Skip to content

PR Niva Moravice Traditional Cache

This cache has been archived.

VatriaOltya: Game ower. Schránka zůstává na místě. Archeocaching je možný.

More
Hidden : 3/10/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Přírodní rezervace Niva Moravice



Tuto keš nabízím k adopci. viz můj profil.



   Nacházíte se na hranici PR Niva Moravice, která je významnou Evropskou lokalitou zapsanou v roce 1998 do seznamu NATURA 2000.
   Posláním této přírodní rezervace je zachování přirozeného charakteru území a biotopů pro život chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, zejména pro hnízdící a migrující ptactvo, a dále pro vytvoření podmínek pro jejich další existenci a rozšiřování.

   A co zde můžete spatřit ?



Zvláště chráněné druhy rostlin:


Oměj pestrý (Aconitum variegatum)
   patří k ohroženým druhům naší květeny, stejná kategorie ochrany je mu deklarována i podle zákona. Stejně jako jiné oměje je i tento druh prudce jedovatý.


Oměj vlčí mor (Aconitum lycoctonum)
   Kvůli velkému obsahu alkaloidů , zvláště v oddenku, je rostlina silně jedovatá. Již ve starověku byla v jižní a střední Evropě, ale i v Indii, používána ke zhotovováni šípových jedů.


Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata)
   vytrvalá, 10 - 30 cm vysoká bylina. Lodyha silná, plná, vystoupavá. Listy vyrůstají z plazivého oddenku, jsou dlouze řapíkaté, trojčetné, na bázi pochvaté, celé masité, lístky téměř přisedlé, eliptické až obvejčité.


Kamzičník rakouský (Doronicum austriacum)
   Traduje se, že oddenky kamzičníku rakouského konzumovali alpští lovci kamzíků, aby netrpěli závratěmi na skalách.


Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis)
   Rostlina je vysoká za květu i přes 50 cm. Květenství je nápadné, husté, 10–15 cm dlouhé, barva květů je rozličná – od skoro bílé až po tmavě nachovou.
   V roce 2009 byl prstnatec májový vybrán čtenáři webu BOTANY.cz za Rostlinu roku.


Zvláště chráněné druhy kruhoústých, ryb, obojživelníků a plazů:


Mihule potoční (Lampetra planeri)
   Uhořovité tělo je zakončené kruhovitými ústy. Za hlavou se nachází 7 žaberních štěrbin. V zadní části těla je ploutevní lem. Hřbet je tmavý, boky žlutavé a břicho stříbřité. Mihule potoční dorůstá délky až 20 cm.


Vranka pruhoploutvá (Cotus poecilopus)
   Tento druh žije pouze v tocích na území Moravy, v Čechách se nevyskytuje. Na Moravě je hojná zejména v levostranných přítocích řeky Moravy.


Čolek horský (Triturus alpestris)
   Během období rozmnožování žijí čolci horští ve vodě, jinak žijí většinou skrytě suchozemsky. Přes den jsou schovaní v úkrytech pod kameny, kmeny, v mechu či mezi kořeny. V noci se vydávají na lov různého hmyzu, pavouků či červů.


Ještěrka živorodá (Zootoca vivipara)
   je obvykle méně než 15 cm dlouhá, vyjma ocasu, který je 1,5 až 2krát delší než celé tělo. Její zbarvení je dle lokalit značně proměnlivé. Nejčastěji se objevují světle hnědí jedinci, ale může být zbarvena např. šedě, olivově zeleně nebo dokonce černě.


Slepýš křehký (Anguis fgragilis)
   je představitel beznohých ještěrek. V ČR je silně ohrožen a jeho stavy poslední dobou klesají. Dorůstá obvykle délky 30 cm, maximálně do 45 cm. Má malou, poměrně vysokou hlavu, která je tupě zakončená. Od protáhlého trupu je téměř neoddělená.


Zmije obecná (Vipera berus)
   Jde o nejrozšířenějšího hada na světě, nejseverněji žijícím hadem vyznačujícím se extrémní odolností vůči chladnému počasí a jediným jedovatým hadem České republiky a řady dalších států v severní části severní polokoule. V ČR je zmije obecná řazena mezi kriticky ohrožené druhy.



Zvláště chráněné druhy ptáků:


Chřástal polní (Crex crex)
   patří v celé Evropě k silně ubývajícím druhům. Je ohrožován zejména vyžínáním lučních porostů. Při kosení jsou často zničena také hnízda chřástalů s vejci. Nejlepším řešením je posunout dobu senoseče na červenec či počátek srpna, kdy už mají chřástalové vyvedená mláďata a nejsou tolik ohrožení. Prospěšné je i využívání alternativních technik, zejména ručního kosení.


Ledňáček říční (Alcedo atthis)
   V ČR se vyskytuje celoročně. I přesto, že je jeho populační trend na českém území v posledních letech na mírném vzestupu, stále jej řadíme mezi silně ohrožené a tudíž i přísně chráněné druhy. Na území ČR totiž hnízdí pouze v počtu 300–700 párů, a to maximálně do nadmořské výšky 900 m.


Bramborníček hnědý (Saxicola rubetra)
   V České republice hnízdí na většině území po 1700 m n. m. v počtu 10–20 tisíc párů. Je zde zvláště chráněn jako ohrožený druh.


Pěnice vlašská (Sylvia nisoria)
   Celková početnost je odhadována na 3000-6000 párů (2001–2003). Zvláště chráněná jako silně ohrožený druh.



Zvláště chráněné druhy savců:


Plch lesní (Dryomys nitedula)
    je menší než plch zahradní, měří 86 až 120 mm, ocásek je dlouhý 60 až 113 mm. Je zbarvený žlutohnědě či hnědožlutě, břicho bývá bílé nebo žlutobílé. Na hlavě má přes oko k ušnímu boltci černý pruh. Uši jsou malé a kulaté. Váha 17-32 g, délka 77-112 mm.


Myšivka horská (Sicista betulina)
   je jediným zástupcem z čeledi tarbíkovitých na našem území. Je považována za pozůstatek fauny z doby ledové. Jde o vzácného savce žijícího většinou ve vyšších polohách. V ČR i v celé Evropě je chráněná jako silně ohrožený druh Bernskou úmluvou.


Vydra říční (Lutra lutra)
   je skvělý plavec a potápěč a ve vodě může vydržet i déle jak 5 min, přičemž může uplavat až 400 m. Na lov se ve většině lokalitách vydává až v pozdní části odpoledne, kdy není sluneční záření tak silné.


Zanedlouho začne jaro, všechno krásně rozkvete a tak bych uvítal spousty krásných fotek přiložených k Vašim logům.

VJeczny - GeoBruntál

Additional Hints (Decrypt)

imnqh anuber

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)