Skip to content

Mlyn a pila v Oslavanech Multi-cache

Hidden : 5/15/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá multikeš vás provede po trase původního mlýnského náhonu od horního mostu okolo bývalého mlýna, zámeckého parku, již neexistující pily směrem k dolnímu mostu. Procházka vám ukáže oslavanská zákoutí, která již pozbyla svoji funkci a bohužel jen historické fotografie a informace uvedené v listingu ozřejmí jejich původní účel.

 

Vodní mlýn v Oslavanech byl založen neznámo kdy, ale zřejmě v souvislosti se založením cisterciáckého kláštera roku 1225. Od splavu horního mostu vedla strouha dnešní Mlýnskou ulicí a mlýnem, dále přes dnešní sídliště Sad a přes pilu až téměř k mostu dolnímu. Ve velkém meandru, kdy řeka Oslava obtéká městečko, došlo vykopáním příkopu k oddělení tehdejšího kláštera od městečka, čímž vzniknul jakýsi ostrov, kde vodní příkop plnil zároveň i obrannou funkci. Odpadní vodu z mlýna používala následně pila umístěna za ovocným sadem nedaleko od výtoku do řeky. O pile toho není moc známo. Snad jen, že prý vždy spadala pod majitele zámku a správce pily bydlel v nedalekém domě, který dnes ještě stojí (nenápadný dům blíže k řece).

 

 

Starý splav a most u MNV. Stavidlo náhonu je uprostřed

 

Ze zdrojů je známo, že v roce 1683 vyhořel mlýn s městečkem a farou. V roce 1712 byl mlýn s bývalým klášterem prodán Starobrněnskému klášteru a roku 1782 koupil mlýn Václav Škoda za 1200 zlatých rýnských. Následně roku 1898 má mlýn pronajmutý Ferdinand Procházka a od roku 1903 jej vlastní rodina Gomperzů, kteří byli majitelé oslavanského zámku - dříve kláštera. V roce 1911 mlýn vyhořel a následně byl pronajmutý Ferdinandu Palánkovi. V roce 1913 kupuje již válcový mlýn František Liška, který přišel z Velkého Meziříčí. Mlela se zde pšenice a žito, loupaly se kroupy a dělala krupice.

 

 

Strouha s lávkou, směr k mlýnu

 

Mlýn přestal mlít kolem roku 1959, kdy jej komunistický režim znárodnil a následně byl zasypán i mlýnský náhon. Místní zemědělské družstvo zde posléze šrotovalo obilí. Ke konci minulého režimu byl mlýn využiván jako skladiště hraček a v 70. letech v ještě patrném vedlejším krámu bylo prý po krátkou dobu květinářství. Původní splav u horního mostu byl v osmdesátých letech minulého století nahrazen novým bez energetického využití a dnes se opět uvažuje o jeho opravě, resp. zrušení. V současné době je tzv. Panský mlýn opět v soukromém vlastnictví, a to potomků původního majitele pana Lišky. Budova mlýna byla po roce 2000 přestavěna k bydlení a donedávna ji ještě zdobil velký název "MLÝN". Doufejme, že se mlýn dočká rekonstrukce i zvenčí.

 


Mlýn pana Lišky neboli Panský mlýn

 

Pro úplnost je nutno dodat, že Panský mlýn není posledním mlýnem na řece Oslavě. Tím je Mácův mlýn v Ivančicích u kostela, který se sice fyzicky nachází až pod soutokem řek Oslavy a Jihlavy, ale voda k němu byla přiváděna dlouhým náhonem z řeky Oslavy, ale následně odváděna do řeky Jihlavy asi 1 km pod soutokem těchto řek.

 

 

Vpravo budovy pily a dole domek správce pily

 

Úvodní souřadnice keše se nachází na místě, kde ještě v devadesátých letech 20. století stával ocelový most. Na každém z pěti zastaveních naleznete přesnou indicii, kterou je nutné dosadit do následujícího vzorce vedoucího k finálnímu umístění schránky. Ke keši je možno dostat se podél řeky.

 

N49°07.(A)(D+E)(A-E)'
E016°19.(A+C)(C)(E+B)'

U finálky pozor na procházkáře, ale i rezidenty z protější strany!

 

Stage 1 - Náhon
N49°07.599 E016°19.808
Nacházíte se na místě, kde kdysi začínal náhon. Stavidlo bylo mezi současným splavem a mostem. To znamená, že původní splav byl o maličko dál po proudu. Zjistěte na nedalekém památníku datum postavení horního mostu a po ciferaci jej dosaďte do písmena A.

 

Stage 2 - Lávka
N49°07.578 E016°19.902
Zde v proluce mezi domy na Hlavní ulici stála přes strouhu lávka, která umožňovala obyvatelům Mlýnské ulice dostat se na náměstí. Na zemi vidíte jednolitou plochu zámkové dlažby s nápadně barevným čtvercem jiné barvy. Zjistěte barvu čtverce:
- červený B=0
- zelený B=3
- žlutý B=6
- šedý B=7

Stage 3 - Mlýn
N49°07.557 E016°20.005
Stojíte před mlýnem na Zámecké ulici. Mlýnská ulice zde začíná. Za zády máte vývěsku jedné místní organizace a musíte zjistit, komu patří:
- házenkářský klub C=1
- myslivecký spolek C=2

- rybářský svaz C=3
- sdružení dobrovolných hasičů C=4

Stage 4 - Vstup do parku
N49°07.559 E016°20.098
Nacházíte se u vstupu do zámeckého parku, který byl zrevitalizován v letech 2014-2015. Zde stála dřevená lávka, která překlenovala strouhu, aby se panstvo mohlo s vozem dostat do parku, resp. do zámku. Lávka však byla zhruba v půli louky; ze strany od mlýna je patrné lomené betonové překlenutí strouhy. Na zdi uvidíte ceduli a ciferací prvního parcelního čísla i za lomítkem získáte číslo D.

Stage 5 - Pila
N49°07.454 E016°20.330
Přibližně na úrovni nedaleké haciendy obehnané betonovou zdí stála oslavanská pila, a to po obou stranách strouhy. Na zemi je ještě patrný betonový překlad lávky, který zde překlenoval strouhu. Ještě několik let zpět zde bylo litinové zábradlí. Podívejte se na starý neomítnutý domeček a spočítejte zabedněná okna:
- jedno E=0
- dvě E=2
- tři E=3
- čtyři E=4

Zdroje:

Kolektiv autorů. Oslavany 900 let od první písemné zprávy 1104-2004. Kresby Josef Macholán. Vydalo město Oslavany a Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavanska, 2004. 296 s.

STEJSKAL, Karel. Mlýny na povodí (dolní) Oslavy. Vydalo Městské kulturní středisko v Náměšti nad Oslavou, 2012. 127 s. ISBN 978-80-260-1703-5.

Archivní mapy ÚAZK. Stabilní katastr: císařské otisky (Morava a Slezsko - 2176-1 Oslavany,  07). [cit. 2016-02-28]. Dostupné z: http://archivnimapy.cuzk.cz.

Facebook: Infoportál Oslavany. [cit. 2015-09-23]. Dostupné z: https://www.facebook.com/Oslavany/photos_stream?tab=photos_stream

Additional Hints (Decrypt)

fcbqav fxiven ir mqv h fgebzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)