Skip to content

Masokombinat Traditional Geocache

Hidden : 7/21/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pľúcka a pečienky k výdaju na vrátnici.


V roku 1961 sa dokončila výstavba nového "mäsokombinátu" v Bojniciach.


V auguste 1945 Okresný národný výbor v Prievidzi požiadal všetky úrady miestnych národných výborov v okrese, aby zvolali plenárne schôdze, ktoré by sa uzniesli, že žiadajú zriadenie štátnej nemocnice v Prievidzi.

 Niektoré MNV boli za Prievidzu, niektoré za Nováky, Handlová za Handlovú (pretože v tom čase bola handlovská nemocnica rozbombardovaná). Povereníctvo zdravotníctva túto požiadavku zamietlo pre nepriaznivú situáciu v štátnej pokladnici a odporučilo dobudovať už na 75% rozostavanú nemeckú nemocnicu v Nitrianskom Pravne. Opakované cesty riaditeľov a správcu Okresného ústavu národného zdravia, predstaviteľov baní a okresu napokon viedli k zmene stanoviska. V roku 1952 bol vykonaný prieskum pôdy a vyvlastnenie pozemkov v katastrálnom území Bojníc. Dôvod umiestnenia výstavby nemocnice do Bojníc spočíval vraj v tom, že Bojnice sú kúpeľné mesto a v prípade ohrozenia vojnovým konfliktom bude nemocnica v závetrí.
Uznesením Rady KNV v Nitre č. 166 zo dňa 27.4.1954 bol schválený úvodný projekt novostavby nemocnice. Pôvodne sa v projekte počítalo i s vybudovaním lekárskej fakulty, ale zodpovední pracovníci Priemstavu projekt vrátili ako nevyhovujúci. Nemocnicu projektoval Ing. architekt Jaroslav Rajchl s kolektívom pracovníkov, ktorí neskôr vytvorili jadro Zdravoprojektu. Výstavbou bol poverený Priemstav Prievidza, stavbyvedúcim bol staviteľ Jozef Baťko. Stavebným dozorom boli staviteľ Ján Kapusta pre stavebnú časť a Ing. Ján Honko pre technické a prístrojové vybavenie. Výzdobu vestibulu navrhli českí autori, ďalšími umeleckými prácami prispeli najmä akademickí sochári František Draškovič, František Gibala a akademický maliar Vladimír Vestenický. Základný kameň bol položený 17. 5. 1956. Rozpočet na stavbu bol 54 mil. Kčs. Projektanti, stavitelia a umelci urobili svoju prácu dobre - lokalizácia, areál i pôvodné stavby bojnickej nemocnice z nej robia dodnes jednu z najkrajších nemocníc na Slovensku.
Nemocnica bola slávnostne uvedená do činnosti 25. februára 1961 ako dominantné zariadenie ústavnej zdravotnej starostlivosti v regióne hornej Nitry. V deň otvorenia bolo sprevádzkovaných len 10 lôžok očného oddelenia, na ktoré boli prijatí prví štyria pacienti. V prvom štvrťroku sa využívalo 40 postelí interného, 22 postelí gynekologicko – pôrodníckeho , 21 postelí detského, 15 postelí očného a 10 postelí krčného oddelenia. Do konca roka sa otvorilo i neurologické a kožné oddelenie. Pôvodne plánované popáleninové oddelenie bolo nahradené ortopedickým oddelením. Zo spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek boli v nemocnici umiestnené oddelenia rontgenologické, rehabilitačné, centrálne laboratórium, okresná transfúzna stanica a patologicko – anatomické oddelenie, ktoré dovtedy fungovali v OÚNZ len rudimentárne alebo vôbec neexistovali. Ďalej bola otvorená ústavná lekáreň a nelôžkové stomatologické oddelenie.
Po počiatočných ťažkostiach, spojených s výstavbou a uvádzaním do činnosti, dochádza v druhej polovici 60- tych rokov k rozvoju, ktorý bol pribrzdený odchodom viacerých významných lekárov po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy v r. 1968. Od polovice 70-tych rokov rozvoj nemocnice znova akceleruje, vzniká lôžkové ARO, JIS interného oddelenia, urologické odd., stanica RZP, stavia sa lôžkový pavilón B. Rozvoj vrcholí v 90- tych rokoch dostavbou nemocničných pavilónov C, D, E, vznikom lôžkového psychiatrického oddelenia, odd. klinickej onkológie, dialyzačného strediska, CT pracoviska, projektovaním a zahájením rekonštrukcie monobloku s dostavbou operačných sál.
Zmena spoločenského zriadenia od r. 1989 prináša pokračujúci spoločenský pohyb, integráciu so štátmi v euro- atlantickom priestore, odstránenie technologického embarga s nebývalou akceleráciou technického pokroku, ale aj hľadanie správnej hodnotovej orientácie spoločnosti, vrátane hľadania miesta, významu a uplatnenia medicíny a zdravotníctva. Uvedené sa podstatným spôsobom podpísalo aj na zmenách v nemocnici. Od 1.1.1992 po zrušení KÚNZ a dekompozícii OÚNZ sa NsP Prievidza stala nástupníckou organizáciou OÚNZ. Prevzala na seba väčšinu zodpovednosti za poskytovanie zdravotníckych služieb v regióne.
Päťdesiatky sa bojnická nemocnica dožíva v zložitom období. Od 1.1.2003 došlo k jej delimitácii zo zriaďovateľskej pôsobnosti štátu do vlastníctva vyššieho územného celku – Trenčianskeho samosprávneho kraja. Mladá, nezrelá samosprávna štruktúra zatiaľ stále hľadá primerané prístupy k problematike zdravotníctva VÚC vcelku a zriaďovaných zdravotníckych zariadení zvlášť. Absencia zreteľnej vízie zdravotníckeho systému, fungovania ústavných zdravotníckych zariadení, neprehľadné množstvo legislatívnych zmien, spolu s narušenou dôverou verejnosti v našu ochotu a schopnosti starať sa o zdravie a životy zverených pacientov, neprospieva atmosfére každodennej tak náročnej práce. Na druhej strane obrovský vedecký a technologický pokrok medicíny vyžaduje od nás radikálne, desaťročia nevídané zmeny v organizácii a riadení potrebných činností nemocnice. Rýchlo sa zdokonaľuje najmä zobrazovacia diagnostika, miniinvazívne operačné postupy u všetkých operačných odborov, emancipuje a autonomizuje sa ošetrovateľstvo, čo prináša ďalšie významné zmeny vzťahov a postupov v starostlivosti o hospitalizovaných pacientov. Narastá tlak na ekonomickú efektivizáciu činností, niekedy zamieňanú za šetrenie peňazí za každú cenu.
Všetky spomínané okolnosti ovplyvnili počet lôžok (poklesol postupne z 814 v r. 1992, na súčasných 563), i štruktúru nemocničných oddelení (interné odd. B sa reprofilizovalo na odd. pľúcnych chorôb a ODCH, zaniklo lôžkové infekčné oddelenie, vzniklo geriatrické oddelenie, časť lôžkovej kapacity všeobecnej chirurgie sa reprofilizovala na samostatnú úrazovú chirurgiu, ktorá organizačne splynula s ortopédiou na súčasné ortopedicko- traumatologické oddelenie). Vybudoval sa integrovaný nemocničný informačný systém, zaviedlo a certifikovalo sa riadenie kvality, systémovým prístupom k riadeniu sa podarilo dostať pod kontrolu náklady a výkonnosť nemocnice. Napriek tomu sa nám v súčasných ekonomických podmienkach nedarí vymaniť zo straty v hospodárení a zadlžovania nemocnice. Rovnako zostáva nevyriešeným problémom rekonštrukcia monobloku a inžinierskych sietí s prístavbou operačných sál, na čo sa napriek značnému úsiliu nedarí od r. 2004 zabezpečiť finančné zdroje.

Additional Hints (No hints available.)