Skip to content

1001 LSGC - Pansky lom - Hanychovska jeskyne EarthCache

This cache has been locked, but it is available for viewing.
Hidden : 4/1/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Panský lom - Hanychovská jeskyně

Rádi bychom Vám ukázali moc pěkné a zajímavé místo. Narazili jsme na něj při nedávném lovu místní série Procházka lesem od Harmonicboy.

Určitě stojí za to zde přibrzdit své "honibodství" a dozvědět se něco nového z této krásné části libereckého okolí a věříme, že i Vám se zde bude líbit.

Uvnitř lomu je jasně identifikován prostor kam již není vstup povolen. Proto tyto zákazy respektujte!!!

Prostřednictvím této "earthky" se budeme věnovat horninám, které zde najdete a jejich původu a vlastnostem.

Nejdříve si však, prosím, přečtěte následující řádky, které nám zaslal na náš dotaz, ohledně vstupu do této lokality, přímo správce této přírodní památky pan Mgr. Radomír Studený. Věříme, že plně pochopíte, co a jak a proč... Mějte, prosíme, na paměti tato slova a nenarušujte křehké vztahy mezi ochránci a správci přírody a námi, kteří máme rádi přírodu a také naši hru  :-)

"… Máte pravdu, že vstup do lomu není vyhláškou o zřízení PP omezen. Závora je zde proti vjezdu automobilů s odpadky. Zákazová tabulka Lesů České republiky u vstupu do zadní části lomu je zde však z dobrých důvodů. Občas se uvolňují a padají kameny a terén je zde kluzký a méně schůdný. Navíc zde může hnízdit výr velký, který je na plašení při sezení na snůšce hodně citlivý. Podél pěšinek pak rostou chráněné orchideje – prstnatce Fuchsovy. Je zde také vysoká koncentrace vzácných šneků.

I do těchto míst (přes zákaz Lesů ČR jako vlastníka) samozřejmě lidé chodí. Rádi bychom zachovali zadní část lomu jako klidovou zónu, proto bych se s Vámi rád dohodl na tom, aby získávali kešeři indicie v přední části lomu.

Earth-keš je výborná věc, nenutí lidi obracet kameny a šmejdit v okolí po keškách, což by mohlo vadit místní cenné šnečí fauně a mechovým porostům, které využívají specifických mikroklimatických podmínek jednotlivých kamenů.

Určitě by neměli být hledači indicií směřováni do zadní části lomu, kde by při hledání indicií či informací volili i alternativní cesty a vyšlapávali zde nové geodálnice, lezli po suťovišti, stěnách atd.

... a pak si třeba můžete zaslouženě odpočinout na nedalekém nově udělaném odpočívadle Lesů ČR.

S pozdravem Radomír Studený - odbor životního prostředí a zemědělství"

   

Trocha oficiálních dat a informací o lokalitě

Kraj: Liberecký kraj
Okres: Liberec
Katastrální území: Hluboká u Liberce
Oblast: Lužický a krkonošsko-jizerský masiv; krkonošsko-jizerské krystalinikum
Lokalizace: Starý lom v sv.svahu Ještědského hřbetu j.od Hor. Hanychova, 900 m sv.od Plání; cca 2 km jv. od vrcholu Ještědu ( 1012 m), 1,5 km z. od Liberce - Pilínkov ve svahu Hlubockého hřebenu. Nazýván též Hanychovský nebo Michlerův lom.
Charakteristika objektu: Hluboký opuštěný lom ve vápencích s úzkou příjezdovou cestou
Exkurzní lokalita: ano

    

Hanychovská jeskyně

měří zhruba 135 metrů a je tvořena převážně těsnými kanály. Hned za vchodem se nachází zvonovitá propástka o průměru od 3 do 6 metrů a celkové hloubce 12 metrů. Z jejího dna vede úzký kanálek, který se po 6 metrech stáčí k SV. Dále jeskyně pokračuje již zmíněnými kanály s několika menšími komínovitými prostorami a končí neprůleznými puklinami. Výzdoba je z 99 % zničena slaboduchými návštěvníky. Jen v zadní, těžko dostupné části, zůstalo několik neporušených krápníků a záclon. V jeskyni se pracuje na čištění a prohlubování vstupní propástky. Jeskyně je pod uzavřením a pro veřejnost je otevřena jen poslední srpnový víkend v rámci akce "Evropská netopýří noc" – seznámení veřejnosti se zajímavostmi ze života netopýrů.

Důvodem ochrany je obsáhlý odkryv v lavicovitých i tence vrstevnatých devonských vápencích - stratigrafický profil, příklad faciálního vývoje, příklad tektonické stavby, krasové fenomény. Předmětem ochrany je povrchový stěnový lom v tělese dolomitického vápence včetně podzemních jeskynních prostor, jako významné zimoviště netopýrů a biotop rostlinných společenstev, vázaných na vápencové podloží.

Celková výměra památky činí 1,6467 ha a je součástí Přírodního parku Ještěd.

 
 

Prosba k lovcům - dobrovolné:

Pokud vložíte do logu své foto s Vaším lovícím nástrojem (GPS, telefon, mapa) s pozadím skalní stěny, která Vás jistě upoutá na první pohled, když se postavíte zády k odpovědi na otázku č. 8, budeme moc rádi. Všichni tak uvidí proměny tohoto lomu během ročních období - mohl by to být takový "časosběr" :-)

 

Nyní k otázkám a úkolům pro uznání logu

Na e-mail slonax@slonax.cz nám zašlete následující odpovědi na tyto hlavní otázky:

1) U vstupu do lomu uvidíte po obou stranách cesty odkryv hornin - o jakou horninu se jedná?

2) a) Které z těchto hornin můžete převážně nalézt v tomto lomu - tmavě šedý vápenec, šedý vápenec, mramor, zelenou břidlici, pískovec, žula, svor.

    b) Jaké jsou typy vzniku hornin a určete typ vzniku u všech těchto uvedených hornin.

3) Najděte v přední části lomu kousky těchto dvou hornin (zelená břidlice, vápenec) a vrypem kovovým předmětem, porovnejte jejich odolnost vůči otěru kovem a určete která je měkčí. Toto pozorování vyfoťte a pošlete na výše uvedený e-mail spolu s odpověďmi. Nikde nerýpejte do skály, stačí nalézt malý úlomek kamene u cesty!!!

4) Uveďte původ geologických jevů (geneze) v této lokalitě.

5) Zjistěte co jsou tzv. "sintry" jaké jsou jejich formy a kde byste je hledali v rámci této přírodní památky.

6) Co je to tzv. "počva" a kde byste ji hledali v rámci této přírodní památky?

7) Zaměřte pomocí GPS nebo jiného přístroje výšku lomu. Zaměřte svými GPS nadmořské výšky na WP - Bod měření č. 1 a č.2.  a dopočítejte požadovanou výšku. Přístroj s údaji GPS v měřících místech s údaji vyfoťte a zašlete na výše uvedený mail spolu s odpověďmi.

8) Na konci cesty lomem najdete něco, co není přirozenou součástí skalní stěny, ale je "přirozenou" zábranou vstupu - co to je a z jakého materiálu. Nad zábranou uvidíte otvor. Je přírodní nebo umělý?

9) Na info-tabuli na začátku lomu těsně za závorou zjistěte jaké chráněné rostliny a jací živočichové jsou zde vyobrazeni.

Logujte hned po odeslání odpovědí, pokud bude nějaký problém, ještě o nás uslyšíte :-)


Zdroj:

teta wiki a strejda gůůůůgl

http://lokality.geology.cz

drusop.nature.cz

http://www.liberecky-kraj.cz

 

 

Additional Hints (No hints available.)