Skip to content

Cmentarz wojenny nr 357 – Kamionka Mała Traditional Geocache

A cache by xMt Message this owner
Hidden : 1/16/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[PL] Skrzynka zawiera logbook, ołówek oraz przedmioty na wymianę. Znajduje się w lesie za cmentarzem.

[EN] Cache contains logbook, pencil and items for exchange. Hidden in the forest outside of the cementary.


„Tymczasem pod Krakowem złamała się potęga carskiej Rosji. Na pomoc "naszym" przyszedł Prus i dzięki temu zatrzymała się ofensywa rosyjska. Moskale rozpoczęli nagły odwrót. Po kilku dniach spokoju, dały się usłyszeć strzały i we wsi zjawił się patrol rosyjski wypytujący z niemałym strachem mieszkańców "Choroszo Gierman stupaje". Moskale cofnęli się na Jastrząbkę i tam się okopali. "Nasi" zajęli wieś i na Rosochatce się okopali. Rozpoczęła się żmudna walka pozycyjna. Ludzie musieli uchodzić ze swych mieszkań , gdyż huraganowe pociski w każdej sekundzie czyniły życie niepewnem.” Czesław Blajda

Wzniesienie Jastrząbka o wysokości 530 m należy do Beskidu Wyspowego. W grudniu 1914 roku było ono miejscem walk toczonych w ramach operacji limanowsko-łapanowskiej. Śladem tamtych wydarzeń jest Cmentarz Wojenny nr 357, położony tuż poniżej zalesionego wierzchołka Jastrząbki, na jej północno-wschodnich stokach.

Kaplica cmentarna

Pochowano tutaj żołnierzy armii rosyjskiej, austriacko-węgierskiej i pruskiej, którzy zginęli na okolicznych terenach w dniach 8-13 grudnia 1914. Oprócz poległych na samej Jastrząbce, pochowani są tu żołnierze obu stron, którzy zginęli w walce o górującą nad okolicą Kobyłę (605 m).

Do budowy cmentarza przystąpiono niezwłocznie po wyparciu wojsk rosyjskich dalej na wschód. Zwraca uwagę zastosowane założenie; na jednym cmentarzu wspólnie chowano zarówno żołnierzy własnych (armii austriacko-węgierskiej), sojuszniczej armii niemieckiej, jak i wrogiej armii rosyjskiej, przy czym zarówno dla żołnierzy własnej, jak i wrogiej armii stosowano tę samą metodę pochówku i równie reprezentacyjne nagrobki. Na cmentarzu tym pochowano w 53 mogiłach pojedynczych i 59 zbiorowych łącznie 260 żołnierzy, w tej liczbie:
- 92 żołnierzy armii austriackiej z 1, 18, 24 i 25 pułku strzelców oraz 45 pułku artylerii landwery
- 11 żołnierzy armii niemieckiej z 217 pruskiego rezerwowego pułku piechoty
- 57 żołnierzy armii rosyjskiej
(Tablica informacyjna przy bramie cmentarza podaje inną liczbę – 246 żołnierzy.)

Projektantem cmentarza był Gustav Ludwig. Do prac przy jego budowie wykorzystano głównie jeńców. Cmentarz ma powierzchnię około 1200 m² i znajduje się na lekko tylko pochylonym stoku. Zbudowano go na planie prostokąta (z niewielkim wybrzuszeniem od strony bramy wejściowej). Ogrodzony jest drewnianym płotem na betonowej podmurówce i betonowych słupkach. Bramę wejściową tworzą dwa solidne betonowe słupy nakryte betonowymi cokołami i drewniana furtka. W słupy te wmurowane były po trzy łuski artyleryjskie od pocisków dużego kalibru. Z czasem uległy jednak przerdzewieniu i przy remoncie ogrodzenia usunięto je. Od bramy wejściowej prowadzi żwirowana ścieżka rozgałęziająca się na dwie alejki spacerowe, po bokach zabezpieczone betonowymi krawężnikami. W tylnej części cmentarza znajduje się duża kaplica na murowanym z kamienia tarasie, na który prowadzą kamienne schody. Wykonana z drewna kaplica o wysokości 13 m ma stromy dach zwieńczony krzyżem. Dach kryty jest w górnej części gontami, w dolnej blachą. Kaplica posiada z wszystkich stron niskie podcienia podparte dwunastoma ozdobnymi słupkami drewnianymi. Wewnątrz kaplicy znajduje się drewniany ołtarz z krzyżem.

Na środku cmentarza znajduje się murowany z kamienia pomnik w kształcie kopca zwieńczonego kamiennym krzyżem wykonanym z jednego kamienia. Krzyż ten według podań wykonany został dobrowolnie przez jednego z jeńców. Do podstawy kopca wmurowano betonowe stele z nazwiskami. Na mogiłach żołnierzy znajdują się betonowe cokoliki, do których wmurowano żeliwne krzyże. Są to krzyże trzech rodzajów, zależnie od rodzaju armii, do której należeli żołnierze.

W 1991 na cmentarzu w Jastrząbce przeprowadzono kompleksowy remont. M.in. wycięto kilka starych drzew, które niszczyły cmentarz, odnowiono wszystkie elementy drewniane, poprawiono alejki, poddano konserwacji krzyże żeliwne itp. Cmentarz w 1991 ponownie poświęcono, a w uroczystości tej wzięła udział także delegacja z Austrii. Co roku, w czasie Święta Niepodległości, cmentarz jest miejscem uroczystości patriotycznych.

Do cmentarza prowadzi asfaltowana, wąska i stroma droga odgałęziająca się w lewo od drogi Rozdziele – Laskowa, druga za drewnianym, zabytkowym kościołem w Rozdzielu. Dojazd w zimie stanowi pewne wyzwanie, ale droga jest zazwyczaj dobrze utrzymana, więc powinno się udać. Oznaczenia dojazdu do cmentarza dość dobre, drogowskazu brakuje tylko na ostatnim skrzyżowaniu, tuż przed szczytem – trzeba skręcić ostro w lewo, a potem prosto wzdłuż domów. Przy cmentarzu niewielki parking i ławeczka. Na północ rozciąga się rozległy i piękny widok na przełęcz łączącą wsie Kamionka Mała i Rozdziele Dolne oraz zamykające horyzont długie pasmo Kobyły. Oficjalna, używana w dokumentacji Kriegsgraber-Abteilung nazwa cmentarza Orłówka pochodzi od przysiółka wsi Kamionka Mała.

Źródła:
Wikipedia
www.zegocina.pl
www.polskaniezwykla.pl


Skrzynka to mały pojemnik ukryty w lesie kilkadziesiąt metrów za ogrodzeniem cmentarza. Współrzędne z powodu drzew mogą być niedokładne. Po znalezieniu warto pójść jeszcze kawałek dalej drogą przez las, widok pod drugiej stronie wzniesienia jest równie piękny i ciekawy. Udanych poszukiwań!

Additional Hints (Decrypt)

[PL] flwnzfxvr xbemravr [EN] fvnzrfr ebbgf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)