Skip to content

SPORITELNA a RADNICE Traditional Geocache

Hidden : 5/7/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SPOŘITELNA a RADNICE


Každý, kdo projíždí městem od ulice Příborské na Frýdek, míjí v centru města Místek jednu z nejkrásnějších budov města Frýdku-Místku.
Dnes zde sídlí Lidová škola umění. Jen málokdo ví, za jakým účelem byla tato budova postavena. Tato krásná budova souvisí s historii prvních desetiletí Místecké spořitelny.

Zřízení spořitelny
Ve druhé polovině 19. století dochází k prudkému rozvoji hospodářství a podnikání. Aby drobní živnostníci a podnikatelé mohli rozjet své projekty, potřebovali finanční kapitál. Tyto potřeby vedly ke zřizování záložen (nejstarší záložna v našem okrese vznikla r. 1866 na Hukvaldech). Peníze tehdy v našem městě půjčovalo několik zámožných jednotlivců. Například Jan Viktor Schabenský (r. 1868 v Místku postavil první mechanickou tkalcovnu), v jeho hlavě se také zrodil nápad, který přednesl na schůzi obecního výboru 3. 12. 1869. Navrhl, aby město zřídilo svou obecní spořitelnu.
Jeho návrh byl nadšeně přijat a hned se přistoupilo ke zvolení výboru pro vypracování stanov. Císařsko královské místodržitelství v Brně stanovy schválilo 7. března 1871 a dalo svolení k založení spořitelny s podmínkou, že město Místek se za spořitelnu zaručí 8000 zlatými rakouské měny. Spořitelna dostala název Místecká spořitelna. Ředitelství spořitelny bylo zvolené 3. dubna 1871 a usneseno se otevřít spořitelnu v místnostech obecního úřadu v domě čp. 39.

Původní úřadovna spořitelny, dům čp.39 v Místku - hejtmanství a četnická stanice zároveň.
Budova stávala poblíž nové budovy Spořitelny

Snahy o získání vlastní budovy
Po překonání krize r. 1885 se vedení spořitelny rozhodlo zajistit vlastní budovu, kde by sídlila zároveň s obecními úřadovnami.
Získání samostatné budovy pro spořitelnu začalo být aktuální v r. 1892, kdy u výročí dvacetiletého trvání spořitelny bylo rozhodnuto odloučit se od obecní správy. Byl zakoupen dům č. p. 37 za 8000 zlatých. Místodržitelství činilo potíže s koupí domu, proto jej prozatímně zakoupila obec místecká, aby toto velmi příznivé místo pro stavbu nové budovy spořitelny udržela. Zatím našla spořitelna útočiště v jednom z obecních domů, kde už sídlila obecní strážnice, evidenční úřad a radnice. Výnosem z 22. srpna 1895 místodržitelství schválilo koupi domů č.p. 37 za 11 000 zlatých a č.p. 38 za 8 000 zl s podmínkou, že budova bude vystavěna k uctění památky jubilea 50. výročí vlády Františka Josefa I.

Budoucí staveniště budovy spořitelny část od Hlavní (Wilsonovy) třídy,
odkup obou budov v popředí schválen výnosem z 22.8.1895


Pro výstavbu nové spořitelní budovy byl vybrán návrh vídeňského architekta Josefa Hudetze z Vídně. Stavba byla zadána místnímu staviteli Auleghovi, ten ji však nedokončil. Dostavba byla svěřena místnímu staviteli Heřmanu Ripperovi, který budovu předal k užívání koncem r. 1898. I s vnitřním vybavením bylo proinvestováno 205 178 zlatých, což značně překročilo původní propočty (nepočítalo se s novým zadáním zakázky a také s tím, že spořitelna bude muset zaplatit soudní při a vyrovnání se sousedem Jakobem Pollakem, kterému byl při stavbě poškozen dům).
Sochy pilnost a spořivost, jež byly na budovu umístěny později, vytvořil vídeňský sochař Josef Skotnica. Taktéž krásný dubový strop v reprezentační zasedací síni byl instalován místeckou firmou Ludvíka Rundta dodatečně.
Portál hlavního vchodu. Sochy pilnost a spořivost - sochař Josef Skotnica


Spořitelna zahájila svoji činnost v nových prostorách 26. února 1899. Krásná a veliká budova spořitelny, kde v jednom z křídel byly služební byty a v přízemí prodejny (lékárna) se stala také sídlem městské radnice. Spořitelna stále neměla vlastní telefon, používala ten v obecních úřadovnách. Svůj slavnostně získává 21. března 1905.
Ve vestibulu byla umístěna pamětní deska s německým nápisem: „K vzpomínce na padesátileté jubileum vlády našeho císaře Františka Josefa I.”. Tím spořitelna dostála podmínce, kterou si stanovilo místodržitelství. Deska byla bohužel r. 1919 z vestibulu spořitelny odstraněna, jako mnoho jiných památek z doby německé správy.

Spořitelna za české správy
Rozpadem Rakousko-Uherska vznikly v Místku nové poměry, jimž se až dosud německá správa spořitelny nechtěla přizpůsobit.
Výnosem z 23. srpna 1919 nařizuje Zemská správa politická v Brně rozpuštění staré správy a okresnímu hejtmanství v Místku ukládá předat spořitelnu do rukou nové české správy. Česká správní komise přebírá spořitelnu 3. září 1919. Jejím hlavním úkolem bylo vymanit spořitelnu z tísnivých válečných ztrát, vrátit jí důvěru obyvatelstva obou národností a vést ústav k dalšímu rozkvětu.
Dne 15. listopadu 1919 se spořitelna stává členem Svazu československých spořitelen v Praze a usnáší se na opatření českých tiskopisů i na českém úřadování vnitřním a vedení obchodních knih v českém jazyce.

Místecká spořitelna a radnice za druhé světové války
Budovu tvořily silné zdi a v podzemí mohutné klenuté sklepy, ve kterých měla spořitelna trezorovou místnost. V přízemí budovy byla stále úřadovna spořitelny a v prvním a částečně druhém poschodí sídlila část obecního úřadu. V bočních traktech se nacházely nájemní byty. Za války zabrali Němci ve sklepě dvě místnosti a vybudovali tam Warnstelle, což byla v podstatě telefonní ústředna, přes kterou probíhalo hlášení o náletové situaci, dobře známé hlášení v rádiu: Achtung! Achtung! Über dem Reichsgebiet! Achtung! Achtung! Über dem Reichsgebiet be?ndet sich kein feindliches Flugzeug! A nebo: Letecké svazy letí od jihu směrem na Drážďany, apod. V takovém případě vyběhl někdo na věžičku a dalekohledem pátral, kde co letí. Telefonem pak hlásil do sklepa, co zjistil, a ten, co měl službu dole, informace předával dál.
Místecká spořitelna a radnice za druhé světové války


Po roce 1945 došlo k likvidaci bankovního systému. Znárodňovací dekrety vešly v platnosti od 28.10.1945. Po únoru 1948 dochází v republice k přestavbě bankovní soustavy vytvořením Investiční banky, obchodní banky přešly pod Živnostenskou banku (na SK Tatrabanka).

Podle zákona ze dne 20.6.1948, číslo 181 §6, sloučilo ministerstvo po předchozích poradách v městě všechny ústavy lidového peněžnictví. Sloučení bylo provedeno univerzální sukcesí bez likvidace na samostatný ústav lidového peněžnictví.
Název nového podniku je Okresní spořitelna a záložna ve Frýdku-Místku, jehož ústředna je umístěna v budově bývalé spořitelny ve Frýdku (dnešní radnice) a pobočka v budově Národní záložny Místecké (dnes budova zkrachovalé Morávia banky). Do sloučeného ústavu přešly tyto dosavadní ústavy lidového peněžnictví:
1. Frýdecká i Místecká Spořitelna
2. Národní záložna Místecká v Místku
3. Občanská záložna ve Frýdku
4. Zemědělská záložna ve Frýdku
5. Lidová a zemědělská záložna v Místku
6. Spořitelní a záloženský spolek ve Starém Městě


Spořitelna ve městě nadále zůstávala pro širokou veřejnost. Ze svých výnosů věnovala mnoho peněz na zvelebení města a všemožně podporovaly veřejný život v městě. Naproti tomu byly ve městě také filiálky Živnostenské banky a Legiobanky, které obchodovaly především s našimi průmyslníky. Měly tedy největší a nejvýnosnější obchody v městě a v celém okolí. A přece po těchto podnicích nezůstává v městě žádných stop ve prospěch veřejnosti.
Do místnosti bývalé Občanské záložny (Frýdek - dnes ČSOB) se nastěhovala pobočka Státní banky a místnosti spořitelny v Místku převzala Národní pojišťovna (založena r. 1922) .

Současná podoba budovy Základní umělecké školy

30. srpna 1962 bylo Lidové škole umění přiděleno prvních 9 místností této budovy bývalé Místecké spořitelny. V následujících letech škola přibírala další prostory včetně historického sálu s velmi dobrou akustikou.
V současnosti škola užívá v podstatě celou tuto nádhernou budovu budovu.
Zdroj informací: K.Lepíková, kronika města a publikace o Spořitelně

Umístění je zvoleno z kolizních důvodů, ale budovu lze zahlédnout.

Additional Hints (Decrypt)

xenovpxn an xenovpv - wvarub fv arifvzrw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)