Babyka, na kterou narazíte na pěších toulkách Moravským krasem na zelené turistické značce (vedoucí mimo jiné z Pustého žleba do Vavřince) byla v roce 2011 Správou CHKO Moravský kras označena za patrně nejmohutnější a nejstarší exemplář svého druhu na území již zmíněné CHKO. Se svojí výškou 12 m a obvodem 316 cm je její věk odhadován na 200 let.

„Mohutná babyka je posledním z javorů, které stály na dnes už bývalé pastvině. Javor babyka je keř až strom s křivým kmenem a košatou, nepravidelnou korunou, na volném prostranství se dožívá až 200 let. Je odolná vůči mrazům, snese letní vedra a sucha, odolává znečištění ovzduší. Často je součástí mezí, remízků a pastvin spolu s teplomilnými křovinami. Dřevo babyky se používalo v kolářství (výroba a údržba dřevěných vozů a jejich loukoťových kol) a truhlářství. Nádorové, svalcové kmeny se zpracovávaly na dýhy. Babykovým klestem (spadanými/odsekanými/odřezanými větvemi) se krmil dobytek. Pro svoji odolnost má v současnosti zejména význam při zakládání ochranných pásů, biokoridorů, remízků a v městských výstavbách. Je ceněná jako medonosná dřevina.“

!!! Keška se nenachází na babyce, u ní a ani v jejím nejbližším okolí. Na strom je zakázáno lézt, či ho jen jakkoliv jinak ničit !!!
Ke keši: Jedná se o ručně vyrobenou kešku, proto moc prosím o co nejšetrnější zacházení, její oprava bude zdlouhavá a náročná. Umístil jsem ji mimo cestu do míst, kde by měl být klid, přesto i zde platí být co nejvíce nenápadný - není těžké ji nalézt. Budu moc rád za fotky babyky a jejího okolí a pokud se provedení líbí, FP vždy potěší :-)