Skip to content

Ukryte skały EarthCache

Hidden : 10/2/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Ukryte skały


Skały okruchowe to nic innego jako nagromadzenie ziaren (okruchów) pochodzących z rozpadu starszych skał. Powstają wskutek wietrzenia. O skale klasycznej czyli luźnej możemy mówić gdy ziarna nie są ze sobą spojone. Jednak z biegiem lat na drodze wielu przemian owa luźna skała przechodzi w skałę zwięzłą składającej się z okruchów oraz spoiwa. Mówiąc o skałach okruchowych możemy wyodrębnić kilka istotnych cech, które pozwolą nam rozpoznać oraz opisać poszczególne rodzaje skał. Możemy tu mówić o strukturze, teksturze, składzie mineralnym ziaren czy spoiwie jakie łączy poszczególne okruchy skał.

Frakcja - to nic innego jak wielkość ziaren wchodzących w skład skały. Możemy tu wyróżnić: psefitowa pow. 2 mm, psamitowa - 0,1-2 mm, aleurytowa - 0,01 - 0,1 mm, pelitowa poniżej 0,01 mm.

Stopień obtoczenia i kształt ziaren Obtoczenie to inaczej stopień zaokrąglenia krawędzi i kantów okruchów; wyróżnia się 4 podstawowe stopnie: składniki kanciaste, słabo obtoczone, obtoczone, dobrze obtoczone. Kanciaste okruchy o wielkości pow. 20cm to bloki a obtoczone to głazy, natomiast kanciaste ziarna o wielkości 2-20cm to okruchy, a obtoczone to otoczaki. Kształt ziaren określa się na podstawie długości 3 prostopadłych kierunków. Wyróżnia się okruchy: dyskowate (2 wielkości zbliżone, trzecia dużo mniejsza); kuliste (wszystkie wielkości zbliżone); płasko wydłużone (każda kolejna wielkość mniejsza od poprzedniej); wrzecionowate (2 wielkości zbliżone, trzecia dużo większa).

Tekstura czyli sposób rozmieszczenia, upakowania i wzajemnej relacji między składnikami. Możemy tu mówić o jakości wypełnienia między różnymi składnikami, o sposobie ułożenia składników ich orientacji, warstwowaniu.

Spoiwo - jest to substancja mineralna, która wiąże luźne okruchy skalne. O spoiwie mówimy gdy składniki są ciasno upakowane. Gdy składniki są rozproszone w spoiwie to możemy mówić o tle skalnym. Zdarza się, że spoiwo zawiera oprócz głównych ziaren dużo drobniejsze składniki. Wtedy mamy do czynienia z tzw. matriksem.

Tego szukaj

ZADANIE:

1. Jaki rodzaj skały tworzy wychodnię?

2. Stojąc przed wychodnią odszukaj pokazany na zdjęciu fragment. Podaj jego wymiary - dł/szer/grubość.

3. Jaka jest frakcja i struktura występujących tutaj skał?.

4. Opcjonalnie zrób zdjęcie lecz tak by nie hintować odpowiedni.

Additional Hints (No hints available.)