Skip to Content

<

Kameny zmizelych - Harry Kende

A cache by jfpepca Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 8/20/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ:Keš vytvořena pro oběť Harryho Kende. Ať se keš líbí./EN:Whether you like the cache.

DE - LISTING

In der Anfangskoordinaten erhaltet ihr einen Stein zu finden(siehe Bilder unten). Zuerst müsset ihr das Jahr von Harry Deportation nach Theresien = 19AB bestimmen. Zweitens bestimmen die Jahre Deportation nach Auschwitz = 19CD. Final: N 48° 58.[(AB*10)-1] E 014° 27. [(CD*10)*2]+12


CZ

Kameny zmizelých

Na první pohled vypadají jen jako malé měděné destičky na chodníku před domem. O co se jedná, člověku dojde, až když se podívá zblízka. "Zde studoval Harry Kende. Zavražděn v Flossenbürgu," stojí mimo jiné na kameni. Jedná se totiž o netradiční pomníky obětem holokaustu. Během II. světové války zahynuli v koncentracích táborech nejen Židé, ale i Romové, homosexuálové, handicapovaní lidé a mnoho dalších. Kameny zmizelých připomínají jejich osudy. Místa, kde tito lidé žili do té doby, než zmizeli v transportech do koncentracích táboru. Připomínáme si životy a osudy konkrétních lidí, jejichž život byl násilně nacistickým rozhodnutím vyrván z běžných životu a poté i ukončen. Nacisté vyvraždili podle odhadu asi 6 mil. evropských Židu ze zhruba 9 mil. populace. V českých zemích tehdy žilo okolo 120 tis. lidí židovského původu, z nichž se přibližně 80 tis. z koncentracích táboru nevrátilo.

Projekt Kameny zmizelých založil v Německu v letech 1993/94 umělec Hunter Demnig pod názvem Stolperstein. Německý termín STOLPERSTEIN se skládá ze slov STOLPER (zakopnout, škobrtnout) a STEIN (kámen). STOLPERSTEIN Můžeme volné přeložit jako „KAMENY, KTERÉ NÁS PRIMEJÍ K ZASTAVENÍ“ nebo „KAMENY ZMIZELÝCH“. Jde o betonové kostky 10x10 cm. Na vrchní straně je zasazená mosazná tabulka s údaji o zmizelých. Na mosazné tabulky vyrývá Demnig a jeho tým základní informace.

 

První kameny umístil Gunter Demnig v roce 1995 v Kolíne nad Rýnem, následovalo umístění kamenu v Berlíne a dalších mestech. V současné době je umístěno téměř 14 000 kamenu v 280 městech Evropy. Mezi státy, kteří se zapojily je Rakousko, Itálie, Holandsko, Maďarsko a nyní i Česká republika. Projekt má i své kritiky. Ti mu vyčítají, že po jménech obětí holocaustu se bude doslova šlapat nebo že mohou být destičky znečištěny. Např. Mnichov tak kvůli protestům tamní židovské komunity od projektu odstoupil, také Polsko již udělené povolení stáhlo. Organizátoři jsou naopak přesvědčni, že umístění v chodníku má své výhody. Kolemjdoucí pomníky jen tak nepřehlédnou, a pokud si chtějí přečíst, co je na nich napsáno, musí se před památkou oběti doslova sklonit...

Prvním položeným kamenem u nás v říjnu 2008 byl kámen připomínající obchodního příručího Maxe Ecksteina. Jeho osud i jméno jsou víc než symbolické. Pokud bychom se pokusili jeho jméno přeložit, pak... ECKSTEIN = ECK (roh, ulice, nárožní, rohový, krajní) + STEIN (kámen, cihla, kostka, kamínek). Max Eckstein se narodil 17. 4. 1896 v rodině židovských rodičů Ferdinanda a Julie Ecksteinových v Libechove. Po studiích byl zaměstnán jako obchodní příručí. Ke své práci potřeboval automobil a tak si pořídil řidičský průkaz. Byl mu vystaven dne 4. května 1928. Max využíval vůz až do roku 1938, kdy byl vydán zákaz řízení motorových vozidel pro Židy na území Protektorátu Cechy a Morava. Dne 26. října 1941 byl zaražen do transportu C-369 a odjel z Prahy do lodžského ghetta v Polsku. Max se nikdy neoženil a nemel děti. Zemřel tragickou smrtí v Lodži stejně jako 936 osob, přežilo jen 64 lidí z transportu.

Z těch milionu dalších osudu obětí Holocaustu si připomeňme ještě jeden. Eva Abelesová se narodila v Praze 29. října 1930. Vyrůstala se svými židovskými rodiči, Hermanem a Zdenkou Abelesovými v Pařížské ulici č. 10 (za Protektorátu to byla Norimberská ulice č. 10)  na pražském Starém Městě. Když jí bylo 9 let, pořídili jí rodiče cestovní pas, aby s nimi mohla cestovat. Povolení jí bylo uděleno do všech zemí, kromě USA a Severní Ameriky. Jak asi žila Eva? Co mela ráda? Jaké mela kamarádky? Hrála na piáno? Kam chodila do školy? Učila se anglicky, německy a rozuměla jidiš? Můžeme se jen dohadovat… Víme ale jisté, že v 11 letech, byla deportována transportem B-411 dne 21. října 1941 z Prahy do polské Lodže. V transportu B-411 přežilo v lodžském ghettu 81 lidí. Eva to štěstí nemela.

 

Harry Kende(1927-1945)

Harry Kende se narodil dne 24. března 1927 v Českých Budějovicích. V dubnu osmnáctého 19AB byl deportován Akb z Českých Budějovic do Terezína. Jeho transportní číslo bylo 222. Z Terezína byl přepraven 28. září 19CD do koncentračního tábora v Osvětimi s transportačním číslem 586. 7. ledna 1945 roku je převezen do koncentračního tábora Flossenbürg, kde zemřel 8. května téhož roku.

 

Rodina

Strýc Vilém Kende (* 17. září 1883) byl zavražděn spolu se svou manželkou Valerií Kendeovou (* 15. 4 1888) roku 1944 v Osvětimi.

Ke keši

Úvodní souřadnice vás zavedou ke vstupu do gymnázia, kde byste měli najít na zemi kámen(viz obrázek nahoře). Parkovat zde u stage nedoporučuji moc dlouho, protože můžete dostat botičku. Zároveň doporučuji parkovat u stage jenom o víkendu nebo v noci, protože během týdne tu parkují ti z radnice. Nyní zpět ke keši. Z kamene potřebujete zjistit v jakém roce byl Harry deportován do Terezína a 19AB. Další je zapotřebí zjisti rok deportace do Osvětimi a to bude 19CD. Pak už stačí dopočítat finální souřadnice. U finálky je bezplatné parkoviště, kde můžete nechat své geovozidlo a jít lovit. !!!V KEŠI NEMUSÍ BÝT TUŽKA, ALE PRO PRVNÍHO NÁLEZCE TAM TUŽKA URČITĚ BUDE!!!NEFOŤTE UMÍSTĚNÍ A ANI OKOLÍ KEŠE. AŤ NEZKAZÍTE OSTATNÍM PŘEKVAPENÍ!!!

Final: N 48° 58.[(AB*10)-1] E 014° 27. [(CD*10)*2]+12

U finálky buďte opatrní, během dne zde prochází mnoho lidí.

EN

Harry Kende(1927-1945)

Harry Kende was born in České Budějovice of 27th March 1927.On 18th April 19AB he was moved from České Budějovice to Terezín with transport number 222. On 28th September 19CDhe was moved from Terezín to Osvětim with transport number 586. On 7th January 1945 he was moved to the concentration camp Flossenbürg where he died on 8th May 1945.

Family

Uncle Vilém Kende(* 17th September 1883) was killed in Osvětim in year 1944. Vilém Kinde’s wife Valerie Kende(* 15th April 1888) was killed in Osvětim in year 1944.

To Cache

You go to the start coordinates where you will find stone in a pavement(picture). Don’t parking long next to the stage you can get a mulct. Parking here only at the weekends or at the night. When was he deported(on the stone deportován) to Terezín(on the stone do Terezína)? It is 19AB. When was he deported to Osvětim(on the stone do Osvětimi)? It is 19CD. You can let your geocar on the free car park and you can go for the cache.!!!THERE ISN’T A PENCIL IN THE CACHE!!!BYOP!!!DON’T TAKE PHOTOS OF THE CACHE AND HER AROUND!!!

FINAL: N 48° 58.[(AB*10)-1] E 014° 27. [(CD*10)*2]+12

Be careful next to the cache. There people many times go around.

 

!!!!!FOTOHINT!!!!!

Additional Hints (Decrypt)

PM: I ebmirgiraí, gebpuh iýš, sbgbuvag
RA: Va oenapuvat, n yvggyr uvture, sbgbuvag
QR: Va Iremjrvthat, rva jravt uöure, sbgbuvag

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

538 Logged Visits

Found it 527     Didn't find it 1     Write note 4     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 12 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.