartki dzięki temu znajdzie się nad środkiem kartki.

  10. Tak powinien wyglądać efekt końcowy poprzedniego punktu

  11. Teraz wykonujemy tą samą operację co w punkcie '9', ale na górze kartki.

  12. Odginamy górny prawy róg w górę, a lewy dolny w dół tak jak na rysunku.

  13. Uzyskaliśmy wiatraczek :) Teraz musimy zagiąć każde z czterech jego skrzydeł w dość specyficzny sposób, tak by czubek każdego skrzydła znalazł się w środku składanki.

  14. Tak powinno wyglądać doginanie skrzydeł do środka.

  15. Jeśli zagięcia zostały wykonane poprawnie otrzymamy taki kwadrat jak na rysunku, składający się z czterech mniejszych kwadracików. Ich boki zaginamy tak jak na rysunku. Powstają nam cztery formy wyglądające jak lody w rożku.

  16. Kolejny trudny krok. Boki powstałych lodów, w zasadzie ich wafle doginamy jak na rysunku. Podobnie zaginaliśmy skrzydła wiatraka w punkcie '13'.

  17. Wiem, wiem już są :) ale został już ostatni krok by wykonać pełną gwiazdę. Zagnij rożki jak na rysunku pod spód formy. I gotowe!

 

Skrytka jest ukryta w średnio ruchliwym miejscu, ale i tak jesteś obserwowany z każdej strony. Staraj się zachować konspirację w stopniu najwyższym!
Dokładność współrzędnych +/- 5m.

 


Origami (jap. 折り紙) is the art of paper folding, which is often associated with Japanese culture. In modern usage, the word "origami" is used as an inclusive term for all folding practices, regardless of their culture of origin. The goal is to transform a flat sheet square of paper into a finished sculpture through folding and sculpting techniques. Modern origami practitioners generally discourage the use of cuts, glue, or markings on the paper. Thus spoke Wikipedia, but... how about the cache?!

The cache is not hidden on start coorinates. To find it, You must fold the paper star using printed sheet from file ORIGAMI.JPG. That square may be printed at any size. The point is that it must be square, becaause it's main gigure for that mendley. Did You printed the paper? Then, let's fold!

How to do the star? Links moves You to the manual on webpage Origami-Instructions.com. Remember! The side of printed sheet with numbers is the white side you may see on pictures. First You must do The Pattern Base. The second step is the star called on page as the flower coaster. When you finish, You may see the coordinates :)

The cache is hidden in mid-bustling place, but You must know that You are observed from many windows! So, conspiration level: master!
Coordinates' accuracy +/- 5m.

 

Additional Hints (No hints available.)