Skip to content

Obec Rejdova Traditional Cache

This cache has been archived.

ForestReviewer:
Keška je dlho vypnutá, preto ju teraz archivujem.

Ďakujem Ti za zábavu, ktorú nám keška priniesla.


ForestReviewer (Peter) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines | Regional Guidelines

More
Hidden : 3/18/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

 

 

Obec Rejdová je národopisnou lokalitou celoslovenského významu. Leží v juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria na terasovej plošine v doline rieky Slaná. Obec tvorí turistické východisko na Stolicu /1476 m.n.m./ a ostatné okolité vrchy , najmä však do unikátne zachovanej prírody NP Slovenský raj.


História

 

Podľa najstarších prameňov z roku 1808 názvy obce boli : Redé, Redová, Rhedova, Neuhaus. O vzniku Rejdovej kolujú viacej verzií : Ladislav Bartolomeides / 1808 sa domnieval, že obec bola založená baníkmi, ktorí v tomto kraji dolovali meď a železo.

Illa Bálint v Dejinách Gemerskej župy považuje Rejdovú za pôvodnú valašskú obec, ktorej vznik kladie do prvej polovice 15.stor.

Ďalej ju spomína zapisovateľ desiatkov v roku 1551 a tak je pravdepodobné, že vznikla už začiatkom 16. Stor.

Našli sa však ešte staršie zápisy, kedy na území terajšej obce stáli dve osady. Pod názvom Komorovo sa spomína v roku 1427 jedna z osád, ktorá bola drevorubačskou osadou. Z roku 1427 je aj prvá zmienka o osade  Romokovo. Bola to valašská usadlosť, patriaca štítnickým Bebekovcom.

Iné zdroje hovoria, že obec vznikla už v 1.pol. 14.stor. Pôvodná obec bola založená a ležala si 1 km pod dnešnou obcou v miestnej časti Rybník a nazývala sa Rybnica. Neskôr sa však jej názov menil na Nojhaus, Sajoréde, Rómok-vagas, Redová a až nakoniec sa ustálil v dnešnej podobe Rejdová.

Z ľudovumeleckej výroby sa v obci dodnes zachovalo tkanie plátna a pokrovcov, výroba šindľov, výroba bačovského riadu, výroba košíkov a paličkovanej čipky.

Baníctvo, poľnohospodárstvo a pasenie dobytka a oviec a s tým súvisiace remeslá boli hlavnými zdrojmi obživy jej obyvateľov.

V obci sa zachovalo niekoľko drevených zrubových domov a v hornej časti dediny takmer nenarušená zástavba murovaných domov, vrátane rozsiahlych hospodárskych objektov. Najstarší dom v obci pochádza z roku 1764 , ďalšie datovanie je z roku 1830.

Obec v minulosti vlastnila pražiace pece na spracovanie rúd, dve píly na spracovanie rúd, dve píly na spracovanie dreva, dva mlyny, dva pivovary, neskoršie obecný dom, ďalej tzv. foľuš na spracovanie súkna z ovčej vlny a pod.

V tomto období vyrástla Rejdová medzi najväčšie valašské obce.

Rejdová je od samého začiatku pastierskou obcou. V 18.stor. chov oviec bol veľmi rozsiahli. Podnikavé obyvateľstvo sa začalo venovať drevárstvu. Postavili píly, kde rezali hlavne dosky. S výrobou šindľov sa stali známi široko-ďaleko. V neskorších rokoch sa obyvatelia obce nezaoberajú už len poľnohospodárskou výrobou , ale aj prácou s kovmi. Pracovali čiastočne v baniach, v kovových hutách a dielňach.

Rejdovčania sa nezaoberali len remeslami, salašníctvom, prácami v lese a v hutách, ale bolo tu ešte aj v polovici 20.stor. rozšírené tkanie plátna a súkna, šitie bohato vyšívaných tradičných kožúškov, súkenných častí odevu a kapcov, paličkovanie hustých pásikových čipiek na čepce.

Zástavbu prevažne z 19.stor. charakterizujú zrubové trojpriestorové domy z drevených trámov, omazané hlinou a natierané väčšinou modrou farbou-šmolkou. Strechy sú šindľové so štítom, lomenicou a polkružím. Podobne ako ostatné horské dedinky má i Rejdová dlhé priechodné dvory s hlbokou zástavbou domov. K takejto podobe vznikla na prelome 19. A 20 stor.

Na konci dvorov sú v zhlukoch postavené hospodárske stavby- stodola, chliev a ovčiareň.

 

Súčastnosť

V obci sa nachádza Základná škola, Materská škola, Škola v prírode, Nákupné stredisko COOP-Jednota, Poľnohospodárske družstvo, Urbárske družstvo a dve pohostinsko-reštauračné zariadenia - Hostinec pod Stolicou, Espresso Jánošík.

V posledných rokoch sa v obci rozvíja cestovný ruch a to hlavne v zime, nakoľko sa v obci nachádza lyžiarske stredisko, s troma vlekmi. Ubytovanie je možné na súkromí , v Škole v prírode a zároveň v obecných ubytovniach /kapacita 50 a 13 lôžok/.

Množstvo chalupárov v obci sa stará o zveľaďovanie starých zchátralých domov, ktoré sú opravované na rekreačné chalupy.

Letná turistická sezóna priťahuje návštevníkov hlavne kvôli krásnej prírode, možnosti turistiky, cykloturistiky, zberu lesných plodov a pod.

Dominantou obce je kostol Svätého Archanjela Michala zo 17.storočia, ktorý je zapísaný v zozname  štátom chránených kultúrnych pamiatok.

V mesiaci júl sa každoročne koná Hviezdicový výstup na najvyšší vrch Slovenského rudohoria Stolicu /1476 m.n.m./

 

Tradície

 

 

 

Obec Rejdová je bohatá na ľudové tradície aj v súčasnosti. Zvyky predkov zachováva folklórny súbor Hôra pod vedením p. Márie Brdárskej už 50 rokov. Dodnes sa zachovali pekné ľudové kroje, piesne, ale aj rôzne zvyky a obyčaje. Medzi zvyky, ktoré sa prechovávajú vo väčšine rodín aj dodnes patria zvyky z obdobia Vianoc, Veľkej noci, Nového roka, Rusadiel.
Už 33. Rokov sa v obci koná Gemerský folklórny festival, ktorého hlavným poslaním je prezentácia folklóru a ľudového umenia.
Každoročne sa tu stretáva niekoľko stoviek účinkujúcich , nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Sprievodným podujatím GFF je jarmok tradičných ľudových remesiel na námestí obce, kde sa návštevníci môžu oboznámiť s  remeslami, ktoré sa v našej obci zachovali dodnes.

V posledných rokoch mali ukážky remesiel veľmi pozitívnu odozvu, hlavne kvôli možnosti ich praktického vyskúšania si.

Súčasťou GFF sú aj ukážky dvorov – bačovský, gazdovský, dvor výšiviek a pod. V jednotlivých dvoroch sú nainštalované výstavy a ukážky tradičného gazdovského náradia, pomôcok a rôznych iných predmetov, ktoré sa v minulosti používali.

Ďalším sprievodným podujatím v rámci GFF je „Rejdovská koštovačka“ – súťaž o najlepšiu domácu pálenku. Tohto roku získala 1.miesto  „šípkovica“ z Vyšnej Slanej.

Organizátorom GFF je Obec Rejdová v spolupráci s Gemerským osvetovým strediskom Rožňava.
 

 

Súbor Hôra

 

   Vznik folklórnej skupiny Hôra Rejdová sa datuje približne od roku 1947, kedy vznikla prvá národopisná skupina, ktorá sa venovala folklóru. V roku 1953 vtedajší učiteľ pôsobiaci v našej obci založil folklórnu skupinu Hôra, ktorej názov má až doteraz. Počas 50-ročnej existencie sa folklórna skupina zúčastnila rôznych kultúrnych podujatí, festivalov a slávností v rôznych častiach našej krajiny, ale aj v zahraničí, napr. v Nemecku, Rumunsku, Maďarsku, Poľsku, na Slovensku to boli Strážnice, Detva, Klenovec a iné.
V súčasnosti má folklórna skupina 20 členov. Pravidelne sa zúčastňuje rôznych podujatí na Gemeri , ako napr. Rok na Gemeri v Slavošovciach, Slávnosti v Brdárke, Gemerský folklórny festival v Rejdovej a mnohé iné.
Umeleckou vedúcou je dlhoročná členka folklórnej skupiny a zároveň sólistka p. Mária Brdárska-Janoška.


V roku 2005 a 2006 dosiahla folklórna skupina významné úspechy :

V okresnej súťaži folklórnych skupín NOSITELIA TRADÍCií 2005, dňa 16.10.2005 – diplom za najlepší výkon s postupom na krajskú súťaž v Trebišove
Na Krajskej súťaži folklórnych skupín NOSITELIA TRADÍCiÍ v Trebišove dňa 12.11.2005 – Diplom s postupom na celoštátnu súťaž
Na celoštátnej súťažnej prehliadke folkl.skupín NOSITELIA TRADÍCIÍ v Liptovskom Mikuláši dňa 14.5.2006 cenu za interpretáciu svadobných piesní

Hlavným cieľom folklórnej skupiny je aj v budúcnosti zachovanie folklóru , zvykov a obyčají z minulosti a vzorná reprezentácia našej obce s cieľom jej zviditeľnenia.

 

zdroj: internet
 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

prerfan

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)