Skip to content

Pozorovatelna na Cervene ceste v Brdech Traditional Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 3/26/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato cache Vás zaveden do CHKO Brdy - bývalého vojenského újezdu Brdy do blízkosti dopadové plochy Jordán, k jedné z méně známých pozorovatelen.

  Vojenský újezd Brdy

Vojenský újezd Brdy, dříve též vojenský výcvikový prostor Jince, se nacházel ve Středních Brdech v západní části okresu Příbram ve Středočeském kraji, mezi Rokycany (Strašicemi) a Příbramí, jižně od Hořovic, severně od Rožmitálu pod Třemšínem. Újezdní úřad sídlil v obci Jince, rozloha vojenského újezdu byla 260,08 km² a žilo v něm kolem 30 obyvatel. Asi 90 % území bývalého újezdu tvoří les, zbylou část využívala armáda především jako cvičiště se specializovanou dělostřeleckou a leteckou střelnicí. Při zrušení k 1. lednu 2016 bylo jeho území rozděleno 27 obcím v okresech Příbram a Beroun ve Středočeském kraji a v okresech Plzeň-jih a Rokycany v Plzeňském kraji.

Vojenský prostor zde vznikl usnesením vlády Československé republiky ze dne 19. února 1926, od roku 1950 byl vojenským újezdem. Na jeho území bylo šest cílových ploch – Tok, Jordán, Brda, Padrť, Bahna a Kolvín. Tři posledně jmenované byly v poslední době zakonzervované a nevyužívané. Zákaz vstupu pro veřejnost platil v letech 1940–1945 a 1950–2015, v roce 2007 byly v omezeném rozsahu zpřístupněny malé části na okrajích.

 

Chráněná krajinná oblast Brdy


Po zrušení újezdu zde zůstává jen velmi malý prostor, který by měl být prohledán z důvodů možnosti nálezu neodpálené munice. Současně se zrušením vojenského újezdu zde vznikla chráněná krajinná oblast Brdy, která nakonec zahrnula i Jižní Brdy. I po zrušení vojenského újezdu jsou některé oblasti nadále užívány armádou a veřejnosti nepřístupné. Jde zejména o posádkové cvičiště Jince včetně dopadové plochy Brda a dále například o utajený objekt U Němých.

  Dopadová plocha Jordán

Jordán je jedním z nejznámějších vrchů Středních Brd, který leží cca 6 km východně od Strašic.

Stejně se jmenuje i vojenská cílová plocha, která se rozkládá v jeho severních svazích, ve východních svazích Dlouhého vrchu (775 m) a západních a severních svazích vrchu Houpák (794 m). Ta je dnes ovšem přístupná pouze po značených zpevněných komunikacích.

Obecná známost těchto míst se týká spíše právě cílové plochy, méně již samotného vrchu, jehož temeno je porostlé smrkovým lesem a je již prakticky mimo zájem návštěvníků, podobně jako další blízký vrch, Hlava (788 m).

Velmi populární jsou ovšem pláně mezi Jordánem a Houpákem, které patřily již před uvolněním vstupu k nejnavštěvovanějším lokalitám Středních Brd. Je to dáno velmi romantickým charakterem těchto míst, mimořádnými rozhledy (lze dohlédnout na celé pásmo Krušných hor), a určitě také vojenskou historií tohoto místa a stavbami, které se tu nacházejí.

Po založení brdské střelnice v r. 1926, byla právě jordánská plocha jedním ze dvou míst v Brdech (tím druhým byla Baština - Brda), kde se později testovaly prvky československého opevnění. Byl zde vybudován (dokončen v r. 1936) pěchotní srub CE, v němž bylo intenzivně testováno vybavení a výzbroj pro československé opevnění a který byl také sám podroben ostřelovacím zkouškám. Pevnostních staveb je ovšem na ploše Jordán více, později přibyly i ty, které zde vystavělo nacistické Německo, které brdskou střelnici využívalo také (pod názvem „Truppenübungsplatz Kammwald“), některé objekty byly vybudovány i po II. světové válce.
 
 

Dopadová plocha Jordán


Samotná dopadová plocha sloužila nejen pro dělostřelectvo, ale i pro nácvik leteckého bombardování s pumami do 100 kg a ke zkouškám vyvíjeného leteckého zbraňového systému (kulometu) „Plamen“.

Od roku 2016 je cílová dopadová plocha Jordán volně přístupná, avšak pohybovat se lze pouze po značených zpevněných komunikacích, neboť se zde stále nachází velké množství nevybuchlé munice.

Jordánská plocha však představuje i cenné území pro botaniky a zejména geomorfology. Právě tady (a na Toku) se vyskytují velmi zajímavá (a vzácná) společenstva rostlin a geomorfologické útvary (kamenné polygony a mrazové trhliny), které jsou v této zeměpisné šířce a nadmořské výšce v Evropě zcela unikátní. Zdejší ekosystém odpovídá tomu, s čím se jinak lze setkat v oblastech blízkých polárnímu kruhu nebo v nepoměrně vyšších pohořích.

V každém případě patří v Brdech dopadová (cílová) plocha Jordán a její okolí k tomu nejlepšímu, nejzajímavějšímu a nejatraktivnějšímu, co lze ve Středních Brdech spatřit.

  Bunkry a pozorovatelny

Bunkr Benešák uprostřed dopadové plochy Jordán zná skoro každý. Stejně tak i jeho bratříčky poblíž. Tyto bunkry ovšem nejsou jediné, které na jordánské dopadovce můžete najít.

Pokud putujeme z Obecnice, Zaječova nebo například od vrchu Houpák, možná nás zaujme pěkná lesní cesta Červené potoky. Poutníci tuto cestu často míjejí bez povšimnutí a dávají přednost celkem nezajímavým a frekventovaným asfaltkám. Červené potoky nás mohou dovést i k málo známému vojenskému objektu.

Prameniště Červeného potoka, jednoho z významných brdských vodních toků, se nachází severně od Kalicha (756 m) a tudíž i nedaleko známého Houpáku (794 m) a bývalé cílové plochy Jordán. Prameniště tvoří jakýsi vějíř, tvořený četnými přítoky. Je poměrně vysoko položené, zhruba mezi 650 - 720 m.

Lesní cesta, která tuto lokalitu obsluhuje, se celkem příhodně jmenuje Červené potoky. Patří tak trochu k raritám, neboť ji tvoří tři konce a tři stejnojmenné cesty, které se setkávají na jakémsi lesním "náměstíčku" v lokalitě, zvané Baština. Všechny tři konce jsou řádně označeny orientačními tabulkami vojenských lesů. Jedná se o typické nenáročné lesní cesty, vhodné pro pěší i cyklisty.

 

Pozorovatelna / seník



U výchozích souřadnic objevíme poměrně neznámý a zachovalý vojenský objekt - pozorovatelnu. Jedná se o zhruba čtvercovou železobetonovou stavbu s rovnou střechou a dvěma pozorovacími štěrbinami. Vchod do objektu je na přední stěně chráněn betonovým přístavkem. Na většině map není tento objekt vyznačen. Místní správci lesů jej poměrně efektivně využívají jako seník, kdy zvěř může brát potravu přímo z pozorovatelen.

  Závěr

Věřím, že Vás místo zaujme a že bude zpřestřením Vašeho brdského výletu. Velmi důrazně prosím - nejezděte na místo autem, či jiným motorovým vozidlem.

Zdroje: Wikipedie.cz, Ochranaprirody.cz, Foto: Alke04

Additional Hints (Decrypt)

An fzexh ir ilfv ppn 1 z

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)