Skip to content

Triasowe życie Dado i Holo EarthCache

Hidden : 6/17/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

EarthCache nie posiada fizycznego pojemnika. W terenie należy znaleźć odpowiedzi na pytanie pod tekstem i przesłać je do mnie używając opcji "Wyślij wiadomość do właściciela". Można logować znalezienie przed uzyskaniem odpowiedzi zwrotnej.


Morza szum, ptaków śpiew… złota plaża pośród drzew… Te słowa nuciłby Dadocrinus patrząc czule w oczy Holocrinus*, gdyby mieli oczy i gdyby jego otwór gębowy pozwalał na nucenie… I gdyby nie to, że byli dwoma z trzech gatunków liliowców – obok Encrinus, żyjących w tej okolicy około 230 mln przed tym jak Jerzy Kossela napisał słowa wspomnianej piosenki

A czym właściwie są liliowce? Pod tą nazwą kryje się rząd roślin jednoliściennych – Liliales, rodzaj roślin jednoliściennych – Hemerocallis oraz zwierzęta morskie zaliczane do szkarłupni – Crinoidea. W tym EarthCache skupimy się na zwierzętach.


Rys. 1. Schemat liliowca, P. Woźniak, M. Borowiec, źródło – tablice informacyjne na terenie Geosfery

Nazwa liliowców – Crinoidea, pochodzi od greckich słów krinon – lilia i eidos – kształt. Na pierwszy rzut oka krynoidy wyglądają jak rośliny – łodyga najczęściej przytwierdzona do podłoża zakończona kielichem z ramionami, poruszającymi się płynnie wraz z ruchem fal. Liczba ramion jest zawsze podzielna przez pięć. Ramiona obrzeżone są pierzastymi wyrostkami, które zawierają narządy rozrodcze. Znajdują się na nich również liczne nóżki ambulakralne o funkcji zmysłowej. Ramiona liliowców są zaopatrzone w bruzdy pokarmowe wzdłuż których maleńkie, włosowate wyrostki komórek (rzęski) transportują cząstki pokarmowe w kierunku otworu gębowego. Łodyżka zbudowana była z kalcytowych krążków lub pięcioboków (trochity), mających w środku wewnętrzny kanalik. W kielichu mieszczą się podstawowe narządy – pośrodku położony jest otwór gębowy, zaś odbyt znajduje się na szczycie rurki odbytowej lub obok otworu gębowego.

Liliowce pojawiły się w ordowiku, ale okres świetności przeżywały w dewonie i karbonie. W ówczesnych płytkich morzach tworzyły masowe nagromadzenia (tzw. „łąki liliowcowe”). Po śmierci szkielet liliowców, rozpadał się na pojedyncze płytki i człony łodyg. Znaleziska całych szkieletów należą zatem do rzadkości. Masowe nagromadzenia fragmentów liliowców utworzyły wapienie krynoidowe. Podczas wymierania permskiego wyginęły wszystkie wcześniejsze podgromady liliowców. Przetrwały tylko nieliczne osobniki o nieznanym statusie systematycznym. We wczesnym triasie wyodrębniła się z nich jedyna współczesna podgromada Articulata. W późnym triasie niektóre gatunki liliowców zredukowały swoją łodygę przechodząc do swobodnego trybu życia jako nekton lub plankton. W sumie znanych jest około 5000 kopalnych gatunków liliowców. Większość z nich miała wielkość kilkudziesięciu centymetrów, ale w osadach jury znaleziono osobniki o długości dochodzącej nawet do 19 m.

Obecnie istnieje jeszcze około 600 gatunków liliowców. Większość współczesnych liliowców jest bezłodygowa. Są one wyłącznie zwierzętami morskimi. Mogą występować zarówno w środowiskach bardzo płytkowodnych jak i głębokowodnych (spotyka się je nawet na głębokościach poniżej 1000 m.). Liliowce stanowią pokarm niektórych ryb, w związku z czym wykształciły szereg obronnych adaptacji w celu ochrony przed atakiem drapieżników. Prowadzą nocny tryb życia, wytwarzają toksyczny jad, i mają dużą zdolność regeneracji utraconych części ciała.

Skąd liliowce w Jaworznie? Ich liczne skamieniałości, na które można trafić nie tylko w miejscu wskazanym przez współrzędne tego EarthCache, ale również w innych częściach kamieniołomu, świadczą o tym, że miliony lat temu szumiało tutaj triasowe morze, a w rytmie jego fal, kołysały się podwodne liliowcowe łąki.

Przeważnie liliowce Dadocrinus i Encrinus zachowują się w postaci rozproszonych elementów szkieletowych, znane są jednak całe szkielety o szczególnie dużej wartości naukowej i kolekcjonerskiej. Skamieniałości różnych gatunków Dadocrinus mają znaczenie w datowaniu skał i są ważnymi skamieniałościami przewodnimi dla dolnego anizyku (najniższy trias środkowy), zwłaszcza w Tatrach. Skamieniałości różnych gatunków Encrinus mają znaczenie w datowaniu skał i są ważnymi skamieniałościami przewodnimi dla anizyku i ladynu (trias środkowy).


Rys.2. Liliowce na dnie triasowego morza, źródło: Materiały informacyjne Urzędu Miasta Jaworzna

Aby móc zalogować tego EarthCache, przyjrzyj się blokom skalnym wzdłuż sadzawki i odpowiedz na poniższe pytania:
1 Jaki rodzaj wapienia możesz znaleźć na współrzędnych?
2 Opisz jak wyglądają szczątki liliowców, które można znaleźć na miejscu – kolor, kształt, rozmiar – czy są to fragmenty łodyg czy ramion?
3 Jaką szacunkową głębokość miało szumiące miliony lat temu triasowe morze?
4 Czy weganie jadają liliowce? Uzasadnij odpowiedź.
5 Dodaj w logu zdjęcia z okolic współrzędnych.

Żródło:
Wikipedia.org
www.redbor.pl
muzea.malopolska.pl
materiały informacyjne Urzędu Miasta Jaworzna i Geosfery

Ten EarthCache powstał pod wpływem ciemnej strony Mocy.

*EarthCache ten powstał w czasie, gdy leaderką teamu Holoskawina była żona Dadoskawiny, a nie jak ma to miejsce obecnie - ich syn ;-)

Additional Hints (No hints available.)