Skip to content

Skansen Rzeki Pilicy Multi-Cache

Hidden : 3/22/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HISTORIA TOMASZOWA W SKRÓCIE:

Tomaszów Mazowiecki został założony przez hrabiego Antoniego Ostrowskiego, który nazwał osadę na część swojego ojca Tomasza. Zalążek przyszłego miasta pojawia się już pod koniec XVIII wieku, gdy Tomasz Ostrowski wybudował w tym miejscu piec do wytapiania surówki, po odkryciu żelaznych rud syderytowych. Dalszy rozwój nastąpił, gdy w 1805 roku dobra przejął najstarszy syn Tomasza, Antonii. Pierwsi osadnicy przybyli na przełomie 1822 i 1823 roku. Na te lata przypada również intensywny rozwoju aż w 1824 Tomaszów otrzymał prawa osady fabryczno-handlowej, a 6 lipca 1830r. prawa miejskie. Wszelkie dalsze plany dobrze prosperującego miasta zniwelowało powstanie listopadowe, w którym udział brał Antonii. Dobra Ostrowskich zostały skonfiskowane i przeszły na własność Skarbu Państwa, a Antonii za udział w powstaniu oraz poparcie wniosku o detronizację dynastii Romanowów został skazany zaocznie na śmierć. Uniknął wyroku emigrując do Francji, gdzie zmarł w 1845 roku. Po kilkunastu latach pobytu za granicą powrócił do Królestwa Polskiego jeden z synów Antoniego – Stanisław. Odkupił skonfiskowane włości oraz wypełnił dawne zobowiązanie ojca wobec mieszkańców Tomaszowa – przyczynił się do wybudowania kościoła św. Antoniego. Kolejne pokolenia dalej aktywnie działały w Tomaszowie aż do II wojny światowej, gdy Ostrowscy utracili swoje dobra ziemskie. Po wojnie nastąpił dalszy rozwój miasta, a dziś Tomaszów Mazowiecki to szóste co do wielkości i czwarte co do ludności miasto w województwie łódzkim.


SKANSEN RZEKI PILICY:

Skansen ten jest pierwszym w Polsce muzeum na świeżym powietrzu poświęconym rzece. Powstaje od 2000 roku i gromadzi eksponaty związane z Pilicą oraz okolicznymi terenami. Znajdziecie tutaj m.in. militaria wydobyte z dna rzeki, a wśród nich najcenniejszy jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe, drewniany młyn wodny przeniesiony wraz z całym wyposażeniem ze wsi Kuźnica Żerechowska, piękny budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin (dawniej "Wolbórka") zwany "stacyjką Reymonta" czy żelbetonowy bunkier przeniesiony ze wsi Włodzimierzów koło Sulejowa.


MIEJSCE UKRYCIA:

Pojemnik finałowy nie znajduje się pod podanymi współrzędnymi. Gdy dotrzesz do pierwszego etapu podpowie Ci on co zrobić dalej. Finał znajduje się na terenie muzeum, pracownicy są poinformowaniu o jego istnieniu, a podejmować go można tylko w godzinach pracy Skansenu:

1 kwietnia – 31 października
od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 18.00

1 listopada – 31 marca
od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz
w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 16.00

W poniedziałki skansen nieczynny.



SKRYTKA:

W skrytce certyfikaty dla znalazców, logbook, długopisy, PWG, TB oraz przedmioty na wymianę. Bardzo proszę dokonywać uczciwych wymian, za rzeczy które sami w pojemniku chcielibyście znaleźć. Nie zostawiamy paragonów, kasztanów, zepsutych zabawek etc.!






Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)