Skip to content

BUKOWNO - Miejskie Miraże Mystery Cache

This cache has been archived.

Sandra_Piotr_BUKOWNO: Akcja Archiwizacja

Dziekujemy wszystkim którzy podjęli trud znalezienia tego kesza, za wszystkie miłe słowa jak i FP dane Mirażom!

Do zobaczenia!

More
Hidden : 6/4/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Poznaj Piękno i niektóre ciekawe zakątki Bukowna. Jego niepowarzalny obraz oczaruje Cię na długo, kusząc Cię do powrotu. MIEJSKIE MIRAŻE polegają na przejściu określonej trasy po mieście Bukowno i w podanych "waypointach" uzbieraniu informacji, które po podstawieniu w odpowiedni wzór otrzymasz końcowe "koordy" do ukrytego kesza :) Powodzenia!







BUKOWNO

Miasto w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim. Wieś biskupstwa krakowskiego w powiecie proszowickim w województwie krakowskim w końcu XVI wieku.
Do roku 1975 r. miasto administracyjnie należało do województwa krakowskiego, a w latach 1975-1998 do katowickiego.
W latach 1973-1976 miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Bukowno. Bukowno administracyjnie położone jest w zachodniej części województwa małopolskiego, między Krakowem a Katowicami, w jednakowej odległości (około 40 km) od obu miast.
Bukowno należy do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Jedenastotysięczne miasteczko położone na granicy Wyżyn: Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej, nad rzekami Sztołą i Babą, wśród lasów liściasto-iglastych.
Znajdują się w nim Zakłady Górniczo-Hutnicze cynku i ołowiu Bolesław. W południowo-wschodniej części miasta znajduje się sztucznie zarybiony zalew (!), a okoliczne lasy to teren znakomity dla grzybiarzy.
Według danych z 31 grudnia 2012 r. miasto miało 10 488 mieszkańców.


SKRYTKA:
Skrzynka, to 2-litrowy plastikowy pojemnik, z logbookiem, certyfikatami, dla trzech pierwszych osób i rzeczami na wymiane. Skrzynka umieszczona jest w południowo-wschodniej części miasta, w okolicy zalewu "Leśny Dwór". Podane współrzędne nie wskazują ukrycia pojemnika. Aby uzyskać końcowe współrzędne kesza, należy przebyć wyznaczoną trase po Bukownie (ok.3,5 km) i podanych waypointach, odpowiedzieć na pytania poniżej. Uzyskane liczby, należy podstawić pod wzór końcowych koordynatów.


PAMIĘTAJ! PO ODNALEZIENIU SKRZYNKI, ZOSTAW JĄ W STANIE TAKIM, W JAKIM CHCIAŁBYŚ JĄ ZASTAĆ.


no to... Zaczynamy! :)


Najwygodniejszym miejscem na pozostawienie samochodu, jest parking koło supermarketu


Poglądowa Mapa Trasy, do pobrania w galerii




WAYPOINTY:


***E T A P 1 - "Plac Przy Urzędzie Miasta" (Etap wirtualny) N 50° 16.023 E 019° 27.823***
Jak większość miast, powstałych na przełomie lat 50tych i 60tych, miejscowość ta nie posiada placu centralnego, czyli tzw. Rynku. Dla władz komunistycznych, na rynku mogliby się gromadzić protestujący i niezadowoleni kierowaniem państwa, więc... Rynków nie budowano. Plac w Bukownie, wg. początkowych planów, miał być rynkiem. Niestety pomysł nie został zrealizowany.

ZAGADKA: ile ławek znajduje się wokół Placu? Zapisz tą liczbę jako A


***E T A P 2 - "Cmentarz Parafialny" (Etap wirtualny) N 50° 16.131 E 019° 27.325***
Najstarszy z dwóch cmentarzy mieszczących się na terenie miasta. Cmentarz został założony w pierwszej połowie XX wieku. Można tu znależć mogiły z okresu międzywojennego. Swój rozmiar, jak i lokalizacja nadaje niepowtarzalny klimat, szczególnie podczas Święta zmarłych.

ZAGADKA:Ile bram wejściowych znajduje się na cmentarzu? Zapisz tą liczbę jakoB

***ETAP3 - "Osiedle Niepodległości" (Etap wirtualny) N 50° 16.012 E 019° 27.461 ***
Największe osiedle mieszkaniowe w Bukownie. Zbudowane z tzw. Wielkiej płyty. Budowe rozpoczęto na przełomie lat 80/90. Wsród mieszkańców nazywane "Nowymi Blokami". Kiedyś znajdował się tutaj las, z niewielkim strumykiem i bagnami. Pośrodku w miejscu ogrodzonego placu zabaw, znajdował się wpisany do rejestru zabytków tartak. Zburzono go kilka lat temu.

ZAGADKA: Ile "furtek" znajduje się w ogrodzeniu placu zabaw? Zapisz tą liczbę jako C

***ETAP4 - "Planty" (Etap wirtualny) N 50° 15.919 E 019° 27.678***
Miejsce na krótki relaks po spacerze. W słoneczne dni, siedząć na jednej z ławek, można relaksować się śpiewem ptaków, które upodobały sobie ten "skwerek". W galerii przykładowe zdjęcie drzewka :)

ZAGADKA:Ile młodych drzewek rośnie wzdłuż alejki, podanej w koordynatach? Zapisz tą liczbę jako D


***ETAP5 - "Dworzec Kolejowy" (Etap wirtualny) N 50° 15.837 E 019° 27.641*** Stacja Kolejowa w Bukownie powstała w 1886 roku, wraz z budowa, kolei Dąbrowsko-Iwanogrodzkiej. W latach świetności, zatrzymywały się tutaj pociągi pospieszne, w kierunku Warszawy, Katowic, Białegostoku i Kielc. , a w okresie międzywojennym do Lwowa, jak i do Gdyni. Do tej pory jest to jedna z najważniejszych stacji w Zagłębiu Dąbrowskim. w latach 60tych, urokliwy budynek dworca został zburzony. W zamian postawiono obecny, który straszy swoim wyglądem. Na tej stacji jako zawiadowca pracował pisarz Władysław Reymont. O Bukownie, można przeczytać w jego książce pt. "Komediantka"

ZAGADKA:Zejdź schodami, do przejścia podziemnego, pod torowiskiem, łączącym obie części miasta i policz liczbę schodów, prowadzących na peron 1. zapisz tą liczbę jako E


***ETAP6 - "Obelisk" (Etap wirtualny) N 50° 15.773 E 019° 27.759***
Jeden z nielicznych pomników leżących na terenie miasta. Jego historia zaczyna się w latach 70tych, ub. wieku. Obelisk ufundowało w 1973 r. Społeczeństwo Bukowna żołnierzom poległym w II wojnie światowej. Po raz pierwszy przy obelisku wystąpił chór "Animato". Podczas uroczystości śpiewał on patriotyczne pieśni, za które otrzymali od licznie zgromadzonych Mieszkańców głośne brawa. Obok pomnika znajduje się fontanna, przy której można odpocząć w gorące dni.

ZAGADKA:Ile ławek znajduje się w około fontanny? Zapisz tą liczbę jako F


***ETAP7 - "Most na rzece Sztole" (Etap wirtualny) N 50° 15.616 E 019° 27.466***
Tzw. "Mostek" W sezonie letnim, możesz podziwiać kajakarzy spływających rzeką. Odbywa się na odcinku rzeki Sztoły od zalewu "Leśny Dwór" do mostku przy ul. Borowskiej. Miejscami silny nurt rzeki, naturalne przeszkody oraz meandry sprawiają, że spływ Sztołą jest ciekawym i emocjonującym przeżyciem. Do korzystania zapraszamy wszystkie osoby, które chciałyby podziwiać walory przyrodnicze Doliny Rzeki Sztoły z innej niż dotychczasowa perspektywy. Z kajaków mogą korzystać także dzieci będące pod opieką osób dorosłych umiejących pływać. Wytyczony odcinek rzeki można pokonać w czasie do 1,5 godziny. Korzystanie ze spływu możliwe jest w okresie wakacyjnym (tj. do 30 sierpnia 2015r.) w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10.00 -18.00 (godzina ostatniego wypłynięcia).

ZAGADKA:Obok mostu osadzone są słupki w kolorze biało-czerwonym, oddzielającym szosę od zbocza. Policz, ile jest tych słupków. Zapisz tą liczbę jako G



Od tego Momentu, będziesz poruszał się górą wzdłuż koryta rzeki "Czerwonym szlakiem Sztoły" (szlak jest oznaczony symbolami),aż dojdziesz do zalewu "Leśny Dwór" W tym celu wejdż na górę piaszczystej plaży widocznej z mostu


***ETAP8 - "Zakola rzeki Sztoły" (Etap wirtualny) N 50° 15.528 E 019° 27.983***
Spacerując do ostatniego waypointa, podziwiaj malownicze koryto rzeki. Znana z wyjątkowo czystych wód, miejsce połowu pstrąga. Rzeka ma swoje źródła między miejscowością Żuradą, a Podlesiem (dzielnica miasta Bukowno). Sztoła rozpoczyna swój bieg wypływając z wzniesienia pokrytego buczyną, i płynie w stronę miasta Bukowno, mijając po drodze teren po byłej jednostce wojskowej oraz opuszczone osady Polis i Podpolis (gdzie również można spotkać pstrągi). Sztoła teoretyczne dochodzi do cofki i zbiornika "Leśny dwór" w Bukownie, teoretyczne bo wysycha jakieś 100 m od zbiornika. Dalszy ciek wodny zasilany jest z rzeki Baba, która de facto jest w 100% zasilana wodami kopalnianymi z kopalni Pomorzany w Olkuszu, stąd unikalna czystość wód. Rzeka przez wieki tworzyła swoją malowniczą dolinę rzeźbiąc wąwozy i zakola, które można podziwiać przez cały bieg tej rzeki. Sztoła cały czas płynie w otoczeniu lasów (u źródeł buczyny, dalej borów sosnowych), aż do ujścia do wód Białej Przemszy w osadzie Ryszka w Sławkowie, gdzie zlokalizowana jest niedziałająca już (od 2005r) stacja poboru wody ze Sztoły, która zaopatrywała w wodę Sosnowiec i okolice. Poboru wód zaprzestano z powodu podwyższonego poziomu ołowiu w rzece związanego z działalnością pobliskiej kopalni cynku i ołowiu. W lasach okalających rzekę spotyka się wiele zwierząt (min. łosie, sarny, dziki) oraz 170 gatunków roślin, więcej niż w Pienińskim Parku Narodowym.

ZAGADKA:w podanych współrzędnych, znajdziesz metalowy słupek. Na nim, umieszczona jest pewna liczba. Przyjrzyj się dokładnie. Zapisz tą liczbę jako H



***ETAP9 - "Zalew Leśny Dwór" (Etap wirtualny) N 50° 15.402 E 019° 28.600***
Zalew na Sztole. Klimatyczne miejsce, znane przez mieszkańców Sląska. Miejsce połowu prowadzone przez PZW oddział Katowice. Należy pamiętać, iż obowiązuje zakaz kąpieli. Jest to idealne miejsce, na rozpalenie grilla w wyznaczonych miejscach, rodzinny odpoczynek, po odnalezieniu skrzynki

ZAGADKA:idąc w podane koordynaty, powinieneś dojść do drzewa, na którym są namalowane symbole "trasy turystycznej". ile kolorów namalowanych jest na drzewie? Ile ich widzisz? Zapisz tą liczbę jako I



Współrzędne ukrycia pojemnika w systemie WGS84 (DDD MM.MMM') wylicz podkładając wcześniej zapisane liczby w sposób:

N 50°(G-2),(H+B)(F-4)(A-3) E 19°(E+2), (D-C-10)(B+A-2)(I+2) .





Flag Counter



Skrytka założona za zgodą Nadleśnictwa Chrzanów. Nr pisma: ZT.715.19.2018 I.dz. 2675


Additional Hints (Decrypt)

Avp avr wrfg glz, pmlz fvr jlqnwr/Avr fmnec!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)