Skip to content

Mocium Panie "Circa quartam niech mi stanie" EarthCache

Hidden : 8/9/2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

"Do dziś dnia pod zamkiem Odrzykoniem skały te bieleją na wzgórku wyniosłym. Lud nazywa je Prządkami i opowiada legendę starą o dziewczętach lekkomyślnych, co straszna karę ściągnęły na siebie.". A historia tego zamczyska zainspirowała A.Fredrę do napisania komedii "Zemsta"

Aby zalogować znalezienie tego EarthCache, musisz udać się pod wskazane współrzędne, odpowiedzieć na poniższe pytania. "Odpowiedzi proszę wysyłać za pomocą mojego profilu. Nie trzeba czekać na moją odpowiedź, można od razu logować. Jeśli coś będzie nie tak, zgłoszę się sam. Pamiętajcie proszę, że logi bez podesłanych odpowiedzi będą kasowane.

Teren Pogórza Dynowskiego leży w obrębie fliszowych Karpat Zewnętrznych. Flisz karpacki to naprzemianległe osady morskie, złożone ze zlepieńców, piaskowców oraz mułowców, powstałe w okresie kredy i trzeciorzędu. W okolicach Odrzykonia i Korczyna flisz karpacki widoczny jest w tzw. Antyklinie Czarnorzek, zaliczanej do jednostki śląskiej. I w te skalne pozostałości został wkomponowany zamek Kamieniec. zawdzięczamy wielu procesom geologicznym, które rozpoczęły się w trzeciorzędzie (ok. 55-45 mln. lat temu). Wówczas to w wyższej części paleocenu i dolnym eocenie, w głębokim zbiorniku morskim doszło do sedymentacji piaskowców zwanych dziś ciężkowickimi. Po okresie intensywnego osadzania się materiału skalnego pod koniec paleogenu dochodzi do potężnych ruchów tektonicznych. Spowodowały one w efekcie wypiętrzenie górotworu i stopniowe przesuwanie go w kierunku północnym na kilkadziesiąt kilometrów.

A
Odwiedzając to miejsce możemy zobaczyć spągową część warstwy istebniańskiej w odróżnieniu od skałek w rezerwacie "Prządki", gdzie obserwujemy część stropową w/w warstwy (eocen górny). Warstwy te uformowały się w trzeciorzędzie i leżą w bocznej części napływowego stożka podmorskiego. W piaskowcach znajdujących się w obrębie tego stanowiska możemy zobaczyć porowate miękkie piaskowce z małą domieszką kwarcu o małych rozmiarach. Występuje tam większa domieszka wapnia. Jest to warstwa istebniańska poziomu II wykształcona w paleogenie.

B
Na tej warstwie leżą bardziej odporne na czynniki zewnętrzne piaskowce ciężkowickie poziomu III. Wyróżniono na tym małym obszarze ponad 20 warstw różnych utworów geologicznych. Obok znanych już piaskowców ciężkowickich, łupków pstrych oraz warstw hieroglifowych, występują tu łupki cieszyńskie, piaskowce lgockie, łupki godulskie, margle fukoidowe, piaskowce istebniańskie, piaskowce kliwskie, łupki menilitowe, piaskowce krośnieńskie i in. Na nich to widzimy spękania ciosowe powstałe podczas ruchów masowych oraz szczeliny między warstwami piaskowca powstałe na wskutek wypłukania warstw piaskowca o większej zawartości frakcji ilastych. W strukturze tej warstwy można zobaczyć skalenie o zabarwieniu białym lub żółtym. Ułożenie tych skaleni może świadczyć o kierunku spływu podmorskiego.


C
Widoczne na przekrojach piaskowca regularne desenie - pierścienie Lieseganga - to piękny przykład jednego z procesów samoorganizacji w przyrodzie nieożywionej. Opisał je po raz pierwszy w 1896 roku wybitny niemiecki chemik-amator Raphael Eduard Liesegang (1869-1947), badający cykliczne reakcje wytrącania w żelach i koloidach. Wyjaśnienie mechanizmu powstawania prążków i pierścieni podał korespondujący z Liesegangiem wielki chemik Wilhelm Ostwald. Polega on na cyklicznym wytrącaniu nierozpuszczalnego produktu z przesyconego roztworu dyfundującego przez ośrodek skalny. W naszym przypadku roztwór zawierający rozpuszczone jony żelaza (Fe2+) dyfundował przez piaskowce. Podczas dyfuzji utleniały się i wytrącały z roztworu nierozpuszczalne tlenki żelaza - efektem tego są ciemne prążki. Ponieważ zużywał się przy tym okoliczny tlen, dyfuzja ruszała dalej - powstawał jasny prążek.- aż do napotkania kolejnego obszaru utleniającego, i tak dalej. Najczęściej występują w skałach osadowych, lecz mogą pojawiać się również w skałach wulkanicznych i metamorficznych.


1/ Za tablicą geostanowiskową (fot.11) znajdziemy skałę, gdzie widoczne są struktury sedymentacyjne części spągowej piaskowca. Określ wielkość ziaren i porowatość tego miejsca.
2/ W piaskowcu na którym opiera się mur widać ciosowe szczeliny powstałe w wyniku wypłukania frakcji ilastych. Zobacz fot. 7). Zmierz ją?
3/ W piaskowcu na dziedzińcu w otworze drzwiowym przy murze, dzielącym dwa zamki widzimy pierścienie Lieseganga. Jak przebiegają prążki tych pierścieni? ( Fot.13 pionowo, horyzontalnie).
zamek. Korzystano: wikipedia, geostanowiska, regiopedia.

Additional Hints (No hints available.)