Skip to content

Industrialne pierścienie Lieseganga EarthCache

Hidden : 6/28/2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

" Spojrzałem oczyma catnh" Dziękuję A.

.

Skrytka typu EarthCache nie posiada fizycznego pojemnika. Aby zalogować znalezienie tego EarthCache, musisz udać się pod wskazane współrzędne, odpowiedzieć na poniższe pytania. "Odpowiedzi proszę wysyłać za pomocą mojego profilu. Nie trzeba czekać na moją odpowiedź, można od razu logować. Jeśli coś będzie nie tak, zgłoszę się sam. Pamiętajcie proszę, logi bez podesłanych odpowiedzi będą kasowane.

Widoczne na przekrojach piaskowca regularne desenie - pierścienie Lieseganga - to piękny przykład jednego z procesów samoorganizacji w przyrodzie nieożywionej. Opisał je po raz pierwszy w 1896 roku wybitny niemiecki chemik-amator Raphael Eduard Liesegang (1869-1947), badający cykliczne reakcje wytrącania w żelach i koloidach. Wyjaśnienie mechanizmu powstawania prążków i pierścieni podał korespondujący z Liesegangiem wielki chemik Wilhelm Ostwald. Polega on na cyklicznym wytrącaniu nierozpuszczalnego produktu z przesyconego roztworu dyfundującego przez ośrodek skalny. W naszym przypadku roztwór zawierający rozpuszczone jony żelaza (Fe2+) dyfundował przez piaskowce. Podczas dyfuzji utleniały się i wytrącały z roztworu nierozpuszczalne tlenki żelaza - efektem tego są ciemne prążki. Ponieważ zużywał się przy tym okoliczny tlen, dyfuzja ruszała dalej - powstawał jasny prążek.- aż do napotkania kolejnego obszaru utleniającego, i tak dalej. Najczęściej występują w skałach osadowych, lecz mogą pojawiać się również w skałach wulkanicznych i metamorficznych. Przedmiot naszego badania znajduje się w piaskowcach.
(Piaskowiec jest to zwięzła skała osadowa powstała w wyniku scementowania ziaren kwarcu, miki oraz innych skał i minerałów o średnicy 0,02-2 mm za pomocą spoiwa ilastego, krzemionkowego, wapiennego lub żelazistego. Mówiąc prościej polega to na tym, że na dnie zbiorników wodnych osadzają się ziarna piasku, które następnie zostają ze sobą zlepione.)

Aby zobaczyć te cuda natury, trzeba udać się pod wskazane koordynaty i zwrócić uwagę na parapety znajdujące się w południowo-zachodniej część budynku leżącego przy stoku narciarskim. Na parapetach widzimy pierścienie w przekroju podłużnym, które zlewają się jedną płaszczyznę. Na jednym z parapetów można zobaczyć przekrój poprzeczny z widocznymi wyraźnie prążkami pierścieni Lieseganga.
Pytania:
1/ Spróbuj odnaleźć parapet, gdzie widoczne są pierścienie w przekroju poprzecznym. Ustal odległości między prążkami. Czy odległości między prążkami są jednakowe? Co mogło spowodować takie, a nie inne rozmieszczenie tych pierścieni?
2/ Z której strony parapetów zlokalizowane są zabarwienia? (prawa - lewa)
3/ Charakterystyczne zabarwienie prążków jest dowodem na zachodzące procesy dyfuzyjno-utleniające w tworzącym się piaskowcu. Napisz jakiego jony pierwiastka, nadały prążkom rdzawe zabarwienie?

Additional Hints (No hints available.)