Skip to content

Fosilie EarthCache

Hidden : 1/10/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

SK: Vašou úlohou je hľadať kešku vo veľkom nákupnom centre! Myslíte, že to znie šialene?

CZ: Úkolem je hledat geokeš ve velkém nákupním centru! Myslíte, že to zní šíleně?


SK:

Fosílie

Fosílie sú tvorené mnohými rôznymi spôsobmi, ale väčšinou vznikajú, keď rastlina alebo zviera umrie vo vodnom prostredí a pochová ju bahno. Mäkké tkanivá sa rozkladajú rýchlo, takže zostanú iba tvrdé kosti či ulity. V priebehu času sa sediment usadzuje na zbytkoch organizmov a stvrdne do skaly. Tým bráni obaleným tvrdým tkanivám v rozpade a minerály nahradia pôvodný organický materiál buniek v procese, zvanom “skamenenie”.

 

Fosílie sa môžu tvoriť v neobvyklých situáciách. Malé živočíchy, alebo hmyz môžu uviaznuť v pasci miazgy (v smole, alebo živici zo stromov). Časom miazga stvrdne a vytvorí oranžový polodrahokam, nazývaný jantár. V niektorých kúskoch jantáru sú tak pochované pozostatky dobre zachovaných organizmov.

 

Sopečné erupcie môžu taktiež napomáhať vzniku skamenelín. Zvieratá totiž často mohli uviaznuť v tokoch horúceho popola, či bahna. V tomto prípade vzniká fosílny otvor v tvare fosilizovaného zvieraťa - vrátane mäkkých tkanív, často aj vrátane textúry kože daného živočícha.

 

Zďaleka najčastejšími fosílnymi pozostatkami sú ale ulitky morských bezstavovcov, akými sú slimáky, či lastúrniky. Tieto pozostatky tvoria väčšinu z fosílneho dedičstva, ktoré dnes nachádzame.

 

Rastliny môžu taktiež zanechať fosílie. Nie je to ale taký častý jav, ako u živočíchov. Jednotlivé rastlinné štruktúry totiž obyčajne neprežijú, pretože rastlinné materiály sú komprimované na menej než jednu stotinu ich pôvodnej veľkosti. Veľkú časť fosílneho dedičstva rastlín teda máme v skutočnosti v podobe uhlia - čo je fosílne dedičstvo celých generácií lesov.

 

 

Niektoré typy fosílií

Amonity patria medzi hlavonožce, sú blízkymi príbuznými chobotníc (aj napriek ich slimákovitému tvaru). Vyskytovali sa od obdobia devónu do konca kriedy. Pred 65 miliónmi rokov vymreli zároveň s dinosaurami. Amonity existovali 350 miliónov rokov a bol to jeden z najrozmanitejších živočíšnych druhov v histórií Zeme. Anatomicky, mali vnútorný komorový systém so spojovacou trubicou. Tá vťahovala vzduch do jednotlivých komôr. Týmto spôsobom sa mohli striedavo ponárať a vynárať nad vodu.

 

Belemnity, inak zvané aj “blesky”, alebo “diablove prsty”, sú najdôležitejšou skupinou fosílnych hlavonožcov. Vyskytovali sa od obdobia spodného karbónu až do konca obdobia kriedy. Vzhľadom sa podobali dnešným chobotniciam, mali 10 chápadiel a atramentový vak. Na chápadlách mali prísavky a háčiky. Belemnity pravdepodobne žili v kŕdľoch v pobrežných moriach tesne pod vodnou hladinou.

 

Huby sú mnohobunkové organizmy, ktoré nevykazujú špeciálne vyvinuté telá, len statické tkanivá. Sú len o niečo zložitejšie ako prvoky, existuje možstvo rôznych foriem.

 

Pokiaľ by ste si chceli prečítať o fosíliách viac:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Fosília

fosilie

Zalogovanie kešky:

Vašou úlohou je pohľadať fosílie (alebo skameneliny) v kameni, z ktorého je vypracovaná dlažba pasáže. Pre potreby zalogovania tejto kešky musíte splniť tieto úlohy:

1) Identifikujte živočícha, ktorého výrazné fosílie môžete nájsť v dlažbe. Pekne zachované skameneliny sú vyznačené v priloženom obrázku - plániku (1). Zistite a uveďte názov živočícha.
2) Určite geometrický tvar alebo obrazec, ktorý je pre fosílie tohto živočícha typický.
3) Navštívte miesto, vyznačené v plániku (2, pozor zmena obchodu na Decathlon!). Tam nájdete fosíliu v tvare zvieracej hlavy. Aké má rozmery? Z akých živočíchov sa skladá tento obrazec? Pokiaľ si nebudete istí, čo hľadáte, pozrite si spoiler (priložený obrázok v listingu).
4) Dobrovoľná úloha: Načrtnite fosíliu, ktorá vás zaujala a priložte jej fotku k logu, spoločne s reálnou fotkou pre porovnanie. Skúste zistiť, o akého tvora ide.
5) Pokiaľ sa vám niektorá fosília bude páčiť, poteším sa fotkám. Ale pozor! V obchodnom centre sa oficiálne nesmie fotiť!
5) Svoje odpovede mi zasielajte cez profil na môj e-mail.

Logovať môžete okamžite po odoslaní odpovedí. Pokiaľ bude odpoveď nesprávna, budem vás kontaktovať. Logy bez odpovedí budú zmazané.p>

CZ:

Fosilie

Fosilie jsou tvořeny mnoha různými způsoby, ale většinou vznikají, když rostlina nebo zvíře zemře ve vodním prostředí a je pohřbeno v bahně. Měkké tkáně se rychle rozkládají, takže zbydou jen tvrdé kosti či skořápky. V průběhu doby se sediment usazuje na zbytcích organismu a ztvrdne do skály. Tím brání obaleným tvrdým tkáním v rozpadu a minerály nahrazují původní organický materiál buněk v procesu zvaném "zkamenění".
 
Fosilie se mohou tvořit v neobvyklých situacích. Malí živočichové nebo hmyz můžou uvíznout v pasti mízy (ve smůle stromů). Časem míza ztvrdne a tvoří oranžový polodrahokam zvaný jantar. V některých kouscích jantaru jsou pak pohřbeny pozůstatky dobře zachovalých organismů.
 
Sopečné erupce mohou také napomáhat vzniku zkamenělin. Zvířata totiž často mohou uváznout v tocích horkého popela či bahna. V tomto případě vzniká fosilní otvor ve tvaru fosilizovaného zvířete – včetně měkkých tkání často i včetně textury kůže daného živočicha.
 
Zdaleka nejčastější fosilní pozůstatky jsou ale ze skořápek mořských bezobratlých živočichů, jakými jsou šneci či škeble. Tyto pozůstatky tvoří většinu z fosilního dědictví, které dnes máme.
 
Rostliny mohou také zanechat fosilie. Není to ovšem tak časté jako u živočichů. Jednotlivé rostlinné struktury totiž obvykle nepřežijí, protože rostlinné materiály jsou komprimovány na méně než jednu setinu jejich původní velikosti. Velkou část fosilního dědictví rostlin tedy máme ve skutečnosti v podobě uhlí, což je fosilní dědictví celých generací lesů.
 
 

Některé typy fosilií

Ammonité patří mezi hlavonožce, jsou blízkými příbuznými chobotnic (i přes jejich šnečí tvar). Ammonité se vyskytovali od období devonu až do konce křídy. Před 65 miliony let, vymřeli zároveň s dinosaury. Amomonité existovali 350 milionů let, a byl jeden z druhů a tvoří nejrozmanitější živočišný skupinu historie Země. Ammonites měli vnitřní komorový systém se spojovací trubicí. Ta vtánla vzduch do jednotlivých komor Ammonitů. Tímto způsobem se mohli ammonité ponořovat a vynořovat. .
 
Belemnité, jinak zvaní "blesky" nebo "ďáblovy prsty", jsou nejdůležitější skupinou fosilních hlavonožců. Vyskytovali se od období spodního karbonu do konce období křídy. Belemnité se vzhledem podobali dnešním chobotnicím, měli 10 chapadel a inkoustový vak, na chapadlech neměli přísavky ale háčky. Belemnité pravděpodobně žili v hejnech v pobřežních oblastech moří těsně pod vodní hladinou.
 
Houby jsou mnohobuněčné organismy, které nevykazují speciálně vyvinutá těla, jen statické tkáně. Houby jsou jen o málo složitější než prvoci. Existuje mnoho různých forem hub.
 
Pokud byste si chtěli přečíst o fosiliích více:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fosilie

http://www.cackon.net/sbirka/

 

fosilie

 

Zalogování keše:

Vaším úkolem je hledat fosilie (nebo-li zkameněliny) v kameni, ze kterého je udělána podlaha pasáže. Pro potřeby zalogování této keše musíte splnit tyto úkoly:

1) Identifikujte živočicha, jehož výrazné fosilie zde v podlaze můžete najít. Hezké zkameněliny jsou vyznačené na plánku (1) Zjistěte jeho jméno.
2) Určete geometrický tvar/obrazec, který je pro fosilie tohoto živočicha typický.
3) Navštivte místo vyznačené na plánku (2 - pozor, změna obchodu, nyní je tam Decathlon). Tam najděte fosilii ve tvaru zvířecí hlavy. Jaké má rozměry? Z jakých živočichů se skládá tento obrazec? Pokud si nebudete jistí, co hledáte, tak se podívejte na spoiler
4) Volitelný úkol: načrtněte fosilii, která vás zaujala a přiložte ji k logu společně s reálnou fotkou pro porovnání. Zkuste zjistit o jakého tvora se jedná.
5) Pokud se vám některá fosilie bude líbit, tak budu ráda za fotky Ale pozor v obchodním centru se oficiálně nesmí fotit!
5) Své odpovědi mi zasílejte přes profil na můj e-mail.
 

Logovat můžete okamžitě po odeslání odpovědi. Pokud bude odpověď chybná, tak vás budu kontaktovat. Logy bez odpovědi budou smazány.

 

Additional Hints (Decrypt)

FX: Uynqnw an mrzv. PM: Uyrqrw an mrzv.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)