Skip to content

Kupele Lucky EarthCache

Hidden : 2/23/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

KÚPELE LÚČKY

ležia pod Chočskými vrchmi pri vyústení Ráztočnej doliny do Liptovskej kotliny pod úbočím Choča, v nadmorskej výške 621 m vo vzdialenosti 14 km na severovýchod od mesta Ružomberok v tichom horskom prostredí a sú vhodné pre všetkých ktorí si chcú oddýchnuť od každodenného života.


Kúpele:

Zásluhy o vznik a zveľadenie kúpeľov sa pripisujú zemanovi Adamovi Turjanskému, ktorý už v roku 1761 postavil prvú kúpeľnú budovu, väčší rozvoj však kúpele zaznamenali až na prelome 18. a 19. storočia, kedy sa Lúčky postupne stávali nielen miestom liečenia a odpočinku ale aj zábavy.

V kúpeľoch sa od roku 1950 špecializovali na liečbu ženských a onkologických ochorení, no neskôr sa vrátili k liečbe ochorení pohybového ústrojenstva a liečbe chorôb z povolania. V kúpeľoch sa liečia tiež choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové choroby a poskytujú preventívnu a podpornú liečbu osteoporózy.

K liečbe prispieva sadrovcovo-zemitá uhličitá voda, ktorá sa získava z dvoch vrtov a používa sa v bazénoch aj v separátnych kúpeľoch. Minerálna liečivá voda je vhodná súčasne aj na pitie a je prístupná nielen ubytovaným hosťom ale aj širokej verejnosti.

V roku 2008 kúpele vybudovali nový, celoročne otvorený AQUA – VITAL PARK, ktorého súčasťou je sedací bazén s liečivou termálnou minerálnou vodou s teplotou 36–38 °C, rekreačný bazén s teplotou vody 28–33 °C s rozličnými atrakciami a saunový svet. K dispozícii je aj  delený vnútorný minerálny liečivý bazén s teplotou vody 33–35 °C.  Pri vonkajšom vstupe do AQUA - VITAL Parku sa nachádza voľne prístupný pitný minerálny prameň.

Geológia:

Lokalita kúpeľov z geologického hľadiska je charakteristická penovcovými kaskádami potoka Lúčanka od Lúčok až po Liptovskú Teplú, ktoré sú dlhé až 4 km a sú holocénneho veku. Značná ich časť bola odstránená pri výstavbe a úpravách. Na svahoch Skalky medzi kostolom a cintorínom sú staršie pramenity rekryštalizované na travertíny. Sú pleistocénneho veku s hrúbkou až 25 m. Na okrajoch sú staré lomy, kde možno vidieť mnoho odtlačkov listov, ulít slimákov a iných pozostatkov. Základnou podmienkou pre ich vznik bola existencia významnej zlomovej línie, z juhu ohraničujúcej Chočské vrchy voči Liptovskej kotline. Na nej sa na povrch dostali sadrovcovo-zemité minerálne vody s teplotou 17-32oC (tzv. teplice), pomerne vysokou výdatnosťou 24,3-55,4 l/s, nie veľmi vysokým obsahom minerálnych látok 2,6-2,8 g/l a obsahom CO2 550-1000 mg/l . Prevažná väčšina slovenských pramenitov vznikla z vôd tohto typu a aj v Lúčkach to bola ona, ktorá podmienila ich vznik už v pleistocéne. Následne boli spevnené a rekryštalizované. Pre vznik penovcov malo najväčší význam zloženie povrchovej vody Lúčanky. Svoje minerálne zloženie získala z vápencov a dolomitov širšieho okolia a tiež časti vody z minerálnych prameňov. Vďaka tejto kombinácii sa tu vytvorili rozsiahle výplne penovcov na dne doliny. Aj v súčasnosti sa jej " tvorivý potenciál" uplatňuje, čoho najkrajším dokumentom je práve neďaleký 12 m vysoký Lúčanský vodopád, ktorý vznikol eróziou Teplianky na okraji travertínovej terasy.

 

Vývery minerálnych vôd v Lúčkach sú podmienené lúčanskou eleváciou a pozdĺžnym chočsko - prosečňanským zlomom oddeľujúcim Liptovskú kotlinu od Chočských vrchov. Minerálne vody v Lúčkach majú otvorenú hydrogeologickú štruktúru s infiltračnou, tranzitnoakumulačnou a výverovou oblasťou. Infiltračná oblasť sa nachádza na západnom okraji masívu Západných Tatier v oblasti Suchej doliny a sú do nej zahrnuté hlavne triasové vápence a dolomity krížňanského, čiastočne aj chočského príkrovu so sedimentami ostatných stupňov a k nim priliehajúca časť kryštalinika Západných Tatier. Tranzitno – akumulačná oblasť sa nachádza v Chočskom pohorí medzi Suchou dolinou a dolinou potoka Ráztočné a tvoria ju triasové vápence a dolomity krížňanského príkrovu sklonené k južnému okraju Chočských vrchov. Výverová oblasť sa nachádza v priestore potoka Lúčanka, resp. kúpeľov Lúčky. Prostredím cirkulácie minerálnych vôd sú triasové vápence a dolomity krížňanského príkrovu. Vody v nich prúdia hlavne pozdĺž chočsko-prosečňanského zlomu, ktorý z južnej strany obmedzuje Chočské vrchy voči Liptovskej kotline a svojim spôsobom predstavuje utesnenú bariéru medzi podzemnými vodami dvoch geomorfologických oblastí. Ďalej sú vývery podmienené lokálnym pozdĺžnym zlomom prebiehajúcim na severnom okraji kúpeľov, pozdíž ktorého boli vyzdvihnuté triasové sedimenty (vápence a dolomity, keuper) krížňanského príkrovu na povrch a priečnym lúčanským zlomom prebiehajúcim údolím potoka Lúčanka a smerujúcim do Bešeňovej.

 

Earthcache:

Pre zalogovanie je potrebné zaslať prostredníctvom e-mailu v profile odpovede na nasledujúce otázky:

  1. Aké je označenie a názov  voľne prístupného pitného minerálneho prameňa neďaleko vstupu do AQUA-VITAL Parku? Potrebné údaje nájdete vytesané na veľkom travertínovom balvane priamo pri prameni.
  2. Čím sú z hydrogeologického hľadiska podmienené vývery minerálnych vôd v Lúčkach?
  3. Aká je nadmorská výška v mieste pitného prameňa? Môžete určiť meraním na mieste alebo odčítať z neďalekého turistického značenia pri AQUA-VITAL Parku.
  4. Ako sa volá najväčší a najvýznamnejší liečebný dom v kúpeľoch, ktorý začali budovať v roku 1968? Jeho názov zistíte na Stage 2.
  5. Nepovinné – fotografia pri pitnom prameni alebo v areáli kúpeľov priložená k logu poteší...

Cache môžete zalogovať ihneď po návšteve. Ak nedostanem do 3 dní e-mail s odpoveďami na otázky z listingu potrebnými pre zalogovanie, váš log bude vymazaný ako neplatný!  V prípade, že niečo nebude v poriadku, ozvem sa.

 

Zdroje:  http://www.kupele-lucky.sk/sk,   www.snm-em.sk/geosprievodca/lokality/travertinysk/luckytr.html

 

Additional Hints (Decrypt)

Armnohqav fv cerpígng yvfgvat.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)