Skip to content

Šreienbušas pažarnieki Multi-cache

Hidden : 3/27/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Piedāvāju izstaigāt kādu mazu līkumu pa interesantu rajonu, pie reizes ievācot dažas vērtības- galva jāsalauž nebūs, jāizkustās svaigā gaisā. Sākumā- mazs ieskats pa vietām un lietām, ar kurām Jums būs darīšana. Noteikti noklausieties arī pievienoto dziesmiņu, kaut ar tās analīzi nepietiks, lai atrastu slēpni!  Auto varat atstāt kādā no šķērslīnijām pēc ieskatiem.

Sory, this story is more interesting for locals, no translation will be provided.

Čiekurkalns ir vēsturiska Rīgas daļa, kas atrodas pilsētas austrumu daļā starp Rīgas – Valkas dzelzceļa līniju un Gaujas un  Ķīšezera ielu, kas ved uz Mežaparku. Čiekurkalna muižiņu uz Mazjumpravas muižas zemes 1687.gadā izveidoja Rīgas namnieks Dītrihs Šreijs, no kura muižiņa ieguva savu vācisko nosaukumu –Šreienbuša (Schreienbusch, Schreyen.)
      Šreienbuša veidojās kā strādnieku un važoņu apdzīvota nelielu koka namu priekšpilsēta, celta uz bijušo kāpu smilts, kas apaugusi ar zāli un priedēm. Apkaimes nosaukums Čiekurkalns radies no čiekuriem bagātajām priedēm, kas augušas uz kāpu pauguriem.
19.gadsimta beigās Šreienbušā atradās vagonu fabrika „Fēnikss”, Džutas manufaktūra, instrumentu rūpnīca „Salamandra” un citas. Daudzās rūpnīcas noteica arī vietas iedzīvotāju sastāvu – Šreienbuša bija viens no vecākajiem Rīgas strādnieku rajoniem. 1913. gadā  te atradās 802 dzīvojamās mājas, būvētas galvenokārt no koka. 20. gadsimta sākumā tika uzcelts ugunsdzēsēju depo, pilsētas pamatskola, ūdenstornis, uzstādīja 71 petrolejas lukturi un nobruģēja pirmo ielu. 

Teritorija 1929. gadā pārdēvēta par Čiekurkalnu. Rīgas  pilsētas teritorijā Čiekurkalns oficiāli tika iekļauts 1924. gadā. Vēl 30.gados apmēram puse no Čiekurkalna gruntsgabaliem tika izmantoti lauksaimniecībai, daudzi saimnieki turēja mājlopus, pilsēta te bija iznomājusi vairākus simtus ģimeņu darziņu. Apkaimes apbūves kodolu veidoja rietumu un vidusdaļa starp Ķīšezera ielu un dzelzceļu, apbūves kompozīcijas pamatā saglabātas esošās vēsturiskās ielas – Čiekurkalna 1. Un 2. līnija, deviņas šķērslīnijas, Gaujas un Rusova ielas.

    Pažarnieki, saukti arī par ugunsdzēsējiem – ļaužu kopums kuri spožās pogās, ķiverēs, tik pa jumtiem šiverē. Nereti bruņoti ar ķekšiem, cirvjiem, kāpnēm un galvenais- šļūtenēm. Veic patiešām bīstamu un sabiedrībai  ārkārtīgi nepieciešāmu darbu. 

 

1.    Vispirms, lai pažarniekiem nekad nepietrūktu ūdens, noskaidrosim, kur to ņemt. Viens no Čiekurkalna nozīmīgākajiem būvmākslas pieminekļiem ir savulaik lielākais Rīgas ūdenstornis  Gaujas ielā 21, kura autors bija ievērojamais Rīgas arhitektūras meistars Vilhems Ludvigs Bokslafs. 54 metrus augstais tornis ir būvēts 1913.gadā, tam ir 2000 kubikmetru liels metāla ūdens rezervuārs.
             Vērtība A.  N 56° 59.045 E 024° 09.395  Atrodam pazīstamo zilo zīmi ar lielu 21 uz tās. Tur ir arī divi mazāki skaitļi. No trīsciparu skaitļa atņemam divciparu. A=yyy-xx. 

Turpat blakus vērts vērst uzmanību uz skolu. Reinholda Šmēlinga projektētā skolas ēka celta 1911.gadā, viena no apkaimes interesantākajām arhitektoniskajām būvēm. 

2.    Tagad uz Depo. To, no kurienes reiz zirgu pajūgi un vēlāk arī auto, zvaniem saknot, traucās likvidēt ugunsnelaimes. Šeit atradās Šreienbušas Brīvprātīgo ugunsdzēssēju vienība. Jaunais depo, ko tagad aizņem KATE, uzcelts 1936.g., par saziedotiem līdzekļiem. Tur bija modernas telpas rīku novietošanai, jauna tipa tornis šļūteņu žāvēšanai un plaša zāle. Šreienbušas brīvprātīgie pirmie Latvijā iegādājās ugunsdzēsēju automašīnu, kā arī putu aparātus eļļas un benzīna liesmu dzēšanai. 
 Vecajā depo daļā saglabājušies pelēki vārti. N 56° 59.010 E 024° 09.549 Jums jāsaskaita skrūves (nevis skrūvju vietas) to eņģēs. Skrūvju skaits ir vērtība B. B=22. Cerams, pēc rekonstrukcijas, kaut vai kādas vēsturiskā depo aprises būs saglabājušās.  


3.    Nevar tikai skraidīt pa jumtiem, reizēm ir jāatvelk elpa un mazliet jāizklaidējas. Piemērota vieta bija kinoteātris Akropole, ko tautā dēvāja par kropli. Nez, vai jaunceļamos tirdzniecības centrus arī gaida tāda palama? Diemžēl nekas no tā nav saglabājies, jo ēka tapa nojaukta lai dotu vietu sporta laukumam, ko nekad tā arī neiekārtoja. Tā vietā piedāvāju apskatīt laikabiedru- 1937 gadā celtu namīpašumu, kas atradās netālu. 
56° 58.985 E 024° 09.817. Stāvot ar seju pret ulmaiņlaika māju, jums aiz muguras turpat netālu atrodas iebrauktuve ar rombiem virs vārtiem, un tās priekšā- kanalizācijas lūka. Uz tās, starpā citam, izliets prāvs burts K. Virs tā atrodas kāds mazāks burts. Tā vieta pēc kārtas latviešu alfabetā ir vērtība C. 

4.    Daļa no Čiekurkalna jauno laiku apbūves, kas šeit daudzviet bagātīgi sajaukusies ar veco un atrestaurēto. Šo māju arhitekts ir bijis liels patriots, vai arī domājis „pažarnieku” noskaņās, katrā ziņā ēku krāsojums garlaicību nevieš. 
             56° 59.006 E 024° 10.266  Jums netālu  jāatrod ielas vidū kanalizācijas lūkas vāks. Tā centrā, protams, greznojas burts K. No cik burtiem sastāv firmas nosaukums, kas atliets zem K – uz iekšējā apļa. Tā būs vērtība D.

5.    Šeit atrodas 37 vidusskola. Tas ir nesen atjaunots valsts nozīmes kultūras piemineklis. Ēka celta 1933.g. Cik apgaismes ķermeņu atrodas zem augšējā balkona ar karoga mastu, no kura runu reiz teicis Kārļonkuls (K.Ulmanis)? Pareizi- 4, tos šoreiz neskaitīsim. Bet tagad paskataties ielas otrā pusē! 
          56° 58.995 E 024° 10.590 Pie divstāvu mājas Nr74 stūra ir sarkana plāksnīte, kādas parasti kalpo pa palīgu pažarniekiem atrast ūdensņemšanas vietu. Tās augšpusē ir četrciparu skaitlis sīkā drukā. Tā būs vērtība E 

6.    Tagad Jūs esat nonākuši pie Misiones evanģeliski luteriskās baznīcas, kuras ēka gan nelīdzinās nevienam citam dievnamam. Tās savdabīgie rotājumi atgādina kataloniešu arhitekta Antonio Gaudi darinājumus.  Tā celta 1928.g. par draudzes ziedojumiem uz dāvinātas zemes. Arī Šreienbušas brīvprātīgie ugunsdzēsēji spēja modernizēties pateicoties ziedojumiem. Uz ko nu kurš vairāk paļāvās, tam ziedoja. Lūgšanu namā atradās arī dzīvokļi nespējiniekiem un draudzes locekļiem. Misiones draudze dibināta 1921 gadā ar mērķi apvienot Latviešus kas atgriezušies dzimtenē pēc dzīves Krievijā.
         56° 59.003 E 024° 10.690 Uz zilās nummura plāksnes ir divi skaitļi sīkajā drukā. No lielākā atņemiet mazāko. Tā būs Vērtība F 

7.          Šeit paveras plašs skats. Vēsturiski šeit atradās tikai purvājs, kur pažarnieki liela izmisuma gadījumā varētu iesmelt ūdeni, tagad pār to paceļas jaunā VID ēka. Interesanti, ka tās logos vakaros ilgi nenodziest gaisma... Ļaunums nesnauž.   
       56°59.210 E 024° 10.682 Jums gan VID ēkai jauzgriež mugura un jānoskaidro, cik putnu būru tagad redzat pie saimniecības ēkas privātmājas pagalmā, tieši jums pretīm. Vērtība G

8.              Diemžēl, Čiekurkalns nav spējis izvairīties  no tik raksturīgās padomju laika apbūves, lai gan tā te nav dominējoša, vēsture ir un paliek vēsture. Tāpēc veltam laiku lai uzmestu aci arī šai, nu nemaz ne Šreienbušiskai relikvijai. 
          56° 59.170 E 024° 10.497 Māju galos atrodas kāpnes pa kurām to iedzīvotājiem evakuēties ugunsgrēka gadijumā. Kas tāds nerādijās pat sapņos Šreienbušas pažarniekiem, toties koordinātu tuvumā esošās apsūnojušās trepītes varētu vēl būt minuši viņu zābaki. To pakāpienu skaits būs vērtība H  

9.    Esam netālu no mūsdienu Čiekurkalna „tirdzniecības” centra. Tur atrodas mūžam pārpildīta vienXa Maxima, Narvesen kiosks un vēl pāris lokālas nozīmes kultūras un dzīvības nesēju. Bet, dzīvība te ir kūsājusi vēl laikos, kad gar veikalu logiem plīvoja pažarnieku zirgu krēpes, tiem ap stūri lidojot- pēc desām - jo ar tukšu vēderu pažrnieks nav dzēsējs. To laiku liecinieks un kārtējais pierādijums „to„ laiku krāsu noturībai ir kāds uzraksts koordinātās.
  56° 59.140 E 024° 10.200.  Jums būs porcelana izolatoru, blakus esošās divstāvu ēkas otrā galā, skaits japareizina ar 4. Tā būs vērtība I . 

10.    Pēc nepārbaudītām ziņām šeit atradās slavenais telefona stabs, ko apdzēst izdevās Šreienbušas pažarniekiem. Šobrīd šī ir vieta, no kuras raugoties ir redzama kā vecā, tā jaunā un arī atjaunotā apbūve- daudzveidīgā mūsdienu Šreijenbušas arhitektūra vienā tvērienā.
 56° 59.117 E 024° 09.932 Kad esat izbaudijuši kontrastus, pievērsiet uzmanību kanalizācijas akas vākam ielas vidū. Cik burtu ir firmas nosaukumā, kas atliets uz tā? (divi vārdi) Tā būs vērtība J 


Tagad jums jāveics sekojošs aprēķins: AxBxCxDxExFxGxH:I:J=KLMNOPRSTU
Slēpnis atrodas : 56.5P.(R+U)(L-N)R 024.SO.KTN

Čekerī ir papildu info par gala vietu, bet tas iestatīts tikai uz korektu risinājumu ar 0 pielaidi.

Additional Hints (Decrypt)

Vrxšn "pryzn".

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)