Skip to content

Sidliste Invalidovna Traditional Geocache

Hidden : 3/27/2017
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: Tato keš je určena též pro vozíčkáře. Ujistěte se při jejím vracení, že jí ukládáte tak, aby byla dosažitelná i z invalidního vozíku.

EN: This cache is also for wheelchair users. Ensure you put it back to the same place = wheelchair accessible.


Jedná se o městskou keš umístěnou na sídlišti, jak ostatně vyplývá už z jejího názvu. Pokud tento typ keší nemáte rádi, připomínám, že není povinná!!!


Při výstavbě v místě uložení keše bohužel došlo bezohledným chováním stavbařů k poničení přirozeného krytí keše zbytečnými průjezdy bagrů. Prozatím ponechám souřadnice na zkoušku beze změny, ale prosím o opatrnost při odlovu. Obtížnost keše odpovídá zamudlenosti prostoru.


Při svých toulkách po keších jsem se několikrát setkal s výzvou k zakládání krabiček přístupných vozíčkářům. Tohle je moje první.

Sídliště Invalidovna

Sídliště Invalidovna se nachází v Karlíně v Praze 8. Rozprostírá se od základní školy, která je na stejné úrovni jako původní barokní Invalidovna z let 1731 až 1737 od Kiliana Ignace Dientzenhoffera, až po úpatí stoupání na vrch Krejcárek, kde se za stávajícím hotelem Olympik předpokládala výstavba dalších budov a stadionu. Z těchto plánů na další postupné rozšiřování sídliště ovšem nakonec sešlo. Sídliště je tak tvořeno pouze několika různými typy obytných domů, obchodním střediskem, mazutovou výtopnou, přičemž nechyběla ani mateřská školka a dodnes fungující základní škola.

Původní výzdoba
Na sídlišti byla původně poměrně bohatá výzdoba, nyní chátrá

V roce 1957 se tým Pražského projektového ústavu zúčastnil soutěže na nový typ experimentálního sídliště v Moskvě. Architektonický návrh je dílem kolektivu Pražského projektového ústavu, jež vedl architekt Josef Polák, autory urbanistického řešení byli architekti Jiří Novotný, Stanislav Horák a František Šmolík. Přestože se tento projekt v Moskvě nakonec nestavěl, stal se základem pro zakázku v Československu. Na projektu experimentálního sídliště, umístěného na území bývalého vojenského cvičiště o rozloze asi 13 hektarů, s 1260 byty pro zhruba 4 200 obyvatel se pracovalo od roku 1959. Jeho realizace trvala od roku 1960 do roku 1965. V letech 1964 až 1970 byl celý areál doplněn ještě o hotel Olympik.

Hotel Olympik
Hotel Olympik na pozadí nové výstavby v parku

Na výstavbu byla použita jedna z nejpokrokovějších panelových stavebnic, která díky velkému, šestimetrovému, modulu umožňovala sestavovat jedinečné dispozice bytu s pásovými okny. Stejná stavebnice byla využita i u staveb občanské vybavenosti. Experimentální panelový systém vedl k nevšední variabilitě panelových domů (schodišťové domy, terasové domy, domy s mezonetovými byty, pavlačové domy), což umožňoval nový konstrukční princip příčných nosných zdí, který uvolnil fasádu. Domy na Invalidovně nejsou podsklepené, sklepy nahrazují kóje v přízemí nebo na patrech. Nehygienické sklepy a suterény odpadají, což zásadně zvyšuje kvalitu prostředí domu.

Obytný dům
Jeden z obytných domů

Nejviditelnějším příkladem využití revoluční technologie na celém sídlišti je čtyřpatrový dům na vnějším okraji sídliště, souběžný se Sokolovskou ulicí. Šestimetrový modul umožňoval budovu proložit z obou stran souvislým pásem oken a uvnitř bytů poskytoval možnost využít mobilní příčky a přizpůsobit tak prostor aktuálním potřebám rodiny zvětšením či zmenšením počtu místností. Ze tří základních prostorů tak bylo možné vytvořit šest místností. Velmi novátorský ve své době byl i pás zabudovaných skříní, které se táhnou po celé výšce a délce půdorysu bytu.

Dominantou sídliště je tzv. hotelový dům o jedenácti podlažích. Měl nabízet, a také nabízel, zařízené byty pro přechodné bydlení včetně některých služeb. Obyvatelé sídliště se tu skutečně setkávali s různými postavami kulturní a veřejné sféry, které tu řešily, například po rozvodu či při přestěhování do hlavního města svoji aktuální bytovou situaci. Za velkými výkladci v přízemí měla být kavárna a jiná společenská zařízení sloužící přechodným obyvatelům hotelového domu. Nyní je tam pizzerie.

Hotelový dům EXPO
Hotelový dům EXPO

V současnosti se do místa opět vracejí stavebníci a v této architektonicky citlivé oblasti staví jednu kancelářskou budovu za druhou. A tak zatímco obyvatelé stávajících domů bojují s byrokracií stavebního úřadu při zamýšlených rekonstrukcích, podobu nových projektů nikdo neřeší. Názor si při své návštěvě můžete udělat sami.

Ke keši

Jak uvádějí klasici pražského geocachingu (KES U ZAKLADNI SKOLY nebo TIKTAKofka), první keš má splňovat určité předpoklady. Snažil jsem se je tedy dodržet.

Umístění co nejblíž HC – je to 5 metrů, blíž už to vážně nejde :-)

Zaměření je jen podle mapy, GPS mi nefunguje :-)

Povídání o škole tu nenajdete, ale trávím zde čas se svojí oblíbenou učitelkou :-)

Ani hezké místo tu nenajdete – je tu sice parčík, ale vysedávají tu podivná individua.

Pohozená někde pod cihlou – cihlu jsem nesehnal Oprava: Nějakému dobrodinci se mě zželelo a cihlu mi přinesl :-) Díky :-)

Vlastně ani tiktakofku jsem nesehnal, hledejte klasickou PET :-)

Bonus

CZ: Když budete pozorní, jako bonus si v těsné blízkosti keše můžete opsat TB kód :-) Je to bílý a lehce maskovaný brouk o velikosti 16 cm.

EN: You can find our TB bug near the cache :-) It's a white bug - size 16 cm.



CZ: Pro uznání logu je nutný fyzický zápis v oficiálním logbooku, někde na papírku to nestačí! Pokud zapomenete tužku, je možný též fotolog s logbookem.


EN: You must be signed in the official logbook in the cache! I can't accept your log on a piece of paper. Photolog with logbook is also accepted.


V keši není tužka!!!

Additional Hints (Decrypt)

CRG [CZ Keš vracejte tak, aby byla dosažitelná i z invalidního vozíku.] [EN Put the cache back to a wheelchair accessible place.]

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)