Skip to content

Štúrovci v Levoči [SK] Traditional Cache

Hidden : 1/26/2020
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Levoča patrí medzi tie mestá na Slovensku, ktoré sú bezprostredne späté so štúrovcami, následníkmi Ľudovíta Štúra, preto sa označuje aj ako ŠTÚROVSKÉ MESTO.

Odchod štúrovcov alebo ako sa to celé začalo?

Hlavným centrom slovenského národného obrodenia na prelome 18.-19. storočia bola Bratislava. Na tunajšom lýceu existovala Katedra reči a literatúry československej, vedená profesorom Jurajom Palkovičom a jeho námestníkom (suplentom) Ľudovítom Štúrom.  Ľudovít Štúr sa činil – pripravoval vydávanie slovenských novín, staral sa o činnosť Katedry. Vo februári 1843 spolu s inými ohlásil "deň vzkriesenia slovenčiny" – navrhol štúrovčinu za spisovnú reč Slovákov. Je pochopiteľné, že takáto činnosť bola tŕňom v oku Maďarónom, preto sa rozhodli odstrániť Štúra z Katedry.

Na Silvestra – 31. decembra 1843 – bol búrlivý konvent, ktorý zakázal prednášať Štúrovi na škole. Študenti zostavili deklaráciu, ktorá obsahovala v kocke toto: Ak konvent Štúra, na ktorom sa nijaká vina nenašla, nepotvrdí za suplenta, podpísaní odídu na iné školy. Z 55 členov Katedry bolo v Bratislave cez vianočné sviatky prítomných 46. Z nich polovica sa rozhodla podpísať deklaráciu. Niektorí odložili svoje rozhodnutie na neskoršie, keď sa poradia s rodičmi. Hneď na Nový rok predložili deklaráciu profesorátu, žiadali do troch dní vydať vysvedčenia, prestali chodiť do školy.  Po viacerých prieťahoch s profesorátom a konventom 22 študentov začiatkom marca opustilo bratislavské lýceum.

Nebolo to jednoduché rozhodovanie. Všetci stratili akademické štipendium, ktoré im zabezpečovalo byt a stravu takmer zadarmo. Viacerí mali preto problémy s rodičmi. Na hmotné potreby odchádzajúcich sa robili zbierky. Z 22 deklarantov – vysťahovalcov prišli do Levoče 13. Pod vedením Turčana Janka Kučeru dorazili v tuhých mrazoch a chumeliciach na liptovských vozoch v dňoch 15. a 17. marca v 1844. Neprišli všetci, niektorí zostali doma (študenti posledného ročníka sa pripravovali na skúšky, dúfajúc, že im ich aj kvôli revolte dovolia vykonať), iní sa roztratili po Slovensku (napr. študovať do bližšieho Kežmarského ev. lýcea). Novoprišlí študenti výrazne posilnili tamojšiu aktivitu Levočanov.

Exodus štúrovcov ukázal, že nešlo len o chvíľkové citové vzplanutie mladých ľudí, ale dlhodobo sa pripravoval a zakladal sa na potrebe reakcie na dobovú situáciu. Bolo to rozhodnutie ísť v boji za právo a spravodlivosť až po vrcholy národnej slobody bez ohľadu na osobný prospech, na vlastné pohodlie, súkromné záujmy. Treba si toto ich rozhodnutie i po odstupe mnohých rokov vážiť a oceniť. 

Tento odvážny počin študentov chválil aj Janko Francisci, keď 1. januára 1844 v liste Augustovi Horislavovi Škultétymu napísal: "Nový rok 1844 je bezpochyby deň, od ktorého sa história slovenského života datovať bude a na ktorý pozdní nástupcovia jako na prvé najčistejšie pohnutie a napnutie sily duchovnej s úctou a velebou sa dívať budú. Nič sa tak čistého a následky ukážu, že aj nič tak vážneho na Slovensku dosial ešte nestalo, jako práve to, čo sa dnes stalo..."

Prečo práve Levoča?

Levoča, Kežmarok a Prešov boli centrami slovenského študentstva na východnom Slovensku. Kým v 20. rokoch 19. storočia bol najvýznamnejší Kežmarok (kde študoval vtedy aj napr. Samo Chalupka). V 30. rokoch preberá vedúcu úlohu vo vzdelávaní Slovákov Levoča a Prešov. V Levoči sa pripravovali väčšinou študenti na kňazské povolanie, ktoré si vyžadovalo pre pastoráciu znalosť slovenčiny resp. biblickej češtiny, ktorá sa tu preto vyučovala. Taktiež v Levoči nebolo tak výrazne protislovenské ovzdušie a pôsobili tu viacerí profesori, ktorý boli odchovancami bratislavského lýcea, najmä významný profesor Michal Hlaváček, ktorý sa zaslúžil svojou činnosťou, že pritiahol štúrovcov z Bratislavy do Levoče. Štúrovci sa rozhodli študovať v Levoči, kde už mali ľudovo povedané "svojich" ľudí. Úroveň levočského lýcea sa síce nedala porovnávať s bratislavským, no napriek tomu rástla jeho obľuba medzi študentmi všetkých troch hlavných národnosti. Kým do konca 20. rokov v Levoči študovalo 150 až 200 študentov,  roku 1830 to bolo 260 a roku 1846 až 300 študentov.

Niekdajšie Levočské evanjelické lýceum, dnes Spišské múzeum

Ján Francisci - vodcom levočského hnutia

Hneď po príchode do Levoče, Francisci začal študentom prednášať pravidlá slovenskej reči podľa kodifikácie Ľudovíta Šťúra. Jeho príchodom definitívne zvíťazila na levočskom lýceu štúrovská slovenčina. Francisci jej pri prednášaní venoval veľkú pozornosť, pretože ju pokladal za jeden z pilierov obrany Slovákov proti maďarizácii. Ján Francisci bol menovaný za profesora slovenčiny.

Avšak v tejto pozícii vydržal iba pár mesiacov, keď sa zámienkou na jeho odvolanie stala potýčka s maďarskými študentmi z 5. decembra 1844. Po zákaze verejných prednášok začal študentom prednášať súkromne, bez nároku na honorár. Zriadil súkromnú inštitúciu, ktorá dostala názov Jednota mládeže slovenskej. Tá začala svoju činnosť 15. februára 1845. Jej pôsobenie nepozostávalo iba z prednášok a cvičení, ale aj z kultúrnovýchovných a telu prospešných aktivít. V pomerne krátkom čase sa k Jednote pridali aj študentské spolky v Prešove, Kežmarku, Banskej Štiavnici, Bratislave a Modre. Tieto jednoty mali svoje ústredie do školského roku 1847/48 v Levoči pod patronátom Jána Francisciho. Jeho ekonomická situácia sa zlepšila počas leta 1845, keď dostal za úlohu učiť syna Ondreja Probstnera, bohatého majiteľa bani. U Probstenrovcov, v dome na Mäsiarskej ulici, dostal priestrannú izbu, kde sa ubytoval. Keďže v dome býval iba jeho správca, stal sa tento dom centrom života slovenských študentov.

Revolučný rok 1848

Poklesol záujem o literatúru a predmetom diskusii sa stále viac stávala politika. Na jar v roku 1848 sa štúrovci začali cvičiť so zbraňami a pochodovať, aby sa pripojili k akciám organizovaným Šťúrom, Hurbanom a Hodžom. Začiatkom mája 1848 bolo v Levoči vo Werthmüllerovej tlačiarni vytlačených 5000 výtlačkov Žiadosti slovenského národa. Bol to vlastne prvý politický program Slovákov. Levočskí študenti tieto letáky rozširovali po meste a okolí. Došlo k potýčkam s políciou i miestnymi Maďarmi. A tak na príkaz vrchnosti bolo Levočské ev. lýceum 31. mája 1848 zatvorené. Štúrovci sa rozišli a zaradili sa medzi slovenských dobrovoľníkov.

Po povstaní Levoča stráca svoje postavenie ako dominantné centrum slovenského študentského hnutia a túto pozíciu preberá Prešov.



EN:
Open the box only with a magnet. Please don't use force or other tools for that!

We tested it with a round office magnet with a diameter of 19mm and a thickness of 9mm. If you use a smaller magnet, you need more pieces. It certainly does not work with a weak fridge magnet!

To open a cache:

1. Place the magnet at the top right on . You should hear a tap and the cache might be open.

2. If the box does not open, push on the front side of the box between its rivets.

To close a cache:

1. Close the door properly before removing the magnet. If you do not hear that the lock has fallen, apply point 2 as when opening the cache. After a slight push, you should hear that the lock has been dropped and the door is closed when pressure is released. Make sure that the cache is closed at the end!

The cache is suitable for exchanging xWGs and travel bugs. Exchange them fairly! If you liked the cache, we'd love it if you would reward it with a nice log or a favourite point.


SK:
Krabičku otvarajte iba pomocou magnetu! Nepoužívajte na to silu ani iné nástroje. Pri problémoch radšej kontaktujte priamo ownera.

Testovali sme to s okrúhlym magnetom na nástenky s priemerom 19mm a hrúbkou 9mm. Ak použijete menší magnet, budete potrebovať viac kusov. Určite to nefunguje so slabou magnetkou na chladničku!

Postup otvorenia kešky:

1. Priložte magnet vpravo hore na . Mali by ste počuť ťuknutie a keška bude otvorená.

2. Ak sa krabička neotvorí, zatlačte na jej prednej strane medzi nitmi.

Postup zatvorenia kešky:

1. Poriadne zatvorte dvere a až potom odoberte magnet. Ak nepočujete, že zámok spadol, tak použitite bod 2. ako pri otvorení kešky. Po miernom zatlačení by ste mali počuť, že zámka spadla a po uvoľnení tlaku budú dvere zatvorené. Pre istotu sa na konci uistite, že keška je naozaj zatvorená!

Keška je vhodná na výmenu xWGčiek a travelbugov. Vymieňajte ich férovo! Ak sa Vám keška páčila, budeme radi, ak ju odmeníte milým logom alebo favoritným bodíkom.

 

 

Keška je súčasťou série venovanej štúrovcom v Levoči. Nezabudnite si zapísať číslo UR v logbooku, aby ste mohli nájsť bonusovú kešku Štúrovci na Kohlwalde (GC72C10)!

Do série patria ešte tieto kešky:

ST= Bol Ľudovít Štúr v Levoči? (GC72C00)

OV= Štúrovci - vznik hymny SR (GC72C0K)

Additional Hints (Decrypt)

[SK] cerpvgnw fv anibq an bgiberavr xenovpxl n armnohqav fv fb frobh mboeng zntarg [EN] ernq gur vafgehpgvbaf sbe bcravat gur obk naq qb abg sbetrg gb gnxr n zntarg jvgu lbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)