Skip to content

Celebrating St Patrick's Day Event Cache

This cache has been archived.

FlyingPower_CZE: Tak snad už všichni zalogovali, díky :-)

More
Hidden : Thursday, March 17, 2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

• ● Celebrating St Patrick's Day● •

► Kde? v hospůdce Kelt Mek na pražském Žižkově v Husitské ulici 48

►Čas? Od 17:30 do 19:00


Every year on March 17th, the Irish and many other people all over the world celebrate Saint Patrick's Day, which honors the patron saint of Ireland. This might seem a bit strange, as he wasn't even Irish!


A jak to vlastně se svatým Patrikem bylo?

Svatý Patrik byl světec působící v Irsku v 5 století. V mládí žil v západní Británii, udává se, že ve Walesu a užíval si běžného světského života, jenže v 16 letech statek jeho otce přepadli britští piráti a Patrika i ostatní násilně odvezli právě do Irska a prodali je do otroctví. V Patrikovi se projevila víra a začal se modlit. Naučil se irsky, poznal kulturu a po šesti letech uprchl domů, ale moc dlouho se nezdržel,vrátil se a pracoval zde jako misionář. Následně žil několik let jako mnich na Lérinských strovech u Azurového pobřeží a potom se v Galii připravoval u sv. Germána, biskupa v Auxerre, na přijetí kněžství.Byl vysvěcen na kněze a brzy i na biskupa. Začal procházet Irsko a hlásat slovo Boží. Údajně pokřtil na 120 tisíc lidí, založil kolem 300 kostelů a za 30 let jeho působení se stalo prakticky celé Irsko křesťanským. Sv. Patrik je slavný hlavně kvůli legendě, podle které vyhnal z Irska všechny hady. Je sice pravdou, že v současnosti v Irsku žádní hadi nežijí, ale pravděpodobně zde ani nikdy nežili – irský ostrov byl totiž oddělen od zbytku kontinentu na konci doby ledové. Avšak jako v mnoha pohanských náboženstvích zde hadí symbolika existovala. Víra ve vyhnání hadů z Irska může být tedy spíše symbolickým projevem vyhnání pohanství ze země. Smrt sv. Patrika není jasná. Podle jednoho zdroje měl Patrik zemřít 17. března r. 460 n.l. při Saulu, v irském Downpatricku. Jeho čelistní kost byla uchována ve stříbrné svatyni a často se využívala jeho zázračná léčivá moc při neplodnosti, epilepsii anebo jako ochrana proti učarování. Dodnes existuje v opatství v Glastonbury kaple sv. Patrika. Kromě Irska je sv. Patrik také patronem kadeřníků, kovářů, havířů a bednářů. Rovněž se k němu obracejí sedláci při modlitbě za dobytek. Nejčastěji jej však lidé prosí, aby od nich odehnal zlo.

Symbolem tohoto svátku je zelený trojlístek, na kterém údajně svatý Patrik vysvětloval princip Svaté Trojice. V dřívějších dobách znamenal svátek sv. Patrika především čas pro rodinu a příležitost k návštěvě kostela, přemítání o životě a práci patrona, nejdůležitějšího a nejzáhadnějšího kazatele Irska. Až do konce sedmdesátých let zákon nepovoloval 17. března otevření žádné hospody a svátek se slavil zejména sportovními utkáními (jednalo se o typické keltské sporty), občasným ceili (irský tanec) a historkami vyprávěnými u krbu. Ti skutečně zapálení se vydávali na svatou pouť na horu Croagh Patrick, pojmenovanou po svatém Patrikovi, v hrabství Mayo. Den Svatého Patrika (St. Patrick’s day) se slaví tedy 17. března v Irsku, ve Velké Britání, v Austrálii, na Novém Zélandu a velmi populární jsou oslavy v Americe. První oslava tady proběhla roku 1737 v Bostonu. Od roku 1962 se na novém kontinentě také dodržuje tradice barvení řeky Chicago na zeleno. Omylem ji pracovníci kontroly životního prostředí obarvili, když se snažili zjistit odkud je vypouštěn nelegální odpad do řeky. Použili zelené rostlinné barvivo a tak je napadlo, že by bylo dobré, podobně obarvit řeku na počest svátku svatého Patrika. Nápad se ujal a od té doby se část řeky Chicago na počest svátku svatého Patrika barví na zeleno. Stejné je to i v Austrálii, kde asi 7 milionů lidí tvrdí, že má irské předky, na Novém Zélandě, v Kanadě a ve většině Evropy. I šejkové v Abu Dabi si připíjejí na svatého Patrika zeleným šampaňským. Do zelena nasvícena bude i Petřínská rozhledna, zařadí se tak k egyptským pyramidám, newyorské Empire State Building, šikmé věži v Pise, koloseu v Římě, Niagarským vodopádům a dalším slavným místům, které na několik dní zezelenají. Takzvaný globální Greening pořádá na počest svátku svatého Patrika irská agentura pro podporu turismu Tourism Ireland. Patronem české akce je irské velvyslanectví v Praze. V Irsku barví na zeleno úplně vše. V dnešní době Američané barví řeky a sjezdovky na zeleno, tisíce jich pochodují za dudáky, prodávají tradičně zelené pivo, které svou barvu dostalo díky příměsi několika druhů bylinek jako je máta, kopřiva nebo kanabis. Jindy může být pivo jen nazeleno obarveno. Oblíbená je ale také whiskey a tradičn irské pivo Guiness, kterého se během oslav vypije až desetkrát více, než v jiné dny. Kromě toho bude možné ochutnat například i zelené housky a další pokrmy. Lidé si také barví obličeje (na zeleno), utrácejí hromady dolarů za trojlístky a oblékají se za zelené skřítky – leprikony. Leprikon je také jedním ze symbolů Irského svátku a vlastně Irů celkově. Leprikoni jsou skřítci,kteří by měli nosit štěstí, a za jejich pomocí lze podle legendy nalézt poklad, pokud skřítka chytíte a vyzpovídáte nebo leprikon hlídá svůj hrnec plný peněz na konci duhy.

Zdroj: www.fakty.cz


Já jsem se tento den rozhodla oslavit v hospůdce Kelt Mek na pražském Žižkově. Po dobu eventu jsou prostory nekuřácké. Do hospůdky se vejde zhruba asi 30 kačerů. S logbookem budu na místě od 17:30 minimálně do 19:00.
Dokonce je pro tento den připravena speciální nabídka:

  • Rybízové a višňové víno
  • 50 druhů medoviny
  • Velikonoční zelené pivo
  • Kelt food: jehněčí hamburger s ovčím sýrem

Tak pojďme slavit, svatý Patrik už čeká!

Additional Hints (No hints available.)