Skip to Content

<

Cmentarz ewangelicki w Zatomiu Nowym

A cache by mstachul Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/19/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Cmentarz ewangelicki, znajdujący się przy drodze do Sierakowa, położony jest w odległości ok. 200m za wsią, wśród lasów sosnowych, na działce o powierzchni 0,60 ha. Jest on pozostałością po dawnych niemieckich i ewangelickich mieszkańcach Zatomia Nowego, potomkach osadników olęderskich, przybyłych do Puszczy Noteckiej w XVIII w.

Na nielicznych ocalałych nagrobkach można odczytać ich nazwiska: Abraham Boese, Buchholz, Grünberg, Hemmerling, Jaeger, Kluth, Kuhnt, Lehmann, Schubert, Sydow, Wittke, Wolf.

Najstarszy zachowany nagrobek pochodzi z 1869 r. Nie znamy dokładnej daty założenia cmentarza, jednak prawdopodobnie powstał on równocześnie z pojawieniem się osadników, zaś służył on mieszkańcom nieprzerwanie do 1945r. kiedy ostatni ewangelicy wyprowadzili się stąd do Niemiec.

Odtąd przez kilka dziesięcioleci stopniowo niszczał, nie posiadając opieki. Rozkradane były metalowe elementy nagrobków, niszczono wyposażenie. Od 2011 r. na cmentarzu w Zatomiu Nowym prowadzone są regularne prace porządkowe, dzięki staraniom mieszkańców Zatomia Nowego - Państwa Violetty i Leszka Ławniczaków, wspieranych przez ludzi dobrej woli ze wsi Zatom Nowy oraz uczniów Gimnazjum Zespołu Szkół w Sierakowie rocznika 2011 - 2014. Obecnie dzięki ich wspólnej pracy cmentarz ewangelicki w Zatomiu Nowym jest kolejnym punktem wartym odwiedzenia na turystycznym szlaku i wzbogacającym wizerunek wsi.


Na podstawie tablicy informacyjnej

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

25 Logged Visits

Found it 23     Write note 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 9 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.