Skip to content

Biały kościół w Nowym Korczynie Multi-Cache

This cache has been archived.

beny506: W związku z ciągłymi problemami z lokalnymi żulikami i umieszczaniem w miejscu ukrycia pustych małpek które są rozbite i powodują niebezpieczeństwo skaleczenia dla podejmującego kesz postanowiłem go zarchiwizować.

More
Hidden : 5/6/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

W keszy znajduje się logbook, coś do pisania, coś na wymianę, kilka PWG oraz TB.

Zależnie od pory dnia niektóre bramy wejściowe mogą być zamknięte mimo to zawsze jest dostęp do zadania.


Proszę o dokładne zamykanie pojemnika aby uniknąć zalania zawartości.


Zdjęcie pochodzi z wikipedi

Rys historyczny:
Pierwsza parafia powstała ok. połowy XIII w. i jest odnotowana w wykazach Świętopietrza z 1326 r. Została ona wydzielona z parafii Korczyn Stary, kiedy to książę Bolesław Wstydliwy wydał akt lokacji nowego miasta na prawie magdeburskim. Pierwszy drewniany Kościół pw. Św. Elżbiety i Św. Wawrzyńca spłonął w 1608 r. W latach 1610–1634 wzniesiono nowy, zachowany do dziś Kościół murowany. Jego konsekracji dokonał bp krakowski Andrzej Trzebnicki 20 lipca 1659 r. Od czasu konsekracji Świątynia nosi wezwanie Trójcy Świętej. Bryła kościoła jest gotycko-renesansowa; wnętrze posiada wystrój barokowy. Do Świątyni dobudowane zostały od północy dwie wczesnobarokowe kaplice: Matki Bożej Różańcowej z XVII w. oraz Św. Jana Kantego (wzniesiona lub przebudowana w XVIII w.). Od strony południowej do kościoła przylega kaplica Pana Jezusa z 1. poł. XVII w., pod którą mieszczą się groby jej fundatorów – rodziny Żukowskich. W kaplicy Matki Bożej Różańcowej znajduje się ołtarz z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem, cieszący się od dawna szczególnym kultem. Jest to kopia obrazu Matki Bożej zwanego Salus Populi Romani znajdującego się w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Wejście do kościoła zdobi późnorenesansowy portal kamienny z 1634 r., z orłem polskim ze snopkiem Wazów. W barokowym ołtarzu głównym z 1692 r. dwa obrazy: Ukrzyżowania i Zdjęcia z krzyża z przeł. XVII i XVIII w. W 1975 r. duszpasterstwo parafialne przejęli ojcowie franciszkanie konwentualni; od 1992 r. sprawują je księża diecezjalni.

Czy wiesz, że...
W kryptach grobowych pod kościołem Świętej Trójcy spoczywa ciało zabalsamowanego Żyda, który przeszedł na wiarę katolicką. Przed kościołem znajduje się neogotycka dzwonnica z 1888 r.

Kościół wraz z dzwonnicą oraz dawnym przykościelnym cmentarzem tworzą zespół wpisany do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: A.48/1-3 z 4.12.1956, z 19.02.1966 i z 18.09.2013)

Informacje pochodzą z adresu internetowego http://www.diecezja.kielce.pl/parafie/nowy-korczyn-trojcy-swietej

Koordy doprowadziły cię pod mór kościelny na którym widoczna jest data. Do kolejnych cyfr przydziel odbpowiednie litery ABCD.

Aby odnaleźć skrytke finałową rozwiążponiższe zadanie:
N 50°1B-A. A+B B C+D
E 020°4B. C-A B-D A

Proszę o ostrożne podejmowanie kesza i o dokładne odkładanie. Miejsce lubi być obserwowane przez miejscową ludność.

Additional Hints (No hints available.)