Skip to content

Międzynarodowy Dzień Wróbla Event Cache

This cache has been archived.

Geocaching HQ Admin: Thank you for hosting this geocaching event! The date of the event has passed. We automatically archive events after 30 days (60 days for Mega- and Giga-Events). Attendees can still log archived events, log trackables, and share their experiences.

More
Hidden : Sunday, March 19, 2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Wróbel – mały szary niepozorny ptaszek, choć dziki, to towarzyszy człowiekowi od stuleci, a w nazwie ma „domowy” (Passer domesticus) już od czasu Linneusza. 20 marca obchodzi swoje święto czyli Światowy Dzień Wróbla. Czy wiesz, że na całym świecie żyje aż 26 gatunków wróbli? 

Wróble były z nami właściwie od początku, to znaczy od zarania cywilizacji. Od momentu, kiedy zasialiśmy pierwsze pola i kiedy udomowiliśmy pierwsze zwierzęta, takie jakie konie czy drób. Dorosłe wróble odżywiają się przede wszystkim ziarnem, więc łatwość zdobycia „okruchów z pańskiego stołu” – wysianych w nadmiarze ziaren na polach, niestrawionego owsa w odchodach koni czy paszy wysypywanej do jedzenia kurom – przyciągała do nas wróble i na stałe z nami związała. Do tego dochodziła możliwość znalezienia odpowiedniego schronienia na gniazda w szparach, wszelkiego rodzaju dziurach w murach budynków, otworach w dachach, pod parapetami itp. A nawet sama obecność człowieka, która odstraszała drapieżniki – to wszystko powodowało, że wróble poczuły się wśród nas „jak u siebie w domu”. Gdziekolwiek człowiek się pojawił, tam wkrótce pojawiały się też wróble. Podróżowały z nami, czasem na „gapę”, ukrywając się w ładowniach statków lub w wagonach pociągów, a czasem „z biletem”, kiedy Europejczycy, kolonizujący nowe lądy, specjalnie zabierali je ze sobą, żeby przypominały im o starej ojczyźnie. Tak wróble dotarły do obu Ameryk, do Australii i na Nową Zelandię.

Niestety wróbli na całym świecie jest coraz mniej, szczególnie w dużych miastach, gdzie kiedyś były bardzo często spotykane. Wpływ ma na to m.in. zastąpienie powozów konnych samochodami (wróble żywiły się m.in. niestawionymi ziarnami owsa obecnymi w odchodach koni), sposób budowy domów (uszczelnianie i zamurowanie wszelkich otworów, szpar), zmniejszenie ilości drzew i krzewów, pojawiło się więcej drapieżników. Nie pomagają wróblom także zamykane śmietniki. W wielu dużych miastach europy populacja wróbli spadła nawet o 80%. W Warszawie zniknęło prawie 40 % wróbli, a w innych polskich miastach średnio jest ich mniej o 30 %. I choć na świecie żyje ich jeszcze kilka miliardów, to wg BirdLife International w Europie jest już tylko 63-130 milionów par, a w Polsce 2,5-5 milionów (wg Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych w 2012 roku żyło w Polsce 6-7 milionów par, czyli 12,6 % populacji z Unii Europejskiej).

Od 2004 r. w Polsce wróbel zwyczajny objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Zapraszam na event, który odbędzie sie dokladnie na koordach dnia 19 marca, czyli dzień przed Międzynarodowym Dniem Wróbla o godzinie 15. Event potrwa 30 minut.Do zalogowania eventu wystarczy przybycie.

 

Additional Hints (No hints available.)