Skip to content

<

BVH # 2 - ULTRATRAIL

A cache by GeoGábi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/09/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš patří do série Běh v horách.

Na úvodních souřadnicích keše nehledejte, finálky ve většině případů snadno vyluštíte pomocí listingů. Keše není nutné lovit podle očíslovaného pořadí. 


Ultratrail

 

Trailrunning oproti skyrunningu není až tak náročný. Může si ho zkusit prakticky každý. Trail running znamená běhání po kopcích či po horách cestou necestou.  Měli jste někdy chuť rozběhnout se po lesní cestě, jen tak bez cíle, prostě běžet a na nic nemyslet? Stáli jste někdy v horském průsmyku a najednou se rozhodli vyběhnout po zelené trávě na nejbližší horský hřeben? Potřebovali jste se podívat, kudy druhý den povede vaše cesta s batohem, tak jste před večeří nalehko vyběhli vysoko do horského úbočí? Pak jste provozovali trail running. Mottem trailrunningové vlny je trochu nadnesené “zpět do přírody”. Narozdíl od joggingu, který využívá pevné cesty, trail runing vede běžce do kopců i do hor, využívá pěšiny, cesty i volný terén. No a ultratrail je jakýkoliv běh výše popsaného charakteru, který je delší než klasický maraton, tedy delší než 42 195m.

Sympatickou filozofií trail runningu je, že k jeho provozování nepotřebujete v podstatě vůbec nic. Stačí si podle mapy, znalostí nebo popisu vybrat jednu trasu, trail, a té se držet tak dlouho, dokud vám běh dělá potěšení nebo nedojde dech. Podle charakteru zvoleného terénu a počasí si vezmete lehké nebo teplejší oblečení, boty a vyrazíte.

< p>Zásadním zlomem pro vznik moderního trailového běhání se stal závod Western States Trail Ride, známý také jako Tevis Cup “100 Miles - One Day” Ride, který byl založen v roce 1955. Závod měl prověřit, zda jsou koně schopni urazit za 24 hodin 100 mil (160 kilometrů) v horském terénu. Jako první po svých tento koňský závod v roce 1974 dokončil v čase 23 hodin a 42 minut Gordy Ainsleigh. Tím se staly Western States 100 prvním ultra-trailovým závodem a díky tomu začaly vznikat i další stomílové závody v horském terénu.

Ultra-Trail du Mont-Blanc 

(též UTMB) je horský ultramaraton. Koná se jednou za rok v Alpách. Jeho trasa vede přes Francii, Itálii a Švýcarsko. Je dlouhý přibližně 166 km s celkovým převýšením kolem 9 400 m. Závod se běží bez přerušení. Někteří lidé se domnívají, že je nejtěžším ultramaratonem v Evropě, ale daleko náročnější je Andorra Ultra Trail. Zatímco nejlepší běžci zdolají závod za 20 hodin, většině běžců trvá dosažení cíle 30 až 45 hodin, přičemž velkou část závodu absolvují chůzí.

Trans Gran Canaria

se koná ve Španělsku, měří 119 km s celkovým převýšením 7300 m a limit je 31 hodin. Startuje se o páteční půnoci. Do povinné výbavy patří čelovka s náhradními bateriemi, zadní červené světlo, mobil, 2 litry pití, jídlo, termofólie, pláštěnka. Hlavním sponzorem závodu je North Face.

www.transgrancanaria.net

Videa ze závodu: www.transgrancanaria.net/videos/index

100 mi­les of Istria se koná v Chorvatsku, tato stomílovka má 164 km s převýšením 5700 m. Limit závodu je 48 hodin. Závod startuje v devět večer v Umagu a cíl je v Koromačnu.

www.100miles.srk-alba.hr

Andorra Ultra Trail – Ronda dels Cims

je asi nejtěžším ultratrailem v Evropě možná i na světě. Měří 170 kilometrů, nastoupá se 13 000 metrů. Limit je 60 hodin. V roce 2013 je zařazen do série Ultra Sky Marathon v seriálu Sky Runner World Series. Délka přes 100 mil a kumulované stoupání 13 kilometrů budí respekt. Průměrný spád tratě vychází přes 15%. Do povinné výbavy patří čelovka, termofólie, píšťalka, nepromokavá bunda, reserva pití a jídla, čepice proti slunci a chladu. V roce 2012 dokončilo 99 závodníků z 183. V roce 2015 dokončilo 162 závodníků z 357. V roce 2016 byl mezi finishery s časem 51,5 hodiny i můj nevlastní syn Josef.

www.andorraultratrail.com

Jak na keš:

Keše není nutné lovit podle očíslovaného pořadí, pro ty, kdo nechtějí hřeben zdolávat několikrát, doporučuji prostudovat mapu, předem si určit pořadí, držet vrstevnici nebo jít výše než kešky jsou a lovit je shora. Nechoďte bez rozmyslu za šipkou, někdy ušetříte více síly kilometrem navíc, než klesat a stoupat zběsilým terénem při překlenování údolí. Trasa celé série je přes dvacet km dlouhá a nastoupáte pravděpodobně více než 1000 výškových metrů.

Okolo většiny krabek vedou cesty, zbytky cest nebo stezky. Nejobtížněji se asi budete hložím dostávat ke keši číslo čtrnáct. S sebou doporučuji skirunnerům trekové hůlky, z cesty k finálkám budete občas zdolávat hodně příkré svahy či kamenitá pole nahoru nebo dolů. Keše nedoporučuji lovit za sněhu ani v noci. Sledujte atributy a obtížnost terénu jednotlivých míst.

Zvažte své síly, pokud nejste trénovaní, sérii lovte buď nadvakrát (jeden okruh z Vysoké Pece a druhý z Jezeří) nebo některé krabičky prostě vynechejte. Komu to přístroj umožní, změřte prosím nastoupané metry, které jste během odlovu série zdolali a napište toto číslo do logu bonusové keše, můžete napsat i celkovou délku v kilometrech a ti, kdo najdou všechny skrýše během jednoho dne, pište i celkový čas od první po poslední krabičku. Časy „jednodenních“ lovců budou postupně aktualizovány v listingu finále.

 

D) UTMB má následující parametry:

            Délka 166 km s převýšením 9 600m             D = 2

            Délka 166 km s převýšením 9 400 m            D = 8

            Délka 165 km s převýšením 9 400                D = 5

E) Za ultratrail se považuje:

            Jakýkoli závod v horách, kde se nastoupá alespoň 2000m   E = 4

            Jakýkoli závod delší než klasický maraton                            E  = 1

            Jakýkoli závod v přírodě delší než klasický maraton             E = 0

F) Tevis Cup “100 Miles - One Day” Ride byl v roce 1955 založen jako:

            Stomílový závod v horském terénu pro koně a jezdce         F  = 3 

            Stomílový závod v horském terénu pro štafetu běžců          F = 4

            Stomílový závod v horském terénu pro psí spřežení            F  =2

 

N 50° 33.(B)(F)(A + F)

E 013° 28.(D)(E)(D – C)Veliký dík patří týmu Hillanti za betatest, za ověření výpočtů i nalezení míst v terénu. Dík za jejich čas strávený testováním této série.

Additional Hints (Decrypt)

Šgreovan ir fxnypr - sbgbuvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.