Skip to content

Dedicna stola Vavrinec Traditional Geocache

This cache has been archived.

Zajici5: Dlouhodobě havarijní stav můstku

More
Hidden : 5/7/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pro první tři nálezce bude v keši speciální cwg FTF, STF a TTF. Pro ostatní nálezce pak možnost směnit cwg kus za kus za cwg keše. Snad se budou placky líbit, přeji pěkný odlov a prosím používejte hlavu ne násilí děkuji .

Horní Blatná patřila k nejvýznamnějším cínovým ložiskům v Čechách. První zmínky o rýžování cínovce se datují od 14. století. Cínovec (kasiterit) se těžil i na písčitě zvětralých výchozech cínovcových žil. Kromě cínu se dobývalo i stříbro a železo. Rozkvět cínového revíru trval až do konce 16. století. Těžké rány zasadila dolování třicetiletá válka v letech 1618–1648, exodus luteránských horníků do Saska, morové epidemie i opakující se hladomory. V 17. století byla v revíru v provozu jen rýžoviště. Hlavním dolem na Blatenském vrchu byl Wolfgang, kde se dobývala ruda už v roce 1532. Na jeho místě jsou dnes tzv. Vlčí a Ledové jámy, které vznikly kombinací povrchového a hlubinného dobývání greisenových žil Wolfgang a Jiří. Důl Wolfgang podsedla a odvodnila dědičná štola Vavřinec, která byla ražena od roku 1749 jako obecní.

V druhé polovině 17. a počátkem 18. století byla snaha obnovit a rozšířit rýžovací a důlní práce na cínových ložiskách. Roku 1660 bylo v revíru Horní Blatné v provozu 11 dolů s 31 horníky a 11 rýžovišť s 50 dělníky. Od dvacátých let 18. století intenzita důlních prací vzrůstala a počet dolů se zvýšil na 72 podniků s pěti rýžovišti. Nejrozsáhlejšími doly byly Vavřinec (Lorenz) a především Konrád na Blatenském vrchu, hloubený od roku 1719 do hloubky 100 m, v němž pracovalo 125 horníků. Průměrná roční produkce dolu činila v polovině 18. století 10-15 tun cínu. Od r. 1656 do roku 1661, tj. za 6 let, se vyrobilo sice jen asi 687 centů cínu (ročně tedy cca 6,4 tuny), avšak o století později, v letech 1746 až 1755, tj. za deset let, 7 096 centů (ročně tedy cca 40 tun). Za celou tu dobu, od r. 1656 do r. 1755, tj. za 100 let, se získalo asi 18 400 centů cínu (ročně tedy v průměru asi 10,3 tuny).

 

Rubalo se ručně, špičákem, želízkem a mlátkem, používalo se žárové práce, ale také se užíval střelný prach. Vodu k vodním kolům úpraven a hutí, zčásti i pro rýžoviště, sem přiváděl 20 km dlouhý Blatenský příkop až od Božího Daru. Na dolech Konrád a Vavřinec pracovaly poměrně složité vodotěžné stroje, vedle nich i jednoduché a málo výkonné vodotěžné stroje

Kasiterit - Cínovec

Cín byl jednou z hlavních komodit evropského dálkového obchodu, neboť v celé Evropě byl dostupný pouze anglický Cornwall a česko-německé Krušnohoří bylo ve 12.-16. století významným zdrojem tohoto kovu. Rozvíjející se řemeslná výroba oceňovala zejména jeho snadnou tavitelnost, stříbřitou barvu a odolnost vůči povětrnostním vlivům. Cín se používal ke zhotovování cínového stolního náčiní s rytým či reliéfním dekorem, které se v 16. století stalo evropským módním hitem. Sloužil i pro pocínování železných plechů, uplatnil se při odlévání liter pro knihtisk, při výrobě fólií ke zhotovování zrcadel, při glazurování varného nádobí a emailování kovových výrobků různého druhu, slitina cínu s mědí, bronz, sloužila k výrobě zvonů a kanónů.

 

Cínová ruda - Kasiterit byl těžen u Horní Blatné z rozsypů a greisenových cínowolframových ložisek již od 15. století. Vedle hlubinné těžby se také rýžoval z rozsypů a potočních usazenin ve všech místních potocích, zvláště v Blatenském, Kozím nebo Podleském potoce a v údolí Černé. Cín je geneticky vázán na skupinu tzv. krušnohorských granitů. K jeho koncentraci docházelo v křemenných žílách a v greisenu, který je hojný v hornoblatenském granitovém tělese. V žilných pásmech Dolů Wolfgang a Vavřinec se kasiterit dobýval až do hloubky
20–85 m. Místy jsou zachovány staré povrchové dobývky a propadliny šachet. Pozoruhodné jsou turisticky atraktivní Vlčí jámy, které tvoří až 120 m dlouhý a 10–14 m široký pás v terénu výrazných stop po povrchovém i hlubinném dolování v greisenizovaném granitu.

 

V 18. století se pracovalo na dole Vavřinec, který těžil „žílu“ Wolfgang dobývanou až do hloubky 85 m. K severovýchodu (směrem ke druhé žíle Jiří) se mocnost žíly zvětšovala z 0,6 m až na 3m a také kovnatost byla vyšší než průměrná.

 

Dědičná štola VAVŘINEC

dědičná štola Vavřinec byla součástí stejnojmenného obecního dolu Vavřinec. Ražba štoly byla zahájena v roce 1749 s cílem podsednout a tak odvodnit všechny tehdejší dobývky dolů Wolfgang a Vavřinec na Blatenském vrchu. Štola byla ražena od jejího ústí severozápadním směrem po žíle Mayer a směřovala pod dobývky dolů Wolfgang a Vavřinec (cca 70m pod současným dnem Vlčích jam). Odvodnění dolů na Blatenském vrchu tak umožnilo další těžbu rudních žil. Podle dochovaných pramenů dosahovala délka štoly Vavřinec 1600m a byla osazena velkým vodotěžným strojem, který byl poháněn vodou z nedalekého Blatenského kanálu. Žíla Mayer, podél které byla štola ražena, dosahovala mocnosti 30-45cm – zrudněna byla velmi nepravidelně a vytěžená ruda nebyla příliš kvalitní. Význam štoly byl však zejména vodotěžný .

 

V dole Vavřinec, pod který patřila i stejně zvaná Štola, bylo těženo celkem 14 rudných žil a z vytěžené rudy vyrobeno 226 tun cínu, ze kterého profitovala zejména obec Horní Blatná.

 

Počátek úpadku dolování na dole Vavřinec se projevil v roce 1811 a vyvrcholil v roce 1817. Následné pozdější práce měly spíše charakter průzkumných prací, které byly ale v roce 1837 ukončeny.

V roce 1818 důl Vavřinec přebírá stát a těžba v malém objemu pokračuje až do roku 1837. Štola Vavřinec je do tohoto roku přístupná a plní odvodňovací funkci pro hlavní části dolu na Blatenském vrchu.

Ve válečných letech 1938-1945 byla štola i důl Vavřinec uzavřeny.

V roce 1959 existuje zmínka o projektu státního podniku Geologického průzkumu Praha znovu štolu Vavřinec otevřít – projekt však nebyl realizován.

V roce 2015 parta nadšenců ve spolupráci s městem Horní Blatná „obnovuje ústí štoly“ Vavřinec v místech vývěru podzemní vody ze štoly jako první zastávku naučné stezky Hornoblatenského cínového revíru (samotný vstup do štoly je stále zasypán a leží pravděpodobně dále a hlouběji).

Additional Hints (Decrypt)

Arcbhmvirwgr anfvyv nyr uynih

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)