Skip to content

RB#4 Pomnik Pamięci Władysława Kojdra Mystery Cache

This cache has been archived.

Katniss81: "...Specjalnie człowiek nie chce szanować największej potęgi swego żywiołu: pracy zbiorowej. Chociaż tam właśnie największe cuda tworzy. Zdaniem moim, zasadniczym postulatem stosunku jest zawsze umowa i lojalne tej umowy dotrzymanie. Umowa polega na warunkach, które wzajemnie umawiający się stawiają. Niczym stróż zamiatający ulice i minister rządzący krajem czy stolarz obracający heblem czy profesor wykładający w wyższej szkole. Dla wspólnej pracy ich, winnymi warunki stawiać, warunki przyjmuje. I gdyby wzajemnie lojalnie je dotrzymywano, jakże by inaczej życie wyglądało..."

More
Hidden : 4/30/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Seria ma na celu pokazanie Rezerwatu Bór.Powierzchnia rezerwatu wynosi 365,44 ha.Na terenie rezerwatu występują rzadko spotykane w tej części Polski górskie gatunki roślin.Występowanie tych okazów pozwala zaliczyć teren rezerwatu do podgórskiej formy buczyny karpackiej.Przez Rezerwat przebiega "Leśny szlak Eurogalicji”, piesza i rowerowa trasa turystyczna licząca 50 km.


Image and video hosting by TinyPic

17 września 1945 roku grupa uzbrojonych mężczyzn porwała z rodzinnego domu w podprzeworskiej Grzęsce i zamordowała Władysława Kojdera, jednego z liderów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ten głośny mord polityczny do dzisiaj nie został wyjaśniony, zaś sprawcy nie ukarani.

Władysław Kojder stał się jedną z wielu skrytobójczych ofiar okresu powojennego. Jego zabójstwo stało się głośne i symboliczne, gdyż należał do ścisłego kierownictwa opozycyjnego wobec nowych władz PSL, był przedwojennym aktywistą ludowym oraz jednym z przywódców konspiracji antyhitlerowskiej na terenie ziemi przeworskiej.

Kojder współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej, a później z Armią Krajową. Organizował przydzielanie żywności dla wysiedlonych oraz dla ukrywających się Żydów i Polaków, a także tajne nauczanie.

Po wkroczeniu armii radzieckiej i powstaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego Kojder przez kilka miesięcy nie udzielał się polityczne.
W sierpniu 1945r rozpoczęło się organizowanie (z udziałem Kojdra) Polskiego Stronnictwa Ludowego - partii opozycyjnej w stosunku do ówczesnych władz. Został członkiem władz okręgowych w Krakowie, był organizatorem PSL na Rzeszowszczyźnie i w powiecie przeworskim.

Kojder głośno upominał się o losy żołnierzy AK, wywiezionych do Rosji. Piętnował terror sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa. Nie bał się ujawniać swoich poglądów, mówił o nich publicznie. W Krakowie, na pierwszym zjeździe Stronnictwa 16 września 1945 roku, wyraźnie przedstawił swoje stanowisko. Wkrótce miało się okazać, że było to Jego ostatnie publiczne wystąpienie.
Po powrocie z Krakowa, Kojder przebrał się w robocze ubranie i zajął codziennymi obowiązkami gospodarza domu, które potrafił godzić ze sprawami politycznymi.Około 19.00 do wsi zajechał wojskowy samochód wypełniony umundurowanymi i uzbrojonymi mężczyznami. Ubecy wtargnęli do domu, gdzie na oczach wystraszonych dzieci, rozpoczęli pospieszną rewizję.( Mieszkańcy Grzęski twierdzą, że funkcjonariuszom drogę do domu Kojdra wskazywał sekretarz powiatowy Polskiej Partii Robotniczej w Przeworsku – Frylich) Następnie wyprowadzili Kojdra w roboczym ubraniu, bez czapki i płaszcza. Odjechali drogą w kierunku Rzeszowa. W pobliżu wsi Rudna Mała, wyrzucili Kojdra z samochodu i powlekli Go ze związanymi z tyłu rękami do pobliskiego lasu. Po trzech dniach dzieci pasące bydło odnalazły w lesie ludzkie zwłoki.

UB natychmiast poleciło pogrzebać je bez identyfikacji. Ciało zamordowanego pochowano na cmentarzu w Rudnej Małej. Dopiero rok później, w maju 1946 r, doszło do ekshumacji na żądanie posłów PSL. Brała w niej udział żona Kojdra – Aurelia oraz kilkoro jego przyjaciół. Oględziny ujawniły, że w tył głowy zabitego oddano 10 strzałów, a w jego lewy bok 17. 31 maja 1946 roku zwłoki Władysława przewieziono do rodzinnego domu, a dzień później odbył się manifestacyjny pogrzeb, w którym uczestniczyło ok. 30 tysięcy ludzi.

 

 

Skrytka

Duży pojemnik ukryty na kordach, żeby się do niego dostac trzeba jednak mieć cyfry z poprzednich trzech keszy z serii.

W środku trzy certyfikaty, ołówek,logbook i kilka fantów.

Na dnie znajduje się środek na mrówki, proszę go nie ruszać.

Additional Hints (No hints available.)