Skip to content

Volavky ve Zline Traditional Geocache

Hidden : 6/3/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Již několik let pozoruji ve Zlíně několik párů volavek, které se rozhodly vytvořit si svá hnízda přímo na stromech nad vilou Tomáš Bati. Nejprve jich bylo jen pár, ale každý rok se sem vracejí i volavky nově vylíhnuté. V roce 2015 jsem napočítal v jednu chvíli 15 jedinců a to určitě nebyli všichni. Když jsem zkoumal podrobnosti o volavkách, tak mne překvapil např. fakt, že volavka na zimu nemusí odletět do teplých krajů jako jiní podobní ptáci.

Proto věřím, že když sem uvedu pár informací o volavce, že to nemusí být na škodu.
Někdo si to přečte, někdo jen zajde pro krabičku.

Volavka popelavá (Ardea Cinerea)



Vzhled

Volavka popelavá je velikostí i postavou podobná čápu. Svrchní strana těla je šedě popelavá, černý proužek nad okem je zakončen ozdobnými pery jak u samic, tak u samců. Na voleti má prodloužené peří. Mláďata jsou bez proužku přes oko. Prachové peří mají zářivě stříbřité, na hlavě se znatelnou chocholkou. Za letu poznáme volavku podle "esovitého" krku. V letu pomalu mává křídly a ozývá se krákoravým "chreik, chreik". Na hnízdě se ozývá chraplavým křikem.

Rozšíření

Domovem volavky popelavé je Evropa (na sever až po Orknejské ostrovy), jižní a západní Skandinávie, severní, jižní a východní Afrika, Madagaskar, dále široký pás Střední a jižní Asie. U nás se vyskytuje všude, kde nachází příhodné životní podmínky, tedy dostatek vodních ploch. Největší a snad nejznámější kolonie volavek jsou u nás v Lednici na jižní Moravě a u Třeboně. Na zbytku území se vyskytuje v menších počtech.

Způsob života a potrava

Volavky jsou částečně tažné. Naše volavky zimují zpravidla ve Středomoří, ale také v západní a východní Africe. V mírných zimách se však můžeme setkat s volavkami po celou zimu. Když leží sníh a stojatou vodu pokrývá led, loví volavky na potocích a ve stokách. Jsou ovšem značně vyhublé. Volavky žijí v koloniích, není to ovšem pravidlem. Každý rok se objevují i ojedinělé páry. Hlavní potravou volavky jsou různí vodní živočichové, především rybky, žáby, ale i menší ptáci, měkkýši, myši, hraboši a větší hmyz. Rybáři mají na volavky spadeno. Ještě štěstí, že tento pták je tak bystrý a plachý. Má velkou únikovou vzdálenost a není snadné se k němu přiblížit. Několikrát jsem zahlédl volavku stát v řece Dřevnici. Okolo jezdila auta - to jí nevadilo. Jakmile jsem opatrně vystčil hlavu zpoza náspu, už se zvedla a odlétala ...


Něco pro gurmány

"V různých pramenech se dočteme, že volavčí maso je odporné chuti, avšak není tomu tak. Okořeníme-li je, je zcela dobré. Není cítit rybinou a není odporné." (Dr. Jirsík)

Rozmnožování

Naše volavky se vracejí na hnízdiště v březnu. Jsou to zarostlé řeky s porosty stromů na březích, rybníky, jezera i bažiny, ale často i lesy v blízkosti vod. Ve Zlíně nepohrdnou ani parčíkem nad vilou Tomáše Bati. Hnízdo budují oba ptáci z větviček, rákosových stébel apod. obvykle vysoko na listnatých i jehličnatých stromech. Některá hnízda slouží volavkám několik let za sebou . Ptáci je každoročně jen přistavují. Je tedy mezi starými a novými hnízdy značný rozdíl ve velikosti. V koloniích bývá i více hnízd na jednom stromě. V dubnu až květnu, vzácně i koncem března, snáší samice obvykle 4 až 5 zelenomodře zbarvených vajec. Na vejcích sedí střídavě oba rodiče 25 až 28 dní. Protože se mláďata líhnou v určitých časových odstupech, nacházíme v hnízdě různě velké kusy. Starší mláďata se ke svým sourozencům chovají značně neurvale. Zhltají jim všechnu potravu a často je i vyhodí z hnízda. Mláďat, která vypadla z hnízda si staří nevšímají. Vrozený instinkt je nutí věnovat pozornost jen potomstvu na hnízdě. Oba partneři krmí mláďata přímo do zobáku, ale později jim vyvrhují potravu na hnízdo. Za 8 až 9 týdnů jsou už mladé volavky vzrostlé a létají.

Ochrana

Volavka byla dříve pronásledovaná jako významný škůdce. Dnes je ve většině evropských států chráněna a její stavy se opět k velké nelibosti rybářů zvyšují.

Zdroj: http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=627



Ke keši

Keš není daleko od vily Tomáše Bati ani od hnízd volavek. Přímo od keše na volavky není vidět, ale když půjdete od jihu a budete mít štěstí, tak nějakou volavku uvidíte nebo uslyšíte. Umístění jsem volil takové, aby nám keš vydržela co nejdéle. Dostanete se k ní ze spojovacího chodníčku mezi dvěma budovami Fakulty aplikované informatiky UTB ve Zlíně. Vedení fakulty o keši ví. Do prostoru s keší málokdo chodí, protože dveře do budovy tělocvičny se nepoužívají, takže k odlovu snad budete mít klid. Přesto se chovejte obezřetně. Terén keše jsem původně zvolil jako 1. Z jižní strany (od vily T. Bati) jsou schody. Z opačné strany (od restaurace Bamboo) se dostane ke keši pohodlně i vozíčkář. Jen ke keši se bohužel vozíčkář nenatáhne. Proto nakonec 1,5.

Ještě bych zde vyjádřil své poděkování panu Petru Dvořákovi (zajímavost: tatínkovi Tomáše Dvořáka - trojnásobného mistra světa v desetiboji) za výraznou pomoc při výrobě keše.

Pokud se někomu z Vás podaří nějakou volavku vyfotit, budu rád, když fotku přiložíte ke svému logu.

Údržba 2. 3. 2022: BYOP! Přines si svou tužku. Po několikerém rozkradení a zničení vkládám do keše jen logbook v obalu od vitamínů. Věřím, že i tak se bude keš líbit :-).

K 17. 2. 2023 byla vytvořena zcela nová schránka (je v ní i tužka :-)). Ať dělá radost!

Údržba 20. 2. 2023: BYOP! Keš hned po instalaci nové schránky opět vymudlená! Přineste si svou tužku a je mi líto, ale nedoporučuji nechávat v keši TB a GC! Je to škoda, ale tak to je.

Additional Hints (Decrypt)

[CZE] Cebwqv orgbabibh oenabh. Ibynixn wr ilfbxn, uhoran n šrqá. Xyíp fr arfanž ilgáuabhg n arpurw ub i mázxh. [ENG] Tb guebhtu fgbar tngr. Ureba vf gnyy, guva naq tenl. Yrnir gur xrl va gur ybpx.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)