Skip to content

NPR Hnilecka jelsina EarthCache

Hidden : 4/24/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Národná prírodná rezervácia Hnilecká jelšina

Táto earthcace Vás prevedie náučným chodníkom Mokrade Hnilca, ktorý vedie cez Národnú prírodnú rezerváciu Hnilecká jelšina. Informačné tabule Vás upozornia na jednotlivé zvláštnosti, objasnia význam rieky Hnilec a jej priľahlého špecifického biotopu, oboznámia s typickými druhmi stromov lužných lesov, druhmi vtákov, ktoré môžete pri riekach vidieť – a pri trochu šťastia zazrieť ich aj na mieste vašej prechádzky. Zaujímavosťou tohto územia je niva, ktorá sa nachádza od prameniska Hnilca až po Dobšinskú ľadovú jaskyňu, pretože je jedinou, ktorá sa zachovala na vápenci v horskom stupni v nadmorskej výške 900 - 1000 m. n. m. a patrí do karpatských podhorských jelšových lesov, v ktorých sú zastúpené mnohé vzácne a chránené druhy rastlín a živočíchov.

Chodník

Základné informácie:

Rozloha: 84,59 ha

Stupeň ochrany:  5

Ochrana: chránené a ohrozené druhy rastlín a živočíchov nachádzajúcich sa v nive rieky Hnilec

Vyhlásená: 

  •  ako štátna prírodná rezervácia v roku 1988,
  • ako národná prírodná rezervácia v roku 1995

 

Charakteristika územia: 

Hnilecká jelšina patrí do pôsobnosti dvoch národných parkov. Menšia časť z celkovej rozlohy sa nachádza vlastnom území NAPANT, väčšia patrí k vlastnému územiu NP Slovenský raj. Vytvorila sa na nive rieky Hnilec a predstavuje slatinný typ (zamokrenie spôsobené vysokou hladinou podzemnej vody) mokrade s vysokým obsahom vápnika a horčíka.

Geológia územia

Vplyvom toku rieky Hnilec dochádza na danom území k odkrývaniu podložia karbonátových hornín mezozoika a jeho dolinové dno je vysunuté vyššie ako u riek, ktoré majú doliny po obvode Slovenského raja. Absolútna výška doliny Hnilec v závere rezervácie pri Dobšinskej ľadovej jaskyni je 850 m. Z geologického hľadiska patrí územie k severogemeridnému synkinóriu, ktoré v je v tejto časti tvorené nekrasovými horninami hlavne spodného tirasu. Spodný trias je zastúpený bridličnato-pieskovcovým súvrstvím, ktoré prebieha v úzkom pruhu od ústia Spišského potoka po ľavých svahoch doliny Hnilca a končí na severnom okraji, kde naväzujú bazálne karbonátové a vyššie flyšové súvrstvia centrálnokarpatského paleogénu.

Rieka Hnilec

Hnilec pramení na úbočí Kráľovej hole v nadmorskej výške 1 705 metrov. V blízkosti prameňa sa nachádzajú aj pramene riek Hornád, Hron a Čierny Váh. Do Košického samosprávneho kraja vstupuje v oblasti Dobšinskej ľadovej jaskyne. Celková dĺžka toku Hnilca je 89 kilometrov a jeho povodie – z časti juh Národného parku Slovenský raj – pokrýva 665 štvorcových kilometrov. V oblasti Dediniek sa vlieva do vodnej nádrže Palcmanská Maša. Tu je umelo prečerpávaná časť vody z jeho toku do Dobšinského potoka pre potreby elektrárne Vlčia Dolina - Dobšiná, takže za priehradou je v čase prevádzky elektrárne prietok Hnilca výrazne nižší. Približne od dediny Mníšek nad Hnilcom opätovne naberá na sile. Pri obci Jaklovce sa vlieva do Ružínskej priehrady a tvorí tak prítok Hornádu. Horná časť toku má charakter horskej bystriny, ktorá mohutnie s jednotlivými prítokmi. Pri obci Stratená vytvára malebný kaňom známy ako Stratenská tiesňava. Vyznačuje sa vysokými kolmými skalami a nachádzajú sa tam aj dve prírodné rezervácie: Národná prírodná rezervácia Stratená a Hnilecká jelšina. Hnilec počas svojho toku priberá vodu zo 45 potokov.

Tok rieky Hnilec

V južnej časti NP Slovenský raj je hlavným vodným tokom rieka Hnilec, ktorá si razí cestu krajinou a modeluje ju. Tok rieky nie je rovná priamka, kľukatí sa v početných meandroch. Tie ale menia svoj tvar, pretože dochádza k bočnému vymieľaniu brehu rieky a na protiľahlej strane k ukladaniu materiálu.

Fauna a flóra

Charakteristické pre tento typ mokrade sú podhorské jelšové lesy. Jedinečnosť mokraďných a slatinných spoločenstiev, v ktorých má optimálny výskyt reliktný druh jazyčník sibírsky (Ligularia sibirica), ktorý je považovaný za zvyšok flóry z čias rozsiahleho zaľadnenia Európy na začiatku štvrtohôr. Je to druh, ktorý má iba dve lokality na Slovensku a je zaradený medzi kriticky ohrozené druhy. 

Rieka Hnilec poskytuje dobré existenčné podmienky pre Vydru riečnu (Lutra lutra), Čerebľu obyčajnú (Phoxinus phoxinus), Mihuľu potiskú (Eudontomyzon danfordi) a ďalšie druhy vzácnych druhov rýb a cicavcov.

 

Kontrolné otázky:

1. Prešiel si trasu náučného chodníka „suchou nohou“?

2. Odhadni šírku pretekajúcej rieky na moste. (Stage 2).

3. Akými troma činnosťami si rieka "razí cestu" krajinou? (Stage 2)

4. Aký druh pôdy si zaznamenal na úvodných súradniciach? 

5. Ako sa volá vzácny druh rastliny z doby ľadovej, ktorý sa nadchádza v tejto lokalite?

6. Z akej horniny sa skladá podložie rieky Hnilec?

7. Priložiť k logu fotografie z návštevy (Pozor! Nové pravidlo od 11.6.2019 umožňuje, aby owner vyžadoval fotku na earthke!)

 

Pri zisťovaní otázok nemusíte zísť z turistickej trasy!

Logujte "Found" bez vyzvania, spolu s odoslaním odpovedí.

Pokiaľ budú niektoré odpovede (kriticky) nesprávne, budem Vás kontaktovať s požiadavkou ich doplnenia/opravy. "Found" logy bez správnych odpovedí odoslaných/opravených do 48 hodín od zverejnenia logu budú bez vyzvania zmazané.

EN: Control questions:

1. You can passed route the educational path "dry feet"?

2. Estimate the width of the flowing river on the bridge. (Stage 2).

3. What are three activities a river "lead the way" country? (Stage 2)

4. What kind of soil you notice the coordinates?

5. What is the name rare plant from the Ice Age, which is located in this area?

6. What kind is rock substratum of the river Hnilec?

7. Attach to log photos from the visit.

Additional Hints (No hints available.)