Skip to content

RsG 13.9. Skudci lesa - Bourovci Traditional Cache

This cache has been archived.

HERYS HERYS: Děkuji mikyfred.cz za pomoc a odstranění keší. Vážím si toho.
Už je na čase dát starým kouskům DOBROU noc.

´✫¸.•°*”˜˜”
..✫¸.•°*”˜˜”*°•.✫
☻/ღ˚ •。* ♥♥ ˚ ˚✰˚ ˛★* 。 ღ˛° ♥ ˚ • ★ ˚ .ღ 。. .
/▌*˛˚ ░ ░ٌٌٌ♥ I Love Geocaching ˚ *
/ \ ˚. ★ ˛ ˚♥♥ ✰。˚ ˚ღ。 ˛˚ ♥♥ 。✰˚* ˚ ★ღ ˚ 。✰ •* ˚ ♥♥"" ✰˚

More
Hidden : 6/21/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


ROK S GEOCACHINGEM

 

Září

Podle gregoriánského kalendáře devátý měsíc v roce. Má 30 dní. Kolem 23. září začíná na severní polokouli podzim (podzimní rovnodennost). Staročeské označení tohoto měsíce bylo zářuj nebo zářij, což znamená „za říje“; odvozování od slunečního záření je pouze lidovou etymologií. Mnoho jazyků (včetně většiny slovanských) převzalo jeho latinský název september (šlo o sedmý měsíc před reformou kalendáře).

V září začíná období podzimní sklizně a školní rok. Kromě ovoce a brambor dozrává také vinná réva a chmel. Proto se v lidové tradici českých zemích odehrávají v tomto měsíci tzv. sklizňové slavnosti – vinobraní, dočesná nebo pro jižní Čechy typická konopická.

28. září je den sv. Václava. Den státního svátku, do nedávné minulosti den, kdy se v hornatých krajích sváděl dobytek z letních pastvin do vsí k přezimování. V některých oblastech také končila roční služba čeledi a zároveň se uzavíraly smlouvy s hospodáři na příští rok. Na Plzeňsku si čeleď ze svých řad volila chudého krále a královnu, kteří pak se svými "dvořany" obcházeli ves a se zpěvem prosili o dary (vejce, pečivo). Večer se pak v místní hospodě konala z výslužky hostina.

13. září je 256 den v roce podle gregoriánského kalendáře (257. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 109 dní.

Podle keltského kalendáře je dnes den měsíce vinné révy.

 

Svátek má dnes:

Lubor

Pranostika: Teplé září - říjen se mračí.

 

Události 13. září v Česku:

1310 – Jan Lucemburský dostal od svého otce lénem Lucemburské hrabství.

1968 – Byly přijaty 2 zákony: první dovoloval činnost jen stranám a organizacím spojeným s Národní frontou (č. 128/1968 Sb.) a druhý umožňoval národním výborům zakázat nebo rozpustit veřejné shromáždění, které by mohlo narušit zahraničně politické zájmy státu nebo bylo zaměřeno proti socialistickému řádu (č. 126/1968 Sb.).

 

 

O keši:

Tato keš je jednou z 366, které vzniknou na Valašsku a blízkém okolí. Jsou určeny všem, kdo ve svém okolí mají odloveny všechny keše a schází jim zaplnit některé políčko v kalendáři. Keše jsou i pro ty, jež by chtěli ve svých statistikách zvýšit počet za sebou jdoucích dní s odlovem.



bourovci


bourovec borový
HOSTITELSKÉ DŘEVINY: borovice lesní (Pinus sylvestris), vzácně smrk (Picea spp.) nebo jedle (Abies spp.).
POPIS DRUHU:přední křídla jsou šedá až rezavě hnědá, s nápadnou bílou středovou skvrnou a třemi tmavými příčkami oddělujícími jednotlivá, barevně odlišná pole. Zadní křídla jsou jednolitě červenohnědá. Vnější okraj křídel je pravidelně jemně vroubkovaný. Rozpětí křídel dosahuje 60–80 mm. Housenka je hnědo okrově mramorovaná, s políčky z bílých hustých přiléhajících plsťovitých chlupů na hřbetě a bocích. Na bocích jsou rovněž husté, dlouhé, měkké odstávající světlé chlupy. Na 2. a 3. hrudním článku jsou typické tmavomodré skvrny, tvořené kartáčky chloupků. Dorostlé housenky měří 50–90 mm. Kukla je asi 30–35 mm velká, červeno až tmavohnědá, uložená v tuhém hnědavě žlutém kokonu.
EKOLOGIE DRUHU:motýli se objevují nejčastěji v červenci; letová perioda však může být od června do září. Mají noční aktivitu a přes den sedí na závětrné straně kmenů borovic, kde jsou díky svému zbarvení snadno přehlédnutelní. Oplodněné samičky kladou vajíčka v hromádkách na větvičky, jehlice i kmen. Mladé housenky nejprve ožírají jehlice od okrajů, později však postupně ožírají celé jehlice až k pochvě. Housenky 3. a 4. instaru na přelomu října a listopadu opouští živnou dřevinu a poblíž její paty, na rozhraní hrabanky a minerálního podílu půdy přezimují. Brzy na jaře, po prohřátí půdy na 3–5 °C, se housenky vracejí zpět do korun, kde pokračují v intenzivním žíru. Kuklí se v průběhu června v prasklinách kůry či mezi jehlicemi. Menší část housenek zimuje podruhé a dorůstá až v dalším roce.
VÝZNAM DRUHU: bourovec borový je škůdce zejména 40–90letých mezernatých borových monokultur teplejších oblastí, kde může způsobit rozsáhlejší holožíry. Díky celkovému poškození jehlic až k pochvě poškozené dřeviny špatně regenerují.

bourovec prsténčivý
HOSTITELSKÉ DŘEVINY:ovocné dřeviny, trnka obecná (Prunus spinosa), jeřáb (Sorbus spp.), dub (Quercus spp.), lípa (Tilia spp.), bříza (Betula spp.), topol (Populus spp.) apod.
POPIS DRUHU:žlutohnědý motýl s tmavým příčným pruhem na předních křídlech o rozpětí 3–4 cm. Housenky jsou šedomodré s bílou hřbetní linií a červenožlutými a modrými pruhy na bocích. Na těle mají jemné světle rezavé a černé chloupky. Název druhu odpovídá způsobu kladení vajíček v širokých prstencích.
EKOLOGIE DRUHU:Housenky se líhnou koncem dubna až začátkem května. Zpočátku žijí pospolitě v předivovém zápředku. Housenky dorůstají v červnu, kdy již žijí jednotlivě na hostitelské dřevině. Kuklí se mezi listy či v prasklinách kůry v měkkém bělavém kokonu. Kokon je prostoupený žlutavým pudrem, který může u lidí s citlivou pokožkou vyvolat alergenní reakce. Motýli se objevují od června do září. Vajíčka, která následně přezimují, kladou samičky v širokých prstencových spirálách na tenké větvičky.
VÝZNAM DRUHU: při příležitostném přemnožení může způsobit holožíry. Často v ovocných sadech, zahradách a alejích.
bourovec březový
HOSTITELSKÉ DŘEVINY:lípa (Tilia spp.), bříza (Betula spp.), hloh (Crataegus spp.), trnka obecná (Prunus spinosa), vrba (Salix spp.), vzácněji ovocné dřeviny, topol (Populus spp.), dub (Quercus spp.), olše (Alnus spp.).
POPIS DRUHU:červenohnědý motýl s bílými příčkami na křídlech, s rozpětím křídel 3–5 cm. Na předních křídlech jsou 4 bílé skvrny. Na zadečku je chomáč dlouhých černých chlupů. Housenky jsou tmavě hnědé až šedivě hnědé s rezavými skvrnami na hřbetě. Kuklí se v pevném, hladkém, oválném kokonu.
EKOLOGIE DRUHU:motýli se rojí brzy na jaře, již v březnu a dubnu, případně v květnu. Samičky kladou vajíčka ve spirálovitých prstencovitých pásech na tenké větvičky a pokrývají je černými chloupky ze zadečku. Housenky se vyskytují od května do července. Žijí pospolitě v pavučinovitém hnízdě, které opouštějí jen při cestě za potravou. Hnízda bývají na koncích větví a postupně nabývají podoby převislého vaku. Po ukončení žíru slézají housenky na zem, kde se na povrchu – mezi listím kuklí.
VÝZNAM DRUHU:méně běžný druh vystupující do 1 300 m n. m. Lokálně se pravidelně přemnožuje v různých stromořadích, kde může způsobit holožír. .
Bourovec švestkový, bourovec topolový
HOSTITELSKÉ DŘEVINY:Polyfágní druhy vyskytující se na ovocných dřevinách, břízách vrbách, topolech aj. dřevinách.
POPIS DRUHU:Oba uvedené druhy mají jen jednu generaci do roka. U bourovce švestkového přezimují housenky, v případě bourovce topolového přezimují vajíčka.Chlupaté, 4 - 6 cm dlouhé housenky žijící jednotlivě na listech mnoha druhů listnáčů.
EKOLOGIE DRUHU:Platí totéž co u jiných druhů bourovců
VÝZNAM DRUHU:Ke skutečně hospodářsky významnému přemnožení dochází jen výjimečně, především v extenzivních sadech a v neošetřovaných zahradách.

Zdroj:http://atlasposkozeni.mendelu.cz

Dobrý lov přejí GeoValaši

Additional Hints (Decrypt)

Mn xnzrarz, cbq xnzrarz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)