Skip to content

Busko STORY No.3. – L.O. Traditional Cache

Hidden : 4/7/2017
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Busko STORY - pomysłu mediasphere i jack crusher 

Jest to jak sama nazwa wskazuje seria keszy ukazująca historie miasta Buska

 


L.O. czyli Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju

Historia powstania Liceum Ogólnokształcącego

im. Tadeusza Kościuszki w Busku – Zdroju

Szkoła została powołana do życia w 1918 r. w Stopnicy staraniem miejscowej ludności i lokalnego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Na początku było to ośmioklasowe gimnazjum, do którego uczęszczali uczniowie ze Stopnicy oraz okolicznych miast i wiosek. Pierwsze zajęcia w szkole odbyły się 1 września 1918 r. Tego dnia do nauki przystąpiło 80 uczniów. Placówką kierował Władysław Szychulski.

W 1920 r. narastające kłopoty finansowe gimnazjum rozwiązał Sejmik Powiatowy w Busku przejmując szkołę i dofinansowując ją z własnych środków. 1 września 1920 roku na dyrektora został powołany historyk Michał Kińczyk, osobisty przyjaciel premiera Wincentego Witosa. W 1923 r. dyrektor Kińczyk doprowadził do przekształcenia szkoły w placówkę koedukacyjną i od 1 września 1923 r. w gimnazjalnych ławkach zasiadły również dziewczęta. W tym samym roku odwiedzający rejon Stopnicy premier rządu Wincenty Witos złożył oficjalną wizytę w placówce.

Na początku lat trzydziestych narastający w kraju kryzys ekonomiczny nie ominął również tamtejszego regionu. Malała liczba uczniów, rosły koszty utrzymania placówki – pojawiła się groźba zamknięcia szkoły. By temu zapobiec Sejmik Powiatowy pod przewodnictwem ówczesnego starosty Feliksa Tarnogórskiego 30 stycznia 1933 r. podjął decyzję o przeniesieniu szkoły ze Stopnicy do Buska. Szkołę uruchomiono w gmachu przy ówczesnej al. 3 Maja, dzisiejszej Mickiewicza, w budynku, który Starostwo Powiatowe otrzymało od Józefy Majewskiej z Honowskich.

W 1934 r. szkole zostało nadane imię marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym samym okresie w Polsce przeprowadzana była reforma szkolnictwa. W jej ramach w buskiej szkole utworzono 4-letnie gimnazjum i 2-letnie liceum z wydziałami humanistycznym i matematyczno-fizycznym. Systematycznie rosnąca liczba uczniów przyczyniła się do stworzenia na jej potrzeby internatu w wydzierżawionej willi Wersal przy ulicy Mickiewicza.

Po wybuchu w 1939 r. wojny Niemcy zamknęli buskie liceum i gimnazjum 6 listopada 1939 r. Mury szkoły zajęło niemieckie starostwo. Nauka jednakże była kontynuowana w ramach tajnych kompletów, pod kierownictwem Józefa Lisaka. Po wycofaniu się Niemców, na początku 1945 r. szkołę upaństwowiono, a na nowego dyrektora powołano Władysława Godzwona i rozpoczęto przygotowania do otwarcia roku szkolnego 1945/46.

W czerwcu 2003 r., podczas VI Zjazdu Absolwentów, w holu II piętra nowego budynku szkoły, odsłonięta została na ścianie tablica pamiątkowa poświęcona wieloletniemu nauczycielowi i wychowawcy Stanisławowi Bielowi „Bacy”. W czerwcu 2008 r., podczas VII Zjazdu Absolwentów, w holu parteru starego budynku szkoły, odsłonięta została druga tablica pamiątkowa, poświęcona wybitnemu pedagogowi Januszowi Bożydarowi Daniewskiemu „Cyrusowi”

Pobrano wikipedia

Znani absolwenci buskiego I LO:

Krystyna Jamroz (matura 1939) śpiewaczka operowa (sopran dramatyczny).

Wojciech Belon (matura 1971) poeta, pieśniarz, założyciel i lider „Wolnej Grupy Bukowina”

Grażyna Kulawik (matura 1973) pseud. „Zajączek”, żeński głos Wolnej Grupy Bukowina”,

Grzegorz Gzyl (matura 1982) aktor filmowy i teatralny (m.in. „Na Wspólnej” prod. TVN)

 Jacek Kuza (matura 1982) prawnik, Sędzia Sądu Administracyjnego, mistrz świata w wędkarstwie rzutowym (Word Games 2001, Akita, Japonia), członek kadry narodowej seniorów, aktualny rekordzista Polski w pięcioboju.

O keszu:

Kesz na współrzędnych :)

Proszę delikatnie się z nim obchodzić ( Nic na siłę)

Dyrektor LO wie o lokalizacji ale jest to dość ruchliwe miejsce dlatego proszę o nie spalenie kesza i podejmowanie w dużej konspiracji

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)