How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mistrovství Evropy ve fotbale

Mistrovství evropy ve fotbale (označované zkratkou EURO) je hlavní fotbalovou soutěží národních mužských týmů, které jsou členy Unie evropských fotbalových asociací (UEFA). Mistrovství se koná každé čtyři roky od roku 1960, a to vždy v sudém roce mezi dvěma světovými šampionáty.

Před zahájením turnaje musí všechny týmy s vyjímkou hostující země (ta se do hlavní soutěže kvalifikuje automaticky) podstoupit kvalifikaci. Vítěž turnaje získá možnost účastnit se následujícího mistrovství světa, ale této možnosti nemusí využít.

Dosavadních 15 evropských šampionátů vyhrálo 10 různých národních týmů. Německo a Španělsko získali po třech titulech, Francie získala dva tituly a Sovětský svaz, Itálie, Československo, Nizozemí, Dánsko, Řecko a Portugalsko získali po jednom titulu. Španělsko je dosud jediným týmem, kterému se podařilo získat dva po sobě jdoucí tituly, a to v letech 2008 a 2012. Jedná se o druhý nejsledovanější fotbalový turnaj na světě, hned po mistrovství světa. Finále EURA 2012 sledovalo po celém světě okolo 300 miliónů lidí.

1960

První mistrovství Evropy se konalo v roce 1960 ve Francii a do hlavního turnaje postoupily čtyři týmy včetně Československa. Turnaji předcházela kvalifikace, které se zúčastnilo 17 týmů. V kvalifikaci chyběly takové významné týmy jako Anglie, Nizozemí, Západní Německo nebo Itálie. Španělsko, ve kterém v té době vládl Francisco Franco, odmítlo ve čtvrtfinále (to bylo součástí kvalifikace a hrálo se na dva zápasy - jeden domácí a jeden na hřišti soupeře) odcestovat do Sovětského svazu, který podporoval stoupence tzv. Druhé španělské republiky. Do finálového turnaje pro čtyři týmy tak nakonec postoupily tři týmy z komunistických zemí: SSSR, ČSSR a Jugoslávie.

Ve finále SSSR porazil Jugoslávii a stal se tak historicky prvním evropským šampionem. Československo pak v zápase o třetí místo porazilo domácí Francii.

1964

V roce 1964 se finálový turnaj konal ve Španělsku. Počet týmů v kvalifikaci se zvýšil na 29, ale opět chybělo Západní Německo. Řecko odstoupilo z kvalifikace poté, co bylo vylosováno do skupiny společně s Albánií, se kterou bylo v té době ve válečném stavu. Ve finále zvítězili domácí Španělé, kteří porazili obhájce ze Sovětského svazu.

1968

V roce 1968 se finálový turnaj konal v Itálii a počet týmů v kvalifikaci se zvýšil na 31. V semifinále došlo k unikátní a z dnešního pohledu úsměvné situaci, kdy zápas mezi domácí Itálií a Sovětským svazem skončil i po prodloužení bezbrankovou remízou, a protože se tehdy v mezistátních zápasech nepoužíval penaltový rozstřel a na opakované utkání nebyl čas, rozhodl o výsledku utkání podle tehdejších regulí hod mincí. Kapitáni a sudí se odebrali do kabin, kde si výherní stranu mince vybral kapitán italského týmu a Itálie tak postoupila do finále. Finálový zápas mezi Itálií a Jugoslávií skončil po prodloužení také nerozhodným výsledkem 1:1, ale v tomto případě se již hrál o dva dny později opakovaný zápas, ve kterém domácí Itálie zvítězila 2:0.

1972

V roce 1972 se turnaj konal v Belgii a vítězem se stalo Západní Německo, které ve finále porazilo Sovětský svaz 3:0.

1976

V roce 1976 se turnaj konal v Jugoslávii a byl posledním závěrečným turnajem, kterého se účastnila pouze čtyři mužstva. Bylo to také naposledy, kdy pořádající tým musel projít kvalifikací. Byl to první a také poslední turnaj, kde všechny čtyři zápasy byly rozhodnuty až v prodloužení, buď gólem, nebo na penalty. Byl to také první velký mezinárodní turnaj, ve kterém byl využit penaltový rozstřel. Do finále se probojovaly týmy Československa a Západního Německa. Československo vedlo už 2:0, ale Německu se podařilo vyrovnat brankou v 89. minutě a zápas se dostal do prodloužení, kde však žádný gól nepadl. UEFA navrhla odehrání opakovaného utkání o dva dny později, ale hráči obou mužstev tuto variantu odmítli a zvolili si penaltový rozstřel. Prvních sedm exekutorů penalty proměnilo, ale pak Uli Hoeneß překopl bránu. Míč si pak postavil na značku Antonín Panenka a svým slavným „vršovickým dloubákem“ ukončil zápas ve prospěch Československa.

1980

V roce 1980 se mistrovství Evropy konalo opět v Itálii a počet týmů účastnících se závěrečného turnaje byl poprvé zvýšen na osm. Týmy byly rozděleny do dvou skupin po čtyřech, kde hrál každý s každým a vítězové skupiny postoupili přímo do finále (nehrálo se žádné semifinále). Ve finále zvítězilo Západní Německo 2:1 v souboji s Belgií. O třetí místo se utkala domácí Itálie s Československem a zápas skončil i po prodloužení nerozhodně 1:1. Prvních osm dvojic exekutorů své penalty proměnilo a rozhodla až osmnáctá penalta, kterou neproměnil Ital Collovati a Československo tak získalo třetí místo.

1984

V roce 1984 se turnaj konal ve Francii a počet účastníků zůstal nezměněn. Změnil se však herní systém, kdy dva nejlepší týmy ze skupiny postoupily do semifinále a vítězové následně do finále. Zároveň byl zrušen zápas o třetí místo. Vítězem se stala domácí Francie, která ve finále porazila Španělsko výsledkem 2:0. Francii vedl jako kapitán Michel Platini a podařilo se mu vstřelit 9 branek v 5 zápasech.

1988

V roce 1988 se mistrovství konalo v Západním Německu a formát turnaje zůstal zachován. Do finále se probojovaly týmy Sovětského svazu a Nizozemí. Zápas skončil vítězstvím Nizozemí výsledkem 2:0. Zajímavostí turnaje je, že v žádném zápase nebyla udělena červená karta, žádný zápas neskončil bezbrankovou remízou a žádný zápas se nedostal do prodloužení nebo penaltového rozstřelu.

1992 Euro 1992

Mistrovství Evropy v roce 1992 se odehrálo ve Švédsku a překvapivým vítězem se stalo Dánsko, které se do závěrečného turnaje dostalo až poté co UEFA neumožnila účast na turnaji Jugoslávii, protože některé státy Socialistické federativní republiky Jugoslávie byly v té době navzájem ve válečném stavu. V semifinále porazili Dánové obhájce z Nizozemí na penalty a ve finále porazili úřadující světové šampiony z Německa výsledkem 2:0. Byl to první turnaj, na kterém se představilo sjednocené Německo, a také to bylo poprvé, kdy hráči měli na svých zádech jmenovky.

1996 Euro 1996

Euro 96 se konalo v Anglii a počet týmů v závěrečném turnaji byl zdvojnásoben na 16. Na tomto turnaji se poprvé začala používat zkratka EURO [rok]. Týmy byly rozděleny do čtyř skupin, z nichž dvě nejlepší mužstva postoupily do čtvrtfinále. Byl to první mezinárodní turnaj, na kterém se představil nově vzniklý stát Česká republika. ČR skončila druhá ve skupině C, když prohrála 0:2 s Německem, zvítězila 2:1 s Itálií a remizovala 3:3 s Ruskem. Ve čtvrtfinále narazila ČR na Portugalsko a zvítězila 1:0 gólem Karla Poborského z 53. minuty. Semifinále sehrála ČR s Francií a zápas skončil i po prodloužení bezbrankovou remízou. Rozhodl až penaltový rozstřel, v němž prvních 10 exekutorů své kopy proměnilo, a v šesté dvojici neproměnil Francouz Pedros. Do finále se probojovaly týmy ČR a Německa, které se tak na turnaji utkaly už podruhé. ČR vedla 1:0 gólem z 59. minuty, kdy Patrik Berger proměnil penaltu, ale v 73. minutě vyrovnal Oliver Bierhoff, a zápas se tak dostal do prodloužení. V něm pak v 95. minutě opět Oliver Bierhoff vstřelil tzv. zlatý gól, který celý zápas ukončil, a vítězem se stalo Německo. Bylo to poprvé v historii, kdy velký mezinárodní zápas rozhodl tzv. zlatý gól (když v prodloužení padne gól utkání končí vítězstvím skórujícího týmu). Do té doby se vždy hrálo celé prodloužení.

2000 Euro 2000

EURO 2000 bylo prvním turnajem, který pořádaly dvě země, a to Nizozemí a Belgie. Největším favoritem turnaje byli úřadující světoví šampioni z Francie, kteří také potvrdili předpovědi a ve finále, které se konalo v Rotterdamu, porazili Itálii 2:1 v prodloužení, v němž David Trezeguet vstřelil „Zlatý gól“.

2004 Euro 2004

Hostitelem šampionátu v roce 2004 bylo Portugalsko a stejně jako v roce 1992 skončilo velkým překvapením, když v turnaji zvítězilo Řecko, na nějž byl před startem vypsán kurz na vítězství v poměru 150:1. Na cestě do finále porazili Řekové obhájce z Francie a v semifinále Českou republiku když po základní době skončil zápas bezbrankovou remízou a o vítězi rozhodlo prodloužení, ve kterém byl poprvé uplatněn tzv. „Stříbrný gól“, který nahradil předchozí „Zlatý gól“. Pokud v systému „Stříbrného gólu“ padne branka v průběhu prvního 15-ti minutového prodloužení, odehraje se toto prodloužení až do konce, a teprve poté je vyhlášen vítěz (pokud druhé mužstvo nestihne vyrovnat). Mužstva si dokonce mohla před začátkem prodloužení vybrat, zda chtějí využít systém „Zlatého gólu“ nebo „Stříbrného gólu“ anebo ani jeden ze jmenovaných. Řekům se v zápase podařilo skórovat z rohového kopu 2 vteřiny před koncem prvního prodloužení, a český tým už tak neměl šanci v systému Stříbrného gólu na branku odpovědět a do finále postoupilo Řecko. Ve finále pak Řecko porazilo Portugalsko 1:0.

Poznámka: Systém „Zlatého gólu“ (včetně varianty „Stříbrný gól“) je obecně považován za nepovedený experiment, který nepřinesl aktivnější ani útočnější hru, a možnost výběru z více herních systémů způsobovala jen zmatky. Po EURU 2004 byly oba tyto systémy vyškrtnuty z pravidel a v případě nerozhodného výsledku se na velkých mezinárodních turnajích vždy hraje celé prodloužení v délce 2x15 minut a v případě nerozhodného výsledku na konci prodloužení je využit penaltový rozstřel.

2008 Euro 2008

V roce 2008 se turnaj už podruhé konal ve dvou pořadatelských zemích, a to v Rakousku a ve Švýcarsku. Byla zde také představena nová trofej pro vítěze. Do finále, které se konalo ve Vídni, se probojovaly týmy Španělska a Německa. Španělsko vyhrálo 1:0 díky gólu Fernanda Torrese z 33. minuty.

2012 Euro 2012

EURO 2012 se konalo v Polsku a na Ukrajině. Španělsko se stalo prvním týmem, který dokázal obhájit titul mistra Evropy, když ve finále hraném v Kyjevě porazilo Itálii 4:0. Španělsko se stalo zároveň prvním týmem historie, který dokázal vyhrát tři velké turnaje v řadě (EURO 2008, MS 2010 a EURO 2012). Fernando Torres se stal prvním hráčem historie, který dokázal vstřelit dva góly ve dvou různých finále eura. Na turnaji padlo historicky největší množství branek vstřelených hlavou (26 ze 76) a kontroverzním momentem se stal neuznaný gól Ukrajinců s Anglií, kdy podle televizních záznamů míč jednoznačně celým objemem přešel brankovou čáru.

2016 Euro 2016

V roce 2016 se euro konalo již potřetí ve Francii a počet účastníků závěrečného tunaje byl rozšířen na 24. Týmy byly rozděleny do šesti skupin po čtyřech týmech a byl upraven postupový klíč tak, že do vyřazovací části postoupilo 16 týmů a oproti minulým letem se navíc hrálo osmifinále. Turnaj vyhrál tým Portugalska navzdory tomu, že ve své základní skupině nevyhrál jediný zápas a do vyřazovací části postoupil až z třetího místa. Ve finále portugalci porazili 1:0 vysoce favorizovaný domácí tým Francie.

1996 Anglie Německo Česká republika Anglie, Francie 2:1 v prodloužení
2000 Belgie a Nizozemsko Francie Itálie Nizozemsko, Portugalsko 2:1 v prodloužení

EURO v roce 2020 Euro 2020

Na EURU 2020 se opět představí 24 týmů. O pořadatelství se ucházelo Turecko a o společné pořádání turnaje měli zájem Skotsko, Irsko a Wales a také Gruzie společně s Ázerbájdžánem. Protože se bude slavit 60-ti leté výročí od prvního evropského šampionátu, UEFA nakonec rozhodla, že se turnaj bude konat v 13 různých městech v 13 různých zemích:

Ázerbájdžán – Baku - čtvrtfinále a zápasy ve skupině
Anglie – Londýn - finále a semifinále + zápasy ve skupině původně plánované v Belgii
Belgie – Brusel - osmifinále a zápasy ve skupině - zápasy odebrány kvůli průtahům se stavbou stadionu