Skip to Content

<

Prirodni pamatka: Vanuv kamen

A cache by Tommy 23 + Rozarka82 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/07/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Přírodní památka: Váňův kámen

 

Tato earthcache Vám představí přirozený skalní útvar, který vytvořila kra jurského vápence a jako jeden z mála nebyl poničen těžbou vápence v okolí městečka Štramberk.


Váňův kámen je přírodní památka, kterou najdeme ve východní části městečka Štramberk v oblasti bývalého lomu. Lokalita je součástí přírodního parku Podbeskydí. Jižním směrem od Váňova kamene je oblast národní přírodní památky Šipka. Přírodní památku Váňův kámen tvoří skalní útvar, který vytvořila kra jurského vápence. Kámen je jedním z malého množství přirozených skalních útvarů, které nebyly poničeny těžbou vápence v okolí městečka Štramberk. V okolí tohoto města je několik míst kde jsou viditelný kry štramberského vápence. Největší oblasti představují vrcholky Kotouč ( 495 m.n.m.) a Horní a Dolní Skalky. Ve štramberském vápenci byly nalezeny významné zkameněliny, které představují ekosystém fosilního korálového rifu. Z pestrých nálezů zkamenělin tu bylo rozlišeno na 600 druhů živočichů. K nejvýznamnějším z nálazů se řadí zkameněliny mikroorganismů tak zvaných nálevníků. Vápenec tvoří koráli, a také řasy a sinice, které tvoří zpevňující složku. Největší množství zkamenělin představovali mlži a břichonožci. Po nich co se týká počtu nálezů zkamenělin jsou ramenonožci, hlavonožci, ježovky, mechovky, červy a řada bezobratlých živočichů a také hub a rybích zubů. Na malých výstupech vápencových skalek se dochovaly části skalních štěrbin a primitivních půd. Z rostlin se tu daří rozchodníku bílému a ostrému, sleziníku červenému a routičce, mochně jarní, devaterníku velkokvětému tmavému a hvozdíku kartouzku. V místech kde je více zeminy rostou travobylinné porosty s teplomilnými bylinami a to tolitou lékařskou či kostřavou žlábkatou. Kolem přírodní památky se daří bazické dubové bučině a lipové javořině. Tato oblast byla vyhlášena přírodní památkou v roce XXXX na ploše 0,77 hektarů. Lokalita se nachází v nadmořské výšce 416 až 447 metrů.

Zdroj informací: http://www.turistika.cz/mista/vanuv-kamen--1

Podmínky k uznání logu:

1). Kdy byl Váňův kámen vyhlášen přírodní památkou?

2). Co je nejdůležitějším zpevňujícím stavebním prvkem tohoto útesu?

3). Co se zde vyskytuje na skalních výstupcích?

4). Čistý vápenec má bílou barvu, vysvětli co způsobuje jeho zbarvení do šeda až červena?

5). Když se postavíte na souřadnice stage 2., popište jaký tvar má čelní stěna Váňova kamene.

6). Budeme rádi, když přiložíte i fotku (tato podmínka je nepovinná)

Odpovědi zasílejte na e-mail: 23tommy638@gmail.com a můžete ihned logovat, v případě nejasností bych Vás kontaktoval.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

247 Logged Visits

Found it 245     Write note 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 153 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.