Skip to content

Mala Viden Mystery Cache

Hidden : 9/28/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Malá Vídeň
Jen několik místních z okolí Studénky asi bude vědět,
že takto se za vrcholu jeho slávy
říkalo zámku v Nové Horce.
Jde o velmi jednoduchou mysterku, jíž se nemusíte lekat.


Kdo trochu zná popisy k mým keším, vzpomene si, že jsem několikrát vyslovil obdiv nad spoustou malých šlechtických sídel zvláště na venkově českých zemí. Vím, že mnozí se pozastavili nad zámkem v Pustějově, jehož dnešní vzhled jej už moc nepřipomíná a jemuž dokonce hrozí demolice.
Tentokrát přicházím se zámkem, jenž v dobách své největší slávy ještě před rokem 1855 dostal přízvisko z úvodních slov a vzhled zámku si dodnes uchoval. Asi to v této chvíli vypadá, že mi nápad na keš vnuklo jeho včerejší (28.9.2016) svatováclavské, zatím zcela první a jednorázové otevření od roku 1945. Jistě – nemám jak dokázat, že nápad je starý cca dva roky - dlouho se však nedařilo realizovat nápad na samotnou schránku. Ale tento den otevřených dveří, jehož jsem se velmi rád zúčastnil, mne přece jen posunul dále a než bude zámek o cca tři roky později přístupný veřejnosti, můžete obdivovat už teď jeho výstavnost a zámecký park.

Byl původně ještě hezčí - především měl nádherné mansardové střechy a jinak řešené průčelí nad vstupními dveřmi – ale jak to bohužel bývá, v roce 1855 jej postihl požár (snad od zásahu bleskem) a na obnovu původních střech už tak těžce zadluženému sídlu nezbylo. Nejen to – zámek je postaven v barokním stylu, ale znalce při první návštěvě irituje to průčelí, jež bylo architektem, který řešil obnovu zámku po požáru, navrženo jako novogotický štít.
A podobně, jako válečné události po roce 1945, Benešovy dekrety i, řekněme, „nevojenská“ činnost osvobozovacích vojsk a následný „vítězný únor“ zamixovaly s osudy mnoha nejrůznějších staveb, zcela stejně se dělo i se zámkem v Nové Horce. Posloužil až do konce loňského roku jako Ústav sociální péče a ještě cca jedenáct let zpět (2005) jen velmi málokdo vůbec věděl, že ve vesničce Nová Horka (kolem 340 obyvatel) nějaký zámek - a takový skvost - je. Tou dobou se totiž vůbec poprvé otevřely mnohá desetiletí zavřené brány a dalo se volně vstoupit na prostranství kolem něj – na velkou zelenou plochu před jeho průčelím, jež je ohraničena zdí s dřívější vstupní bránou a řadou soch na jejím vrcholu a do krásného zámeckého parku za zadní stranou zámku, jež si s přední příliš nezadá. Park se pak svažuje až k mlýnskému náhonu a přírodní rezervaci Kotvice. Roste v něm památný dub letní, nejmohutnější památný dub v Moravskoslezském kraji, jehož stáří je odhadováno na 300 let a jehož obvod kmene činí 660 cm. Již tehdy jsem jej také navštívil a brzy po přihlášení se ke hře mě vedle mnoha jiných nápadů osvítil také tento :-).

Přidám tedy ještě několik údajů, jež se podrobně dají najít zde. Vesnička Nová Horka, kde zámek stojí, se poprvé připomíná v roce 1374 a předchůdce zámku, samostatná tvrz, se zde poprvé zmiňuje k roku 1561. Ta podstatná část historie zámku však nastává rokem 1660, kdy je tvrz prodána hraběti Janu Baltazarovi Vetterovi z Lilie ze starobylého štýrského rodu Vetterů, usazeného od 16. století na hradu Slovenská Bistrica v dnešním Slovinsku. Mladší větev rodiny pak v Nové Horce vládla nepřetržitě téměř po tři sta let. Nejproslulejším a snad nejznámějším členem celé rodiny byl Karel Josef František Vetter z Lilie (1719 -1792), kdy právě on začal kolem roku 1742 s přestavbou tvrze v pohodlný barokní zámek. Do své smrti shromáždil na zámku umělecké sbírky, obrazárnu a znamenitou knihovnu, ve které byly zastoupeny svazky věnované alchymii, magii, okultním vědám, působila tam hudební kapela, složená z livrejovaných sloužících zámku, zajížděla zde šlechtická společnost, zábavy stíhaly další světské radovánky. Zmíněným okultním vědám se pan hrabě živě věnoval, což přispělo k povídačkám, že finance na ony nákladné radovánky získává výrobou zlata ve sklepeních zámku. Toto bezstarostné období jeho smrtí skončilo, rodině zůstaly obrovské dluhy a na panství dopadla vnucená úřední správa majetku. Zajímavostí, jež se k tomuto období váže, je přítomnost učitele v nedalekých Albrechtičkách, Jiřího Janáčka, jenž byl na zámku vychovatelem hraběcích dětí. Tento Jiří Janáček byl dědečkem skladatele Leoše Janáčka.
Starší syn hraběte Karla Josefa Františka, Josef Karel (1741-1826), pak založil na Nové Horce starší rodovou větev, jejímž nejznámějším členem byl jeho vnuk a moravský zemský hejtman Felix hrabě Vetter z Lilie (1830-1913). Právě za jeho života došlo k onomu osudnému požáru, jehož následky se napravovaly celých dalších deset let až do roku 1866. Posledním majitelem zámku byl Felixův syn hrabě Mořic Vetter z Lilien (1856-1945), který zemřel bezprostředně po skončení 2. světové války v rakouském pohraničním městě Retz. Zámek Nová Horka byl v téže době rodině konfiskován a zestátněn.

Byl poté využíván k sociálním účelům, nejprve jako domov pro postižené děti, potom jako domov důchodců. Provozovala ho Česká katolická charita a působily zde nejprve sestry sv. Františka, později sestry svatého Kříže. Od roku 1957 byly do domova důchodců přijímány duševně postižené ženy a roku 1964 byl domov důchodců oficiálně změněn na Ústav sociální péče pro ženy. Jeho zřizovatelem byl od roku 2003 Moravskoslezský kraj. Roku 2007 se ústav transformoval na Zámek Nová Horka, příspěvková organizace, která zde provozovala domov pro osoby se zdravotním postižením, jichž v roce 2013 bylo 22.
Počátkem roku 2016 přešel zámek do správy Muzea Novojičínska, příspěvkové organizace, která má se zámkem dle vyslechnutých přednášek velkorysé plány. Ať vyjdou a naplní se! Toto krásné místo si to jistě zaslouží.

Výpočet místa finálky:
Projdi hlavní bránou v ohradní zdi zámku, pokračuj po cestě kolem jeho celého průčelí, pak zatoč doleva. Tam za druhým rohem stavby najdeš dřevěné dveře, jaké zde už jinde nejsou. Spočítej, kolik je na nich pravidelných ozdob, to je písmeno X. Výchozí souřadnice pomocí něj uprav takto:
k tisícinám souřadnice N přičti (X * 8 + 9)
od tisícin souřadnice E odečti (X * 7 - 11)

Jak již asi mnozí víte, je zámek v rekonstrukci a popisované dveře jsou ochráněny před vlivy stavby. Proto je nyní číslo "X" nutno najít trošku jinde.
Naproti těm dveřím začíná v parku (přes cestu) chodníček s obrubami z kostek. Hned vpravo od něj je starý a mohutný červenolistý buk. Na něm je třeba ve výši očí najít hliníkový štíteček s číslem. Jinak platí vše jako předtím.

V tom parku si sedni, spočítej, pak se VRAŤ před hlavní bránu zámeckého areálu a jdi hledat.

Additional Hints (Decrypt)

Mnzrprx Cenin fgerpun Cev ienpraí gebpuh cevgynp

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)