Skip to content

Geologie vychodnich Krkonos EarthCache

Hidden : 4/25/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Východní Krkonoše mají zajímavou a pestrou geologickou skladbu. Více vám ji přiblíží malý geopark na úvodních souřadnicích.


Geologie Krkonoš

Díky pestré historii můžeme v Krkonoších nalézt pestrou škálu různých hornin. Od metamorfitů (přeměněných hornin), tvořících základ geologického celku, přes hlubinné i povrchové vyvřeliny až po usazeniny v podhůří. Naprostá většina území spadá do geologického celku, zvaného krkonošsko-jizerské krystalinikum.

Nejstarší horniny pocházejí z minulosti vzdálené 700 milionů let, ted do starohor. Kadomské vrásnění tehdy přeměnilo původní mořské usazeniny na nejstarší krkonošské krystalické břidlice, především svory s četnými vložkami křemenců, místy i erlanů a amfibolitů. Z tohoto období pocházejí také krkonošské ortoruly, které se skladbou minerálů velmi podobají žulám, vznikly tedy přeměnou vyvřelin. Tento starý horninový komplex (zvaný též velkoúpská skupina) zaujímá velkou část východních Krkonoš od Malé Úpy přes Černou horu až po labské údolí a pak v užším pruhu od Špindlerova Mlýna na západ po Příchovice.

V období prvohor, konkrétně během siluru byla oblast Krkonoš naposledy zalita mořem a z tehdy usazených hornin a podmořských vyvřelin byl při v následujících obdobích prvohor, devonu a karbonu, během kaledonského a variského vrásnění vytvořen mladší komplex krkonošských přeměněných hornin. Za nižších teplot a tlaků tehdy vznikly nejčastěji fylity, doplněné krystalickými vápenci, kvarcity a zelenými břidlicemi. Tyto horniny, se vyskytují především na jihozápadě Krkonoš, ale v úzkém pruhu vybíhají k východu přes Vrchlabí a Janské Lázně, stáčejí se k severu a tvoří celý hřbet Rýchor.

V karbonu, před cca 300 miliony let, proniklo pod starší horniny mohutné žulové těleso krkonošsko-jizerského plutonu, které bylo odkryto odnosem nadloží až mnohem později. Tento celek tvoří Slezský hřbet Krkonoš od úpatí Sněžky po Harrachov, téměř celé Jizerské hory a polské Krkonoše. Do východních Krkonoš zasahuje jen malou částí hřebene nad Špindlerovým mlýnem. Žhavá žulová masa výrazně působila na své okolí a svou teplotou a tlakem dala z krystalických břidlic vzniknout odolným kontaktním rohovcům, tvořícím výrazné tvary Sněžky a Českého hřbetu. Z těkavých magmatických roztoků se pak, zejména na kontaktu s vápenci, vytvořila některá slavná krkonošská rudní ložiska.

Hory byly v dalších obdobích erozí obnažovány a řeky odnášely a usazovaly materiál na jejich úpatí v podkrkonošské pánvi.

Earthcache

Na úvodních souřadnicích je krom expozice geoparku, složené z několika balvanů, i dvojice informačních panelů. Na jednom z nich je geologická mapa východních Krkonoš, na druhém pak detailní popis vystavených balvanů.

K zalogování keše mi přes profil pošlete následující údaje:

  1. Podle jakých kritérií jsou seřazené vzorky v expozici?
  2. Jeden ze vzroků v expozici nereprezentuje horninu. Který to je? Odkud pochází? Stručně ho popište (tvar, velikost, struktura).
  3. Jaké horniny sousedí s výše uvedeným vzorkem? Odkud pochází? Opět je stručně popište (tvar, velikost, struktura).
  4. Která z hornin, běžná v oblasti východních Krkonoš, není v expozici zastoupena vzorkem a proč? Jakou barvou je vyznačena v mapě?
  5. Na waypointu Skála najdete několik skalních výchozů. Popište největší a nejvýše položený z nich (rozměry, sklon, odlučnost) a na základě informací z geoparku určete, jaký materiál ho tvoří.

Nejdříve pište zprávu, logujte i bez potvrzení správnosti. Pokud budu mít k odpovědím výhrady, pošlu doplňující otázky a/nebo nápovědu.

K logům prosím nepřipojujte fotografie, které by umožnily řešení otázek bez návštěvy geoparku. Děkuji.

Geology of the eastern Krkonose

The geological origin of Krkonose dates from Proterozoic, when Cadomian Orogeny occured. During this event original sediments from sea bottom were transformed to slate and schist. During devon and carbon era in Paleozoic Caledoninan Orogeny occured. This event brought more variety to local geology. Lower pressure nad temperature have led to the creation of phyllites with scattered limestone, quartzite and green slate deposits. These rocks are typical for western part of the Krkonose but can be found in eastern part too.

During the carbon era huge granite body of Krkonose-Jizera Pluton, which was uncovered by later erosion. Granite is major rock of Jizera mountains and western part of Krkonose but in eastern part is just small region around Snezka formed from this material. The hot granite mass led to the creation of chert bodies which form part of Snezka mountain. Volatile magmatic solutions formed ore deposits in various parts of Krkonose.

Further the Krkonose mountains mostly eroded and sediments were deposited in river valleys.

Earthcache

There are several boulders on initial coordinates and also two panels with map and detailed info about the whole geopark.

To log the cache send me following info:

  1. What are the criteria to order of the samples in the geopark?
  2. One of the boulders in the geopark is not a rock like the others. Which one is that? Where does it come from? Describe basic features of the sample (i.e. shape, size, structure).
  3. Which rock are neighbors of the above-mentioned sample? Where do they come from? Describe basic features of the samples (i.e. shape, size, structure).
  4. Which rock frequent in eastern Krkonose does not have its sample in the geopark and why?
  5. On the Skála waypoint are several rock outcrops. Describe its basic features and specify its material.

E-mail first, log even without confirmation. In case of incomplete answers I'll either provide additional questions or hints.

Please do not attach any spoiler photos to your logs. Thank you.

Additional Hints (No hints available.)