Skip to content

Ostara Event Cache

This cache has been archived.

BajkerPatejl: Je na čase udělat místo dalšímu svátku. Všem děkuji za účast.

More
Hidden : Saturday, March 25, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Většina lidí dnes ani netuší, jak staré základy mají některé svátky, které slavíme do dnešních dní. Když se Evropou šířilo křesťanství, bylo investováno mnoho sil do potlačení lidových oslav a do vymícení původních bohů, mýtů a démonů a s nimi spojených pověr a rituálů. Nejrychleji se křesťanům podařilo zlikvidovat pohanská božstva – s tím ostatním už to tak snadné nebylo, a tak se mnoho z pověr, démonologie a svátků původních pohanů uchovalo až do dnešních dní.

Ostara,

 neboli Eostré je stará pohanská bohyně plodnosti a ženské síly. Je spojována s příchodem jara, naši slovanští předkové jí říkali Vesna. Její totemové zvíře je králík, symbol nejen jara, ale také plodnosti - vždyť na jaře se rodí mladí zajíčci, březňáčci.

Starý keltský svátek Ostara (20. - 21. březen) je oslavován v době, kdy noc a den jsou stejně dlouhé a vyrovnané a Slunce na severní dráze překročí rovník, tedy v den jarní rovnodennosti. Ostara je severská bohyně jara a plodnosti. Je znázorňována se symbolem vejce (zárodkem stvoření vesmíru) a posvátným králíkem, který představuje plodnost. Tomuto keltskému svátku jsou v novodobé křesťanské tradici nejblíže oslavy Velikonoc.

Tento svátek je hojně rozšířený ve všech kulturách a většinu zvyků později převzalo křesťanství a spojilo je ze znovuzrozením Krista, přičemž o znovuzrození tu šlo už dávno před nimi - o znovuzrození Matky Přírody, která se probouzí po dlouhém zimním spánku, aby zase ožila v plné síle a nádheře.

 

Mrskání pruty, tak rozšířené u nás, mělo přelít sílu z přírody do lidí a vejce už dávno symbolizovalo nový život.

Pro Kelty byl den jarní rovnodennosti jedním z nejdůležitějších dní v celém roce. Byl to čas plození, kdy narůstající světlo získává nadvládu nad tmou. Probouzí se bujná bohyně plození, sejí se semena, příbytky se čistí od negativních a starých energií a zdobí se jarními symboly života (věnci, kraslicemi v pastelových barvách, žlutými květy, barvenými stuhami, magickými znaky, rohy hojnosti). Za východu slunce zapalovali Keltové očistné ohně. Zima odešla a začalo období radosti. Období nového života a nových začátků.

Kdy: jarní rovnodennost

Další názvy: Eostre, Den Paní

Symboly: vejce, rovnoramenný kříž, motýl, králíci, beránci, mláďátka obecně, proutí

Barvy: pastelové

Byliny: prvosenky, tymián, fialky, ale především žluté narcisy, veselé tulipány a petrklíče a hyacinty v květináčcích, větvičky zlatého deště

Kameny: akvamarín, turmalín, fluorit

Co se slaví: Tento svátek byl v různých keltských tradicích slaven různě. Některé kmeny uctívali v tento den Boha Válečníka, který bojoval s temnotou v čase, kdy den i noc jsou stejně dlouhé, světlo však pomalu, ale jistě získává navrch. Jiné tradice uctívali Matku Zemi a pomáhali jí s probouzením. Poslední známá podoba tohoto sabatu byl počátek dvoření Boha Bohyni, které bude završeno o Beltainu pohlavním aktem.

Jak se slaví: Obvyklý tanec, jídlo a zapálené hranice jsou doplněné o pár rituálů, ty se však kmen od kmene lišily. Byl to tanec Boha Válečníka (samostatně) či tanec Boha a Bohyně (páry). Někdy také děti pomocí poklepávání hůlkou budily ze spánku Matku Zemi a přivolávaly její životodárnou sílu.

Velikonoce

 či pascha jsou nej významnějším křesťanským svátkem, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, k němuž podle křesťanské víry došlo třetího dne po jeho ukřižování, k němuž došlo kolem roku 30 či 33 v blízkosti významného židovského svátku pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Hospodinem z egyptského otroctví. V západní křesťanské tradici Velikonoce připadají na neděli po prvním jarním úplňku, tedy na měsíc březen či duben. Slovanský název svátku, Velikonoce, se vztahuje na “velkou noc”, v níž byl Kristus vzkříšen.

Velikonoční symboly

Beránek představoval v židovské tradici Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.

Kříž je nej důležitějším z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Tento trest patřil k trestům nejvíce krutým a ponižujícím.

Vajíčko, symbol nového života. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. Důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.

Nenáboženské velikonoční tradice

Pomlázka

Nejstarší zmínka o pomlázce pochází ze 14. století, z pamětí pražského kazatele Konráda Waldhausera, který popsal pomlázku ve velikonočním kázání: „…manželé a milenci šlehají se metlami a tepají rukou v pondělí a úterý velikonoční. Ospalé a lenivé časně z rána v pondělí velikonoční házejí do vody nebo alespoň je polévají…”.

Pojem pomlázka značil a značí svazek spletených vrbových proutků, jako nástroj určený ke stejnojmennému šlehání dívek a žen, prováděného v Pondělí velikonoční (dříve i o Velikonoční úterý, zvané „odplatné outerý”, kdy děvčata oplácela hochům). Pomlázkou je také nazýván výsledek koledování.

Pentle, mašle

Pokud děvče při pondělní koledě navázalo na pomlázku barevnou mašli, může se v ní skrývat tajné poselství:

Červenou barvou naznačovala, že má hocha ráda. Modrou barvu mu dávala naději. Chlapec obdarovaný zelenou stuhou byl oblíbený. Naproti tomu ten, kdo obdržel stuhu žluté barvy, byl neoblíbený a dívka mu dávala najevo svůj nezájem.

Kočičky

Symbolem Velikonoc jako svátku jara jsou větvičky jívy „kočičky”. V evropské kultuře nahradili palmové ratolesti, kterými byl Ježíš při svém příjezdu do Jeruzaléma vítán.

Lidé od pradávna věřili, že „kočičky” posvěcené na Květnou neděli mají magickou moc. Tři kočičky z posvěcené snítky bývaly prý lékem proti bolesti v krku a zimnici. Přidávaly se také kravám do krmení, aby dobře dojily. Hospodář kladl větvičky jívy za krov a zapíchával je na kraj pole. Věřil, že stavení bude ochráněno před bleskem a že úrodu nepomlátí kroupy.

Na Velký pátek pomáhal vrbový proutek otevřít zemi i skálu a ukázat tak skryté poklady. A nakonec na Velikonoční pondělí chlapci chodily na koledu a šlehali dívky s pomlázkou spletenou z čerstvých vrbových proutků, aby byly čiperné a veselé po celý rok.

 

Hold příchodu jara vzdáte podle starých tradic také novým oblečením v zelených a červených barvách. Vyzdobte si své příbytky jarními symboly - pro plodnost malujte kraslice, které můžete ozdobit magickými znaky, podporujícími plodnost. Nebo si naaranžujte do ošatky krásná vajíčka z polodrahokamů a ozdobte je tromlovanými kamínky (třeba kropenatým a malá vajíčka připomínajícím Jaspisem Dalmatin). Vytvoříte si tak zcela originální přírodní dekoraci. Choďte se bavit s přáteli, oslavujte, tančete, vítejte nový život!

 

Zvu vás na společné setkání od 19:00 do 20:00 při oficiálním plnění svazujících pravidel. Poté bude následovat volná zábava oslav tohoto svátku do ranních hodin druhého dne. Logbook bude na místě do 8:00.

Kdy: 25.3.2017 v 19:00

Do kdy: 26.3.2017, 8:00

Kde: Úvodní souřadnice, křížek pod lázněmi

Co sebou: Svíci, lucernu, louč.Vajíčko.  Výbavu na přečkání noci. Dobrou náladu.

Místo nabízí dobré podmínky pro stanování, tak i spaní pod hvězdami. 

Ohniště na opékání, vaření čaje, či jiných pochutin.

Ps: Samhain odhalil slabiny, Imbolc doladil zbytek, teď to bude pohodová jízda.

 

Additional Hints (Decrypt)

Xenfyvpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)