Skip to content

SKORO 497 Traditional Cache

Hidden : 4/24/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zvu Vás tímto na půvabné a mě velmi milé místo blízko Trhových Svinů. Jde o můj první pokus, buďte prosím shovívaví :). Při pohledu na geomapu mě už déle překvapovala absence vícera keší kolem tohoto krásného městečka v podhůří Slepičích hor. Proto jsem se po čase odhodlal toto "vakuum" zaplnit /čtenáři mého webu mohou mít výhodu :)/.

HISTORIE "497":
Poznámka k názvu: V běžných mapách naleznete pouze kótu 497, ovšem v podrobnějších podkladech lze nalézt nadmořskou výšku celých 496, 9 m. n. m.
* verze 1: ukryto 24/4/2017, zničeno někdy na začátku 8/2017 ?, disabled – 60 logů k 6/8/17 (viz. níže)
* verze 2: znovu ukryto jinde 14/8/2017 – změna souřadnic, hintu + popisu, přidány waypointy

Z HISTORIE VODOJEMU A OKOLÍ článek + galerie
Skrýš samotná Vás zavede téměř na dominantní bezejmennou kótu nad městem se zajímavou technickou památkou v podobě vodojemu. Nedaleko se rozkládá také tzv. "Skautský park" (kde se prý příležitostně nacházejí vltavíny) a dále Buškův Hamr (museum). Oboje zmíněné pak leží na trase NS Trhovosvinensko (panely 8 a 10, viz. GC3EDW8 + GCVYBH).
Tento kout je dle mého i místními trochu opomíjený, což je škoda, neboť jsou odsud pěkné panoramatické výhledy na město s kostelem Nejsvětější Trojice, majestátní Slepičí hory a Todeňskou horu. Najdeme zde i vysoký kamenný kříž z roku 1912 jako svědka polozapomenuté zbožnosti (Pochválen buď Pán Ježíš Kristus 1912 J. M. S.). Atmosféru dotvářejí jistě už 100leté košatějící se stromy. Dnes již výhledy díky uzavření branek vodojemu nejsou takové - ze střechy bývaly mnohem lepší (4/2017 – opět otevřeny ?).
(Vkládejte prosím fotky, ať máme takovou "časosběrnou řadu" :).)

Počátkem 30. let již bylo potřeba ve Svinech řešit špatnou situaci ohledně pitné vody, která začala být negativní i po zdravotní stránce obyvatel. Stará vodovodní síť, napouštěná z Dymáčku u Velkého rybníka a plnící celkem 6 dřevěných kašen, přestávala stačit. Na doporučení okresu mělo město zřídit vodovod s pitnou vodou - návrh začal dělat radním takříkajíc "těžkou hlavu". Hledala se proto nová prameniště, vzorky vody byly odesílány na prošetření zdravotní nezávadnosti. Rozbor vody z úpatí Kohouta dopadl dobře a tak mohla být ve Svinech zřízena dne 23. 11. 1930 "vodovodní komise".
Poté byla vypsána stavební soutěž: do 4. března 1931 se ke stavbě "skupinového vodovodu" přihlásilo 8 firem. Vítězná Kress a spol., Praha XII podala nejvýhodnější nabídku na 1 439 915,10 Kč (šlo tehdy v rámci republiky o významnou vodárenskou firmu). Vodovod projektoval a technický dozor stavby vedl zdejší okresní technik Ing. František Doskočil. Stavba samozřejmě neprobíhala bez problémů. Místní kronika uvádí případ mlynářů pod Kohoutem, kteří "vznesli své požadavky na náhradu odškodného za to, že zachycením pramenů pro vodovod nebudou mít dostatek vody k pohánění svého mlýn. zařízení", kdy jim musela být přiznána tučná peněžitá náhrada. Je třeba poznamenat, že v této krušné době ekonomické krize poskytovala stavba vodovodu práci pro mnohé nezaměstnané.
V kronice je popsáno i zavedení vodovodu. Radní se usnesli na příspěvku pro chudé na vodovodní přípojku se splatností 10-ti let. Hrazena byla délka trubek do 1m ode zdi a od hranice pozemku. Přípojek bylo zřízeno celkem 480, roční poplatek byl 20-30 Kč za místnost, vodné bylo stanoveno 15 Kč na osobu. Celkem bylo zachyceno 7 pramenů o vydatnosti 4,47 l/s. Ty byly svedeny do 3 jímek pod Kohoutem, délka svodu byla 870m, obsah sběrny na Kohoutě byl 60m3, přerušovačky ve Slavči 2m3 - celková délka potrubí dosáhla 39 589 m. Rozborem vody bylo zjištěno, že voda z Kohouta obsahuje hodně kyseliny uhličité (H2CO3), která dle zápisu kroniky měla nepříznivý vliv na kovové potrubí. Proto voda přiváděná do sběrny musela nejprve protéct kameninovým potrubím, poté provzdušněna systémem kaskád a nakonec přefiltrována přes mramorovou drť.
Objekt vodojemu byl postaven roku 1931 zmíněnou firmou a stavbu projektoval také p. Doskočil. Zámečnické práce (a zřejmě i umělecko-kovářské) měla na starosti zdejší firma Karla Paška (mosazný štítek na dveřích). Celkový náklad na stavbu byl celých 2 290 000 Kč. Obsah dvou vodních komor je 300 m3. Kolem byl zbudován železný plot na kamenné podezdívce za celkových 12 896, 80 Kč a po obvodu pozemku dal místní Sadařský spolek vysadit akáty (několik jich v okolí stále je). Po stavební stránce je objekt znatelně ovlivněn tehdejším funkcionalismem. Charakteristickým znakem jsou odvětrávací komíny na střeše a zajímavě řešený hlavní portál s vchodem (betonová mřížka nad ním měla původně jinou podobu - dnes překryta betonem). Pod římsou je reliéfní letopočet stavby. Po obou stranách vchodu jsou pak štítky se základními informacemi o stavbě /bohužel zřejmě někdy v roce 2013 byly tabulky ukradeny, naštěstí mám zdokumentované :)/. Zadní vchod s betonovým schodištěm s 6 stupni je zřejmě dodatečně upravený, nebo poválečně přistavěný. Díky poloze vodojemu byly zcela nezbytné i dva hromosvody zapuštěné do betonových kvádrů (původně umístěné na větracích výduších).

Technické info:

Jde o jednoduchou krabičku s pěším nebo bicyklovým přístupem.
I druhá verze je zatím zaměřená pouze z ortofotomapy a odhadu v terénu, hint je proto záměrně dostatečně napovídající (budu rád, když mi zatím napíšete lepší souřadnice?).
Vracejte vše, jak bylo prosím a v lesíku se chovejte nenápadně :) (při cestě kolem se časem pokusím zlikvidovat mravence v úkrytu).
Svá geovozidla nechejte nejlépe na parkovišti u Buškova hamru (N 48°50.19975', E 14°37.36848'), kousek se projděte po NS a od stanoviště "Skautský park" odbočte nahoru po cestě směrem na kótu k vodojemu (nyní keš není přímo u něj, ale samozřejmě se zajděte podívat až nahoru :) ).
Je také možno nechat auto v ul. Sadové pod "parkem" a poté cestou nahoru (N 48°50.32305', E 14°37.88927' – 4/2017 razantní proklestění okolí ve spodní části), ale zde bych moc na volné místo nesázel...
Můžete také zvolit o něco terénnější varianty :):
* z odbočky polní cesty nahoru kolem ohrady s koňmi přímo k vodojemu (N 48°49.91055', E 14°37.94237')
* anebo do kopečka pěknou úvozovou a poté polní pěšinou po trase staré cesty od bývalého mlýna Valchy (http://vodnimlyny.cz/mlyny/objekty/detail/3055-valcha-na-valse-valcharuv-mlyn, z trasy NS doprava cca. N 48°49.78778', E 14°37.44222'). Právě odsud směřovala cesta směrem do TS kolem popsaného křížku (vodojem zde vyrostl až na počátku 30. let).
Pohodlnost těchto posledních cest však velmi závisí na milosrdnosti počasí :) (v srpnu při obnově keše se tento fakt potvrdil + druhá cesta od mlýna byla skutečně "polní", uoraná na cca. 50 cm šířky...). PS: Nemusíte vkládat tematické předměty. Krabička je ponovu stejné velikosti jako ta první, ale menší TB a GC+CWG k výměně myslím pojme :).
Do začátku v.2 IN: 2x magnety s dinosaury :)
PŘEJI PĚKNÉ POČASÍ A DÍKY ZA NÁVŠTĚVU ! :)
PKR

Additional Hints (Decrypt)

xynfvxn f iýubaxl h anuyéub molgxh ieol i enqr oeím

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)