Skip to content

Pierwszy Piątek #8 – Muzeum Regionalne w Jaśle Event Cache

This cache has been archived.

bartolomeuszRJS: Dziękuję wszystkim za przybycie. Cieszy mnie to, że Wam się w Jaśle podoba i zachęcam do częstszych odwiedzin. Do zobaczenia na kolejnym pierwszym piątku, a może i wcześniej. Logować można również po archiwizacji :)

More
Hidden : Friday, February 3, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Spotykamy się po raz kolejny na pierwszopiątkowym evencie.

Tym razem 3 lutego 2017 r.,

zapraszam wszystkich do restauracji "Jasiel".

Rozpoczniemy spotkanie o godzinie 18:30 a zakończymy najwcześniej o 19:00, znając keszerów potrwa to trochę dłużej.

Będą przygotowane okolicznościowe drewniaczki więc we wpisach "will attend" proszę o składanie zamówień.


 

Jednakże wcześnie zapraszam do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Jaśle. O godz. 17 otworzy swoje drzwi, by zapoznać Was z jego eksponatami.


 

Muzeum Regionalne w Jaśle

Dzięki życzliwości dyrektora Alfreda Sepioła i kustosza Mariusza Świątka, będziecie mieli przyjemność bezpłatnie zapoznać się ze zbiorami jasielskiego muzeum.

Kilka słów o jego historii

Muzeum Regionalne w Jaśle powstało w roku 1969, z przekształcenia w instytucję państwową społecznego Muzeum Regionalnego PTTK. Statut tej instytucji został zatwierdzony przez Ministra Kultury i Sztuki w dniu 1 marca 1969 r. Od początku swojego istnienia jest to instytucja posiadająca dwa działy merytoryczne: etnograficzny i historyczny. Dział historyczny jest znacznie rozbudowany, gdyż w skład zbiorów wchodzą oprócz zabytków ściśle historycznych także zbiory z zakresu sztuki. Dodatkowo Muzeum posiada wyodrębnione zbiory archeologiczne oraz paleontologiczne. 

Aktualnie zbiory Muzeum liczą ponad 20.000 eksponatów i archiwaliów. Muzeum posiada także archiwa: historyczne i etnograficzne, w których gromadzi się dokumenty i fotografie dotyczące zbiorów obu tych działów.

Zasoby:

  • Etnograficzny:

    • Stroje ludowe -  Kolekcja strojów ludowych stanowi jedną z bogatszych części działu etnograficznego
      Muzeum Regionalnego w Jaśle. Zebrane tam eksponaty to pełne stroje oraz elementy  ludowych strojów pogórzańskich oraz łemkowskich.
    • Sztuka ludowa -  Stanowi jeden z dwóch działów merytorycznych Muzeum Regionalnego w Jaśle. Gromadzi eksponaty z szeroko rozumianej kultury ludowej regionu Pogórza a także eksponaty dotyczace kultury Łemków, mieszkających w granicach powiatu jasielskiego.  Trzon zbiorów etnograficznych stanowią obiekty dawnej i współczesnej sztuki ludowe, głównie rzeźby w drewnie. Są wśród nich figurki z przydrożnych kapliczek, datowane na XIX wiek, przedstawiające Chrystusa Frasobliwego, św.Jana Nepomucena, św. Floriana, Matkę Boską oraz innych świętych, a także prace współczesnych rzeźbiarzy ludowych.
    • Tradycyjne rzemiosła ludowe - W zbiorach etnograficznych jasielskiego Muzeum ważną część stanowią eksponaty dotyczące tradycyjnych rzemiosł wiejskich. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują wyroby ceramiczne z dawnych ośrodków garncarskich z terenu byłego powiatu jasielskiego, a także narzędzia i wyroby tkackie pochodzące z ośrodka dębowieckiego. Muzeum posiada także zbiór narzędzi oraz wyrobów kowalskich i stolarskich. 
    • Narzędzia i sprzęty gospodarcze - Muzeum od początku swojego istnienia gromadzi różnego rodzaju narzędzia rolnicze oraz sprzęty gospodarskie, które stanowiły niegdyś wyposażenie tradycyjnych domów wiejskich. W zbiorach etnograficznych Muzeum posiada także plastykę obrzędową, tradycyjne szopki bożonarodzeniowe, elementy strojów kolędniczych oraz pisanki zdobione różnymi technikami.
  • Historyczny

    • Sztuka - W zbiorach sztuki na wyróżnienie zasługują rzeźby gotyckie, wśród nich dwie ( św. Jadwiga Śląska i św. Małgorzata ) datowane na ok. 1390 r. oraz trzy z wieku XVI. Muzeum posiada również kilkanaście rzeźb barokowych z XVIII wieku.
      W zbiorach malarstwa znajduje się kilkanaście ikon, w tym siedem unickich ikon cerkiewnych datowanych na XVII i XVIII wiek. W zbiorach malarstwa olejnego na płótnie najstarsze są portrety sarm akie z XVII i XVIII wieku i zbiór kilkunastu portretów mieszczańskich z XIX wieku. Najliczniejsza jest jednak kolekcja malarstwa Ignacego Pinkasa, licząca ponad 200 obrazów.
    • Sztuka użytkowa - W zbiorach artystycznych bardzo bogaty jest zbiór eksponatów z zakresu rzemiosła artystycznego. Oprócz stylowych mebli , w większości z XIX wieku, na szczególną uwagę zasługuje XVIII-wieczna sekretera i komplet mebli w stylu biedermeier. Muzeum posiada także cenny zbiór stylowych zegarów od XVII do początku XX wieku, którego ozdobą są dwa zegary kaflowe oraz kilka zegarów w stylu biedermeier. Interesujący jest też zbiór porcelany z XVIII – XIX wieku, w tym kilkunastu okazów  porcelany miśnieńskiej a także zbiór fajansów oraz sreber mieszczańskich z XIX i XX wieku.
    • Militaria - znaczącą grupę eksponatów stanowią szeroko rozumiane militaria, wśród których znajdują się elementy umundurowania żołnierskiego z I i II Wojny Światowej, odznaczenia oraz broń biała, broń palna oraz elementy uzbrojenia płytowego.
    • Zbiory falerystyczne - Najciekawsza i najcenniejsza jest kolekcja orłów, noszonych przez formacje polskie od początku pierwszej wojny światowej aż po czasy współczesne. Zawiera ona kilkadziesiąt orłów wojskowych.  Te najcenniejsze pochodzą z okresu walk o niepodległość w latach 1914-1918. Ozdobą kolekcji jest z pewnością Orzeł 1 Pułku Kawalerii Legionów i inne orły legionowe. Na uwagę zasługują również  orły formacji polskich, jakie tworzone były u boku innych państw zaborczych. Przykładem może być rzadki orzełek wybity w Odessie w 1918 roku dla IV Dywizji Strzelców.
    • Kolekcja numizmatyczna -  Największą, bo liczącą około 2.000 sztuk jest kolekcja numizmatyczna, zawierająca monety antyczne, głównie rzymskie oraz monety polskie od XI – XX wieku. Ozdobą kolekcji jest tetradrachma Aleksandra Wielkiego z 320 r. p.n.e. oraz zbiór talarów z XVII – XIX wieku.
    • Kolekcja medali -  Zbiory działu historycznego są znacznie rozszerzone i oprócz eksponatów stricte historycznych zawierają także eksponaty z zakresu sztuki i rzemiosła artystycznego. W skład zbiorów historycznych wchodzą eksponaty dotyczące przeszłości historycznej miasta Jasła, pieczęcie miejskie i cechowe z XIX i pocz. XX wieku, eksponaty dotyczące działalności instytucji miejskich oraz cechów rzemieślniczych, drobne przedmioty stanowiące wyposażenie domów mieszczańskich a także elementy strojów mieszczańskich z przełomu XIX i XX wieku.
       

  • Zbiory wydzielone

    • Kolekcja paleontologiczna -  Powstała dzięki pasji kolekcjonerskiej dr Stanisława Kadyiego, znanego jasielskiego lekarza i kolekcjonera (1900 – 1980). W jej skład wchodzą skamieliny z terenu fliszu karpackiego, odciski ryb i mięczaków morskich w skałach osadowych, fragmenty kości ssaków z okresu zlodowaceń, głównie mamutów, fragmenty poroży turów i jeleni, oraz inne skamieliny zwierzęce i roślinne. Zbiór uzupełnia kolekcja przyrodnicza zawierająca szkielety współczesnych ryb i ssaków. Ozdobą kolekcji jest skamieniały odcisk pancerza żółwia oligoceńskiego znaleziony w Winnicy k/Krosna, unikat w skali europejskiej.
    • Kolekcja starodruków - W zbiorach bibliotecznych Muzeum Regionalnego w Jaśle, liczących około 5.000 tomów znajduje się wydzielona kolekcja starodruków. Obejmuje ona 138 woluminów. Najstarszym drukiem jest norymberska Biblia Latina z 1479 r., pochodząca z drukarni Kobergera. Z druków polskich najstarsze są dwie biblie polskie w tłumaczeniu Jana Leopolity z 1561 i 1577 roku. Obie pochodzą z krakowskiej drukarni Mikołaja Szarfenbergera. Wśród druków z XVI i XVII wieku znajduje się między innymi XII tom Pism Marcina Lutra z 1559 roku wydany w Wittenberdze, Physica curiosa Gaspara Schotto, dzieło znanego renesansowego polskiego historyka Marcina Kromera - De origine et rebus gestis Polonorum z 1589 roku, dwie kroniki polskie Aleksandra Gwagnina i Marcina Bielskiego i wiele innych. Do najciekawszych i najcenniejszych druków z XVIII wieku należy Atlas Śląska (Atlas Silesiae id est Ducatus) Homanna Jasta z 1750 roku, wydrukowany w Norymberdze. Najciekawszym drukiem z początku XIX wieku jest pierwsze, paryskie wydanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza z 1834 roku.
    • Zbiory archiwalne - Muzeum Regionalne w Jaśle posiada archiwa, które uzupeł niają zbiory działu etnograficznego i historycznego. W archiwach gromadzi się dokumenty oraz fotografie i negatywy fotograficzne.
      W skład archiwum działu etnograficznego wchodzi Archiwum Sprawozdawcze Etnograficzne, gromadzące materiały i opracowania z terenowych badań etnograficznych ( wywiady z twórcami ludowymi, opracowania dotyczące tradycyjnych rzemiosł wiejskich, dawnych zwyczajów ludowych ), teksty opracowań z zakresu etnografii regionu Pogórza, itp.

Additional Hints (No hints available.)