Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Malé připomenutí dávno zapomenutých a kdysi velmi populárních motokrosových soutěží v Táboře.

První vytrvalostní auto-motocyklová klubovní soutěž Autoklubu Tábor byla uskutečněna v neděli 7. října 1903. Z přihlášených 83 vozidel se dostavilo ke startu 75, z nichž dojelo 65. Roku 1904 se již výbor nesešel a činnost klubová byla zaznamenána pouze náhodnými přátelskými schůzkami. Naštěstí Klub Českých Motoristů byl pravým duchem té doby a 7. října uspořádal první opravdový závod pořádaný českým klubem „Soutěž motorových dvoukolek“.

Zdroj: Jiří Drahoš: Historie motoristických sportů v Jižních Čechách

Největší mezinárodní silniční závody motocyklů těsně po válce se u nás jezdily v Táboře, na okruhu v Sezimově Ústí. V roce 1958 byla dráha prodloužena a kromě soustředění jezdců před sezónou se tam jezdily i závody o body do mistrovství republiky.

V roce 1958 se v Táboře jel poprvé oblastní terénní závod motocyklů nazvaný „O zlatou svíčku PAL“. Ve třídě 350 ccm se ho zúčastnil František Šťastný a podle dobového tisku „statečně zápolil s pro něj nezvyklou tratí“. Závod vyhrál Souček před Klimtem a Hamršmídem. O umístění F. Šťastného zmínka nebyla. O pár let později právě motokros sehrál jistou roli v existenci silničních závodů v Táboře. Terénní závod „O zlatou svíčku PAL“ konaný v Táboře byl ve své době značně populární a navíc pořadatelé z AMK Svazarmu PAL Jiskra Tábor ho v dalším roce povýšili na podnik mezinárodní.

tvrz 2

Jednou z největších událostí v historii motorismu na Táborsku bylo MS v motokrosu 125 ccm v Táboře v Klokotech, které se konalo 29. 6. 1975, vítězem byl Akira Vatanabe na stroji Suzuki z Japonska. Již rok předtím se tam jel mezinárodní závod třídy 250 ccm.

tvrz 2

Podle dobových fotografií byly závody hojně navštěvovány motocyklovými fanoušky ze širokého okolí. Ještě před několika lety bylo možné vidět v Klokotech (pod nemocnicí), kde se motokrosové závody konaly, pozůstatky konstrukce tribuny pro diváky, zarostlé hustým křovím. Dnes už můžeme jen odhadovat, kde stavby stály při porovnávání současnosti s fotografiemi ze závodů. Více informací se mi nepodařilo na internetu vypátrat, můžete se alespoň podívat na fotogalerii z těchto motokrosových závodů.